Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ethno Port: Folk w portowej dzielnicy

Marcin Kostaszuk
Djivan Gasparyian
Djivan Gasparyian Archiwum artysty
Czasy portu rzecznego nad Wartą w Poznaniu to zamierzchła przeszłość - podobnie jak źródła muzyki, którą na drugiej edycji festiwalu muzyki etnicznej zagrają wykonawcy ze świata.

Ubiegłoroczna, debiutancka edycja Ethno Portu była sukcesem artystycznym - poza niestrawnym daniem, jakim okazał się występ Hindusa Panjabi MC, pozostali goście umieli zaintrygować polską publiczność swą często niełatwą, ale wyrastającą wprost z ich ojczyzn muzyką.

Drugi Ethno Port zapowiada się równie ciekawie - piątek ma być swoistym dniem kobiet, w sobotę na dużej scenie zgrupowano wykonawców pobudzających do tanecznej zabawy, zaś niedzielne podsumowanie ma być wisienką na tym wielobarwnym torcie.

DZIEŃ PIERWSZY
Największa gwiazda tego wieczoru Mari Boine mieszka na północy Norwegii. Tradycją jej ludu Sámi, jest rytmiczna forma śpiewu - tzw. joikowanie. W piosenkach nie ma w nich podziału na zwrotki i refren - zbudowane są z powtarzanych kilkakrotnie krótkich fraz. Joikowanie wraz z użyciem szamańskiego bębna, jako elementu kultury niechrześcijańskiej, praktyki te były przez wiele stuleci zakazane.

Kobiecy duet Iva Bittová & Lisa Moore zaprezentują na program "Noc na Ziemi", na który złożą się zarówno kompozycje kompozytorów klasycznych (Bartok, Bach, Dvořák, Ravel), jak i pieśni ludowe, kołysanki, a nawet utwory Randy Newmana i Johna Lennona.
Joannę Słowińską pamiętać mogą fani... Piotra Rubika, którego wspomagała jako wokalistka. Być może nie wiedzą oni, że wokalistka ma swój folkowo -klubowo-jazzowy projekt, dwukrotnie uhonorowany mianem polskiej Folkowej Płyty Roku.

DZIEŃ DRUGI
Dzień zaczną w namiocie transowe dźwięki foramcji Alamut, której główną postacią jest dysponująca pieciooktawową skalą głosu wokalistka Asja. Zaraz po nich legenda muzyki świata - Ormianin Djivan Gasparyan, wirtuoz instrumentu duduk. Współpracą z nim chwalą się Sting, Lionel Richie i Peter Gabriel, a także twórcy kasowego przeboju kinowego "Gladiator", do którego Gasparyian dołożył sporo swych niezwykłych nut.

Scena tętnić będzie taneczną energią za sprawą żywiołowej cygańskiej formacji Taraf De Haidouks oraz łączących folk z brzmieniami elektronicznymi Transglobal Underground. Pozostaje nadzieja, że tego pierwszego elementu będzie więcej.

DZIEŃ TRZECI

Bohater dnia to Malijczyk Habib Koité, o którego roli przypomni projekcja w Zamku, a następnie koncert na dużej scenie. Wraz z zespołem Bamada wykona on nadzwyczaj łatwo wpadające w ucho piosenki, w których słychać wpływy bluesa i flamenco.

Z kolei Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich, która w swej twórczości zbliża się do muzyki improwizowanej. Jej francuska grupa L'Hijâz'Car pochodzi ze Strasburga. Polskim akcentem będzie tego dnia występ Żywiołaka - zespołu, którego twórczość niekiedy nazywana jest... folk-metalem.

Program festiwalu
12 czerwca (piątek)

19.00 - SLOWINSKA.ART.PL, scena główna
20.45 - IVA BITTOVÁ & LISA MOORE, namiot
22.15 - MARI BOINE, scena

13 czerwca (sobota)
17.00 - ALAMUT, namiot
19.00 - DJIVAN GASPARYAN, namiot
20.30 - TARAF DE HAIDOUKS, scena
22.30 - TRANSGLOBAL UNDERGROUND, scena

14 czerwca (niedziela)
16.00 - pokaz filmu "Feel Like Going Home", Sala Wielka CK "Zamek" (ul. Św. Marcin 88/92), 17.00 - koncert finałowy warsztatów, namiot
19.00 - ŻYWIOŁAK, scena
20.45 HABIB KOITÉ & BAMADA, scena
22.45 HOURIA AICHI & L'HIJÂZ'CAR, namiot

Dojście do sceny i namiotu w starym korycie Warty od ulicy Czartoria. Bilety: 50 zł (karnet), 25 zł (bilet jednodniowy)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski