Festiwal kontynuacji i zmian. Ruszyła sprzedaż biletów na...

  Festiwal kontynuacji i zmian. Ruszyła sprzedaż biletów na „Ale Kino!”

  Zdjęcie autora materiału

  Cyprian Łakomy

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W sekcji konkursowej 33. MFFMW "Ale Kino!" zobaczyć będzie można m.in. "Stado" Beaty Gårdeler. Będzie to polska premiera

  W sekcji konkursowej 33. MFFMW "Ale Kino!" zobaczyć będzie można m.in. "Stado" Beaty Gårdeler. Będzie to polska premiera filmu ©Materiały prasowe

  33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu odbędzie się między 29 listopada a 6 grudnia. Cel od lat pozostaje ten sam: pokazywać dobre kino dla dzieci i młodzieży.
  W sekcji konkursowej 33. MFFMW "Ale Kino!" zobaczyć będzie można m.in. "Stado" Beaty Gårdeler. Będzie to polska premiera

  W sekcji konkursowej 33. MFFMW "Ale Kino!" zobaczyć będzie można m.in. "Stado" Beaty Gårdeler. Będzie to polska premiera filmu ©Materiały prasowe

  87 filmów z krajów tak różnych jak Holandia, Gwatemala, Meksyk, Szwecja czy Polska. Wśród nich przede wszystkim premiery, ale nie zabraknie klasyki w świeżej odsłonie. A oprócz nich mnóstwo atrakcji dodatkowych: koncerty, warsztaty i spotkania z twórcami. 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zbliża się wielkimi krokami.

  - To będzie festiwal kontynuacji i zmian, choć nasza misja pozostaje niezmienna: pokazywać dobre kino dla dzieci i młodzieży – mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor „Ale Kina!”.


  Po stronie zmian, Moszkowicz wymienia przede wszystkim przygotowanie festiwalu na większą niż kiedykolwiek dotąd liczbę widzów. W tym roku sale Multikina 51, Nowego Kina Pałacowego oraz Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Łejery będą w stanie pomieścić ich nawet 25 tysięcy. W celu zachęcenia młodych miłośników filmu, bilety na pokazy będą tańsze. Za seans w Multikinie zapłacimy 8 zł za bilet pojedynczy i 5 zł za grupowy (powyżej 15 osób), w Nowym Kinie Pałacowym – odpowiednio 5 i 1 zł, a na Scenie Wspólnej 5 zł. To o połowę mniej niż w zeszłym roku. Z ulgi dla grup korzystać mogą również posiadacze Karty Rodziny Dużej.

  - Nie chcemy by pieniądze były barierą, która uniemożliwi naszym widzom zobaczenie interesujących ich filmów – tłumaczy dyrektor imprezy.

  W kilku festiwalowych sekcjach – wśród nich konkursowa i składająca się nagrodzonych na świecie tytułów „Panorama” - zobaczymy m. in. „Największy dom na świecie” Any. V. Bojórquez i Lucii Carreras, „Stado” szwedzkiej reżyserki Beaty Gårdeler oraz nagrodzony na festiwalu Sundance „Earl i ja, i umierająca dziewczyna” Alfonsa Gomeza-Rejona. Będą także akcenty dobrze znane, jak „Proszę słonia” Witolda Giersza. Ten pochodzący z 1978 roku film rysunkowy obejrzeć będzie można w cyfrowo zrekonstruowanej wersji.

  Jak co roku, przyznane zostaną festiwalowe nagrody. Złote Koziołki dla filmu pełnometrażowego wręczy jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz, a dla krótkiego metrażu – skład, któremu dowodził będzie kanadyjski twórca filmów animowanych Paul Driessen. Swoje Marciny i Marcinki przyznają także jurzorzy dziecięcy i młodzieżowi. Nowością jest nagroda „Ale Debiut!” ustanowiona we współpracy ze sponsorem strategicznym festiwalu, PKO Bankiem Polskim. Swoje nagrody wręczą również ECFA (European Children's Film Association, czyli Europejski Związek Filmów dla Dzieci) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

  Laureatami Platynowych Koziołków, czyli specjalnego wyróżnienia „Ale Kina!” przyznawanego za całokształt twórczości będą krytyk filmowy Jerzy Armata, Paul Driessen i Zofia Ołdak, twórczyni serialu kukiełkowego „Piesek w kratkę”.

  Tymczasem już w najbliższy weekend poczuć będzie można namiastkę festiwalowego klimatu. Stanie się to za sprawą niedzielnego seansu „Podróży za jeden uśmiech” Stanisława Jędryki, zwycięskiego filmu plebiscytu Ukochany Film Dzieciństwa, organizowanego przez „Ale Kino!” i „Głos Wielkopolski”. Początek o godzinie 12 w Nowym Kinie Pałacowym. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie CK Zamek.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo