Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuki Słowa czyli od Kawafisa do żonglera Matki Bożej

Stefan Drajewski
Andrzej Seweryn będzie czytać wiersze Kawafisa.
Andrzej Seweryn będzie czytać wiersze Kawafisa.
Tegoroczny festiwal Sztuki Słowa obfituje w nowości i różnorodności. Pojawi się kilka nowych książek z nim związanych: "Jezus z Nazaretu" Benedykta XVI, nowe przekłady wierszy Kawafisa i opowieści starofrancuskich o Matce Bożej.

Czytaj także:
Poznań: Festiwal Sztuki Słowa - od przyszłego tygodnia

Jest też nowa przestrzeń - Dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, które szczyci się największymi zbiorami egiptologicznymi. W tym właśnie otoczeniu Andrzej Seweryn czytać będzie wiersze greckiego poety Kawafisa, który urodził się w Aleksandrii, czyli w Egipcie. Wiersze na nowo przełożył Antoni Libera, który osobiście wygłosi komentarz na temat tego niezwykłego poety. Atmosferę do głębszego przeżywania strof Kawafisa zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant.

Nie pożegnamy się od razu z tym kręgiem kulturowym, ponieważ bohaterem niedzielnej Verba Sacra będzie nowa książka papieża "Jezus z Nazaretu". Fragmenty wybrane przez księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego czytać będzie Jerzy Zelnik. Zapowiada się też dużej wagi wydarzenie muzyczne: z towarzyszeniem Sławomira Kamińskiego (organy) wystąpi Joanna Kozłowska, wybitna śpiewaczka, która pojawia się w Poznaniu bardzo rzadko.

W poniedziałek Tadeusz Malak przypomni "Obronę Sokratesa", dzieło Platona, które w każdy czas się aktualizuje i nabiera nowych znaczeń.

Tradycyjnie podczas jesiennego festiwalu słowa odbędzie się konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Swój udział zapowiedziało 16 uczestników: Pochodzą z różnych miast: od Białegostoku po Bytom, studenta po doktora habilitowanego.

- Cieszę się, że w tym roku uczestnicy konkursu zdecydowanie wyszli poza utarty krąg klasyki i oprócz wierszy Mickiewicza usłyszymy trochę zapomnianą Poświatowską czy Tuwima - mówi Przemysław Basiński, pomysłodawca konkursu.

Chyba najwierniejszym artystą Verba Sacra jest Tadeusz Malak, kontynuator tradycji Teatru Rapsodycznego, który wychował takie sławy jak Danuta Michałowska czy... Karol Wojtyła. W tym roku mija 70 lat od chwili, kiedy Mieczysław Kotlarczyk powołał ten teatr. Benefis mistrza słowa, jakim jest krakowski aktor (studiował najpierw ekonomię w Poznaniu) odbędzie się we wtorek.

Festiwal zakończy spotkanie w kościele oo. Jezuitów zatytułowane "Żongler Matki Bożej". Adam Woronowicz będzie czytać opowieści o tym, jak pewien żongler znudził się życiem cyrkowca i wstąpił do klasztoru, ale nie potrafił się modlić. Poprosił o pomoc Matkę Bożą, a ona powiedziała mu, aby modlił się tak jak potrafi najlepiej - czyli żonglował. Opowieści Woronowicza (filmowego "Popiełuszki") uzupełni komentarz Jacka Kowalskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski