Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Teatralny Poznań: W "Marcinku" trwają zmagania teatralne młodych artystów z całej Polski [ZDJĘCIA]

MRT
W tegorocznych zmaganiach bierze udział 14 grup teatralnych z całej Polski. Wśród nich artyści z Wielkopolski: Czarnkowa, Tarnowa Podgórnego, Nowej Soli.
W tegorocznych zmaganiach bierze udział 14 grup teatralnych z całej Polski. Wśród nich artyści z Wielkopolski: Czarnkowa, Tarnowa Podgórnego, Nowej Soli. Robert Woźniak
Festiwal teatrów "Marcinek", organizowany od 2000 roku przez I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wciąż cieszy się popularnością. Grupy teatralne z całej Polski biorą tu udział w zmaganiach teatralnych.

Do niedzieli potrwają zmagania grup teatralnych z całej Polski. Po raz 19. już w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczął się festiwal teatralny "Marcinek". Pomysłodawcą festiwalu jest Andrzej Dymitrowski – długoletni nauczyciel języka polskiego w I LO, z wykształcenia polonista teatrolog.

Festiwal skierowany jest do młodzieży licealnej i gimnazjalnej. Powstał nie tylko po to, aby umożliwić młodym prezentację ich przedsięwzięć artystycznych, ale także, by pogłębiać ich praktyczną wiedzę o sztuce teatralnej. Jak mówią organizatorzy - kilkuletnia praktyka pokazuje, że z roku na rok rośnie poziom prezentowanych przedstawień.

- Zespoły występujące na naszej scenie nierzadko prezentują poziom niemal profesjonalny, co potwierdzają nie tylko opinie naszych jurorów, ale także nagrody, które owe przedstawienia otrzymują na innych przeglądach, zaproszenia na festiwale teatrów zawodowych (chociażby do programu off Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta). Duża grupa młodych, którzy brali udział w Festiwalu studiuje na kierunkach aktorskich i reżyserskim, teatrologii, wiedzy o teatrze na uczelniach w całej Polsce - mówią organizatorzy wydarzenie.

- Przyjeżdżają do nas zespoły z całej Polski., które przeszły pierwszy etap konkursowy, wyłonione przez radę artystyczną. To osoby wyróżniające się dużą pasją - podkreśla Julia Walczak, absolwentka I LO i organizatorka festiwalu.

Tegoroczna odsłona festiwalu jest wyjątkowa z racji stulecia szkoły.

- Jest to 19. edycja, nieprzypadkowa. W 1919 roku powstała nasza szkoła, więc myślę, że to jest ważny zbieg "dziewiętnastek". Niestety, zespołów występuje 14, nie 19 - mówi Michał Wizner z klasy trzeciej liceum.

Tradycyjnie otwarcie festiwalu poprzedziły prelekcje na temat znaczenia teatru i sztuk teatralnych w dzisiejszym świecie.

W tegorocznych zmaganiach bierze udział 14 grup teatralnych z całej Polski. Wśród nich artyści z Wielkopolski: Czarnkowa, Tarnowa Podgórnego, Nowej Soli.

Co prezentują zespoły na scenie?

Festiwal rozpoczął występ grupy teatralnej z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu w przedstawieniu "Śnieży". Następnie zaprezentowała się grupa z także poznańskiej szkoły podstawowej Łejery. Pierwszy dzień zmagań zamknie spektakl „Poker na siedem talii” pozakonkursowy uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W niedzielę odbędzie się druga część festiwalu. Start już o godz. 10 przedstawieniem „Kontakt" Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Laureatów tegorocznego festiwalu teatralnego poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się jutro, 17 marca w Marcinku o godz. 16.30.

Zobacz zdjęcia:

Co nowego w kinach, klubach i teatrach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski