Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Verba Sacra. 200 cytatów od Biblii do Szekspira

Marek Zaradniak
Najbardziej znane cytaty przypomnieli lubiani i znani lektorzy Andrzej Ferenc, Tomasz Knapik i Maciej Gudowski.
Najbardziej znane cytaty przypomnieli lubiani i znani lektorzy Andrzej Ferenc, Tomasz Knapik i Maciej Gudowski. Paweł Miecznik
"Gala cytatów, gala lektorów" była w niedzielę kolejną odsłoną Festiwalu Sztuki Słowa "Verba Sacra". Najbardziej znane cytaty w poznańskiej Auli UAM czytali lubiani lektorzy: Andrzej Ferenc, Tomasz Knapik i Maciej Gudowski. Tekstom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Macieja Fortuny.

Cytat to fragment tekstu, wypowiedzi, książki, filmu czy utworu muzycznego przytoczony w innym utworze lub wypowiedzi. Te najbardziej znane usłyszeliśmy w niedzielę podczas "Gali cytatów, gali lektorów" stanowiącej kolejną odsłonę XII Festiwalu Sztuki Słowa "Verba Sacra". Jej pomysłodawcą był redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego" Adam Pawłowski, a interpretatorami byli ci, których głosy znamy doskonale, ale twarzy często nie kojarzymy - lektorzy: Andrzej Ferenc, Maciej Gudowski i Tomasz Knapik.

Zaprezentowali oni ponad 200 cytatów, przysłów i aforyzmów począwszy od tych pochodzących z Biblii, poprzez te ze starożytnej Grecji i Rzymu, z literatury polskiej z różnych epok po Szekspira. Wybrali je m.in. profesorowie Kazimierz Ilski, Elżbieta Wesołowska i Bogdan Walczak z UAM, ale i czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego".

Wiele z przedstawionych cytatów weszło do obiegu codziennego, ale często zapominamy skąd pochodzącą.

I tak na przykład zdanie "Nie chwal się dniem jutrzejszym, bo nie wiesz co przyniesie" pochodzi z biblijnej Księgi Przysłów. "Śmiej się jeśli jesteś mądry" to powiedzenie Marcjalisa, a zdanie "Los niczego nie zabiera, chyba to co dał" wypowiedział Seneka. Sentencja "Miłość wszystko zwycięża" pochodzi z "Eclogi" Wergiliusza, natomiast stwierdzenie "Znał kto kiedy poetę trzeźwego? Nie uczyni taki nic dobrego" - to fragment jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego. Natomiast autorem zdania "Sztuka dawania podarunku polega na tym, żeby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie" jest Alan Alexander Milne, sentencji "Kochaj wszystkich, ufaj niewielu" jest William Szekspir.

Cytatom towarzyszyła muzyka w wykonaniu trębacza Macieja Fortuny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski