Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Figura Chrystusa już w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Figura Chrystusa już w Poznaniu
Figura Chrystusa już w Poznaniu Łukasz Gdak
Figura Chrystusa dotarła już do Poznania. Na Górczynie została powitana przez zwolenników odbudowy pomnika Wdzięczności, którego jest fragmentem. Później figurę przewieziono na ul. Kościelną, gdzie zostanie ustawiona na placu przy kościele. Miasto na razie nie wydało zgody na ustawienie figury na cokole. Stanie na przyczepie. - Będziemy mieli wóz Drzymały. Jak nie można inaczej z władzami miasta, to trzeba tak - mówi prof. Stanisław Mikołajczak.

Figura wyjechała z Krakowa o godz. 9 rano i dotarła do Poznania około 17.30. Przywieźli ją wojskowi z X Brygady Logistycznej z Opola. Figurę przywitało ponad 100 osób zebranych na pl. Zbawiciela na Górczynie.

Czytaj komentarz: Polska armia na straży figury Chrystusa

Był wśród nich prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

- Do Szczygilc, gdzie figura została odlana, jeździliśmy wielokrotnie. Najpierw oglądać małą makietę pomnika, potem figurę w glinie, aż w końcu pomnik z brązu. Rok temu podjęliśmy próbę przywiezienia go do Poznania, ale się nie udało. Czekaliśmy. I wreszcie Chrystus do nas przyjechał - nie ukrywał radości profesor. - Figura w końcu stanie też na pl. Mickiewicza. Musi stanąć. To miejsce, z którego wywlekli ją hitlerowcy - dodał

Szef komitetu powiedział, że figura już nigdy nie zostanie z Poznania wywieziona. - Będzie czekać przy kościele na Jeżycach, aż ustawimy pomnik nad Jeziorem Maltańskim - mówił i rozległy się oklaski.

Nabożeństwo przy kościele na Górczynie odprawił ks. Tadeusz Magas, związany z poznańskim PiS-em.

Figura Chrystusa już w Poznaniu

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę figurę nie mogłem wyjść z zachwytu - mówił. - Kiedy byłem w Szczyglicach pytano mnie dlaczego Poznań nie chce Chrystusa. To były trudne pytania, nie wiedziałem jak to wytłumaczyć - mówił.

Przed godz. 18. figura została przewieziona w eskorcie wojska i policji na Jeżyce. Tam zostanie ustawiona na przyczepie. Szef komitetu mówi, że figura będzie na placu kościelnym "przechowywana". Komitet nie mam bowiem zgody Urzędu Miasta na ustawienia tam pomnika na stałe. Mimo to cokół jest już gotowy do montażu.

- Będziemy mieli wóz Drzymały. Jak nie można inaczej z władzami miasta, to trzeba tak - mówi prof. Stanisław Mikołajczak.

Co z pozwoleniem?
Wciąż nie zakończyła się procedura uzyskania pozwolenia na budowę, jaka jest wymagana przy ustawieniu tak wysokiej figury (ma ok 5,5 m). Urząd poprosił komitet o uzupełnienie dokumentacji i miał 30 dni na wydanie decyzji. Ten czas jeszcze nie upłynął.

Na początku maja komitet odbudowy Pomnika Wdzięczności zgłosił się do Urzędu Miasta z wnioskiem o pozwolenie na ustawienie figury na cokole przy kościele na Jeżycach. Zgody nie wydano. Urzędnicy w siedmiu punktach poprosili o uzupełnienie wniosku. Nie chcą zdradzić czego brakowało.

Mówi o tym jednak prof. Stanisław Mikołaj-czak. – Urzędnicy zażądali zgody Rady Miasta na ustawienie figury. To chyba nieporozumienie. Przecież my nie stawiamy żadnego nowego pomnika, cały czas chodzi o ten sam Pomnik Wdzięczności – mówi. Dodaje, że komitet nie będzie czekał na pozwolenie urzędników. – Zmieniliśmy myślenie i argumentację. Figura przy kościele nie będzie stała jako pomnik, ale będzie tam po prostu przechowywana – zapowiada profesor.

Zapytaliśmy Andrzeja Nowaka, dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury, kiedy można się spodziewać decyzji urzędników. – Planujemy spotkanie robocze w tej sprawie we wtorek rano. Decyzja zapadnie niezwłocznie – mówi Nowak.

Tłumaczy, że jeśli figura na cokole jednak stanie będzie to samowola budowlana. Konsekwencje w tej sprawie może wyciągnąć Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
– Jeśli dotrą do nas głosy, że figura bez pozwolenia została ustawiona na Jeżycach, przeprowadzimy kontrolę, a potem postępowanie administracyjne umożliwiające legalizację. Jeśli inwestorowi nie uda się zalegalizować inwestycji, wówczas możemy wydać nakaz demontażu pomnika – tłumaczy Paweł Łuka-szewski, powiatowy inspektor nadzoru.

Figura miała stanąć w Poznaniu wiosną zeszłego roku na pl. Mickiewicza jako część wystawy „Wdzięczni za niepodległość”. Urząd Miasta nie wydał wówczas zgody.
Komitet stara się równolegle o odbudowę Pomnika Wdzięczności nad poznańską Maltą. Pierwszy etap odbudowy to odlana z brązu figura Chrystusa. Na postawienie pomnika nad Maltą nie wydał zgody prezydent miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski