Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska - 100. urodziny Elisabeth Schwarzkopf

Marek Zaradniak
Solistką piątkowego koncertu Filharmonii Poznańskiej będzie Agnieszka Rehlis
Solistką piątkowego koncertu Filharmonii Poznańskiej będzie Agnieszka Rehlis Maria Kuś
Piątkowym koncertem "O wzniosła sztuko", którego solistką będzie Agnieszka Rehlis Filharmonia Poznańska uczci setne urodziny światowej sławy śpiewaczki Elisabeth Schwarzkopf

Pieśni w opracowaniu na głos i orkiestrę Franza Schuberta i III Symfonia Es-Dur Reńska Roberta Schumanna wypełnią piątkowy koncert Filharmonii Poznańskiej „O wzniosła sztuko” dedykowany pamięci jednej z najwybitniejszych śpiewaczek XX wieku Elisabeth Schwarzkopf, której setna rocznica urodzin minęła w minioną środę. Solistką wieczoru będzie mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, a Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

Elisabeth Schwarzkopf urodziła się w Jarocinie. Studiowała w Berlinie i tam w 1938 roku debiutowała jako jedna z Dziewcząt kwiatów w „Par-sifalu” Richarda Wagnera. W 1941 roku zaśpiewała partię Zerbinetty w „Ariadnie na Nax-os” Richarda Straussa. Wtedy usłyszała ją znana śpiewaczka Maria Ivogun. Zachwycona głosem młodej śpiewaczki zaproponowała opiekę artystyczną. To właśnie jej zawdzięczała Elisabeth Schwarzkopf debiut w Operze Wiedeńskiej w roku 1942. Stało się to początkiem jej wieloletniej współpracy z tym teatrem.

Zaraz po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się jej błyskawiczna międzynarodowa kariera. Coraz częściej występowała na najbardziej prestiżowych scenach, wszędzie odnosząc sukcesy. W Covent Garden w Londynie oklaskiwano ją w roli Paminy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Jako Donnę Elwirę w „Don Gio-vannim” oraz Zuzannę i Hrabinę w „Weselu Figara” podziwiano w Salzburgu, San Francisco, Wiedniu, Wenecji, Chicago i Berlinie. Śpiewała też partię Fioridiligi w „Cosi fan tute” Mozarta. Z czasem swój repertuar wzbogaciła o role w operach Straussa i Wagnera. Rolą Elżbiety w „Tannhauserze” Wagnera w grudniu 1950 roku rozpoczęła karierę w mediolańskiej La Scali. W 1964 roku jako Marszałkowa w „Kawalerze srebrnej róży” Richarda Straussa zadebiutowała w nowojorskiej Metropolitan Opera.

Przez wszystkie lata swej scenicznej aktywności uchodziła za wzór uroku i elegancji zarówno na scenie, jak i życiu prywatnym. W roku 1977 słuchaliśmy jej w Poznaniu. Dodajmy, że od 1953 roku wybitna śpiewaczka mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej mężem był producent wytwórni Columbia Records Walter Legge. Eli-sabeth Schwarzkopf zmarła w Schruns w Austrii 3 sierpnia 2006 roku.

O wzniosła sztuko - 100. urodziny Elisabeth Schwarzkopf, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 11 grudnia, godzina 19, bilety: 20-50 zł

[email protected]

FOT. maria kuś

Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie Agnieszka Rehlis

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski