Filharmonia Poznańska - Prawykonania "Oratorium 966.pl"...

  Filharmonia Poznańska - Prawykonania "Oratorium 966.pl" zachwyciły melomanów i polityków

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Podczas wykonania "Oratorium 966.pl" na estradzie Auli UAM stanęło 250 osób.
  1/9
  przejdź do galerii

  Podczas wykonania "Oratorium 966.pl" na estradzie Auli UAM stanęło 250 osób. ©Antoni Hoffmann

  Niezwykłym wydarzeniem artystycznym minionego weekendu w Poznaniu stały się prawykonania "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego i Sylwestra Dworackiego.
  Owację na stojąco zgotowali melomani w piątek i w sobotę w Auli UAM wykonawcom oraz twórcom "Oratorium 966 pl.", które Filharmonia Poznańska zamówiła z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podobnie było też podczas prawykonania tego dzieła podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Sali Ziemi. Dzięki piątkowej transmisji radiowej i internetowej z Auli UAM utworu słuchało kilkaset tysięcy osób. Autorem muzyki do tego dzieła jest ceniony chórmistrz i kompozytor Jacek Sykulski.
  Natomiast autorem tekstu profesor Sylwester Dworacki, znakomity filolog klasyczny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jego wykonawcami byli Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, soliści - sopranistka Barbara Gutaj, alcistka Katarzyna Włodarczyk oraz baryton Robert Gierlach, a także połączone chóry: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej i zespół Artus Sonus. Dyrygował Jakub Chrenowicz.
  Gdy dwa lata temu dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig planował zamówienie dzieła myślał początkowo o utworze z udziałem 1050 wykonawców. Szybko okazało się to niemożliwe ponieważ w Poznaniu nie ma takiej sali koncertowej, w której na estradzie zmieściło by się tylu artystów. W sumie w prawykonaniach "Oratorium 966.pl" wzięło udział 250 wykonawców. Większość z nich to poznaniacy. Dzieło łącznie z prologiem i epilogiem składa się z ośmiu części. Pojawiają się tez w nim cytaty z najstarszej znanej polskiej pieśni „Bogurodzica dziewica” z Psalmu Dawida „Czego chcesz od nas panie?”, z wiersza Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon” będącego proroctwem pojawienia się polskiego papieża, a także z wielkiego przeboju Jacka Sykulskiego „Abba Ojcze”. Niezwykłą wymowę ma epilog utworu, którego słowa mówią: „Przed lat tysiącem wszystko się zaczęło. W tamtej chrzcielnicy na początku dziejów. Chrzcielnico papieska, obdarzaj swą wodą w kolejnym millenium naszych dalszych dziejów”.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo