Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska - Prawykonania "Oratorium 966.pl" zachwyciły melomanów i polityków

Marek Zaradniak
Podczas wykonania "Oratorium 966.pl" na estradzie Auli UAM stanęło 250 osób.
Podczas wykonania "Oratorium 966.pl" na estradzie Auli UAM stanęło 250 osób. Antoni Hoffmann
Niezwykłym wydarzeniem artystycznym minionego weekendu w Poznaniu stały się prawykonania "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego i Sylwestra Dworackiego.

Owację na stojąco zgotowali melomani w piątek i w sobotę w Auli UAM wykonawcom oraz twórcom "Oratorium 966 pl.", które Filharmonia Poznańska zamówiła z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podobnie było też podczas prawykonania tego dzieła podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Sali Ziemi. Dzięki piątkowej transmisji radiowej i internetowej z Auli UAM utworu słuchało kilkaset tysięcy osób. Autorem muzyki do tego dzieła jest ceniony chórmistrz i kompozytor Jacek Sykulski. Natomiast autorem tekstu profesor Sylwester Dworacki, znakomity filolog klasyczny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jego wykonawcami byli Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, soliści - sopranistka Barbara Gutaj, alcistka Katarzyna Włodarczyk oraz baryton Robert Gierlach, a także połączone chóry: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej i zespół Artus Sonus. Dyrygował Jakub Chrenowicz.
Gdy dwa lata temu dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig planował zamówienie dzieła myślał początkowo o utworze z udziałem 1050 wykonawców. Szybko okazało się to niemożliwe ponieważ w Poznaniu nie ma takiej sali koncertowej, w której na estradzie zmieściło by się tylu artystów. W sumie w prawykonaniach "Oratorium 966.pl" wzięło udział 250 wykonawców. Większość z nich to poznaniacy. Dzieło łącznie z prologiem i epilogiem składa się z ośmiu części. Pojawiają się tez w nim cytaty z najstarszej znanej polskiej pieśni „Bogurodzica dziewica” z Psalmu Dawida „Czego chcesz od nas panie?”, z wiersza Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon” będącego proroctwem pojawienia się polskiego papieża, a także z wielkiego przeboju Jacka Sykulskiego „Abba Ojcze”. Niezwykłą wymowę ma epilog utworu, którego słowa mówią: „Przed lat tysiącem wszystko się zaczęło. W tamtej chrzcielnicy na początku dziejów. Chrzcielnico papieska, obdarzaj swą wodą w kolejnym millenium naszych dalszych dziejów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski