MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Film o pozytywnych skutkach ocieplania klimatu został zawieszony po apelu aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Na platformie epodereczniki.pl na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawił się film wskazujący na pozytywne skutki ocieplania się klimatu. Młodzież z materiału dowiedziała się o jedynie dwóch negatywnych stronach tego zjawiska. Film po apelu aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego został we wtorek, 21 kwietnia zawieszony.
Na platformie epodereczniki.pl na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawił się film wskazujący na pozytywne skutki ocieplania się klimatu. Młodzież z materiału dowiedziała się o jedynie dwóch negatywnych stronach tego zjawiska. Film po apelu aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego został we wtorek, 21 kwietnia zawieszony. Łukasz Gdak
Film, w którym mówi się o większej liczbie pozytywnych skutków ocieplania się klimatu, niż o konsekwencjach tego zjawiska został zawieszony. Wcześniej opublikowano go na platformie epodreczniki.pl na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. To jedna z lekcji, które udostępniane są w sieci, by wesprzeć uczniów i nauczycieli w nauce zdalnej. O zawieszenie materiału apelowali aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Resort edukacji tłumaczy, że z uwagi na rozbieżności w stanowiskach naukowców, materiał może wywoływać kontrowersje. Teraz MEN czeka na stanowisko Ministerstwa Środowiska.

Film opublikowany na platformie epodreczniki.pl wskazał na tylko dwa negatywne skutki ocieplania się klimatu. Dalej mowa była już tylko o korzyściach płynących z tego zjawiska. Jedną z nich - według materiału - ma być oszczędność na ogrzewaniu mieszkań. Inna "korzyść" wymieniona w filmie dla uczniów wskazuje, że kiedy lodowce się roztopią, skrócą się trasy statków transportowych, a wyższe temperatury to dłuższy okres wegetacji, a więc moglibyśmy zbierać plony częściej, co wesprze rolnictwo.

Film wywołał falę protestów.

- Domagamy się usunięcia tej farsy ze strony MEN - napisali na Facebooku aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wpis ukazał się we wtorek, 21 kwietnia wieczorem. Młodzi podkreślają, że film wzbudził ich oburzenie, ponieważ cała jego narracja umniejsza skalę kryzysu i pomija najpoważniejsze fakty, które wiążą się z ocieplaniem się klimatu.

- Katastrofa klimatyczna nie pozostawia miejsca na manipulacje czy niedomówienia. Jako młodzi ludzie żądamy, by nasze prawo do wiedzy było respektowane. Przekazując nam wiedzę niepełną, zmanipulowaną, pokazujecie, że nie macie wobec nas szacunku. Nie zatajajcie przed nami tego, co musimy wiedzieć, by przetrwać - piszą.

Czytaj także: Rząd otworzył lasy. Czy susza zamknie je z powrotem? "To całkiem możliwe. Obecnie w Wielkopolsce mamy 3 stopień zagrożenia pożarowego"

Sprawdź też:

Jakie jest stanowisko resortu edukacji?

- Obecna platforma epodręczniki.pl jest systematycznie uzupełniania i weryfikowana pod kątem zgodności z obowiązującą podstawą programową oraz aktualną wiedzą. Znajdują się na niej zarówno e-materiały spójne z nową podstawą programową, jak i zasoby archiwalne, które mogą stanowić materiał dydaktyczny wykorzystywany na zajęciach - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Zobacz tutaj: Ocieplenie klimatu jest dobre i pozwoli oszczędzić? Tak wynika z lekcji publikowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Rzeczniczka tłumaczy także, że film mógł wywołać kontrowersje z powodu rozbieżnych stanowisk naukowców.

- Oczywiście jeśli materiały nie spełniają wymagań, m.in. w zakresie przydatności w kontekście obecnie obowiązującej podstawy programowej, mogą zostać usunięte z platformy. Należy jednak pamiętać, że e-materiały i e-podręczniki zostały stworzone przez ekspertów w danej dziedzinie i z uwagi na rozbieżności w stanowiskach naukowców, mogą wywoływać kontrowersje w środowiskach prezentujących odmienny pogląd - dodaje.

Film został usunięty z platformy

Materiał został zawieszony we wtorek, 21 kwietnia wieczorem. Resort edukacji podkreśla, że w filmie wyraźnie przedstawiono zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki globalnego ocieplenia oraz zaznaczono istnienie różnych opinii wśród naukowców.

- Z uwagi na rozbieżne stanowiska badaczy zjawiska globalnego ocieplenia Ośrodek Rozwoju Edukacji zawiesił tymczasowo wyświetlanie tego materiału na platformie epodreczniki.pl - do momentu uzyskania opinii eksperta ds. chemii. Jednocześnie zwróciliśmy się także z prośbą do Ministerstwa Klimatu o opinię w sprawie wspomnianych materiałów - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zobacz też:

Szkoła TVP w ogniu krytyki. Zamiast uczyć w dobie koronawiru...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski