Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowe interwencje i afirmacje młodych na Festiwalu -18

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Kadry z niektórych filmów konkursowych 6. FFM "-18"
Kadry z niektórych filmów konkursowych 6. FFM "-18" Materiały organizatora
Festiwal Filmów Młodzieżowych -18 rusza już w piątek, 25 września. Prawie wszystkie wydarzenia odbędą się w poznańskim Zamku.

Szósta edycja festiwalu okazała się rekordową pod względem ilości nadesłanych filmów konkursowych.

- Otrzymaliśmy prawie 100 filmów, co jest krokiem naprzód w stosunku do poprzednich lat, w których liczba zgłoszeń plasowała się na poziomie około siedemdziesięciu – mówi Aga Błaszczak, dyrektorka festiwalu.

Ostatecznie, do selekcji konkursowej zakwalifikowało się 41 filmów. W odróżnieniu do poprzednich lat, oceniane będą one w dwóch kategoriach: tradycyjnej, „-18” przeznaczonej dla filmowców poniżej 18. roku życia oraz nowej, „18 + VAT” dla twórców pełnoletnich, będących studentami do 23 lat.

Według Błaszczak, wśród filmów, które zobaczyć będzie można podczas festiwalu wyłonić można dwa nurty tematyczne.

- Pierwszą grupę tworzą filmy ciężkie, często interwencyjne, poświęcone problemom społecznym takim jak alkoholizm, narkotyki czy przenoszenie się życia do internetu. W drugiej grupie znajdują się filmy diametralnie od nich odmienne, bo opowiadające o chęci życia i afirmacji młodości – twierdzi dyrektorka festiwalu.

Większość stanowią filmy fabularne, ale w konkursie obejrzeć będzie można także animacje i dokumenty. Te dwie ostatnie dziedziny to przeważnie domena starszych twórców z kategorii „18 + VAT”. Tym, co jednak łączy wszystkie nadesłane prace, jest ich wysoki poziom wykonawczy.

- Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost poziomu artystycznego i technicznego filmów prezentowanych podczas festiwalu. W parze z bardziej świadomym posługiwaniem się językiem filmu idzie także profesjonalizm w doborze środków. Widać to choćby po tym, że prócz aktorów-amatorów, na ekranie coraz częściej pojawiają się zawodowcy. Filmy są także coraz lepiej oświetlone i udźwiękowione, a młodzi reżyserzy coraz częściej zlecają skomponowanie muzyki osobom z zewnątrz. Choćby zaprzyjaźnionym zespołom – wylicza Błaszczak.

Szósta edycja festiwalu „-18” to jednak nie tylko pokazy konkursowe, a również okazja do zdobycia nowych umiejętności. Nadarzy się ona podczas organizowanych w piątek warsztatów, podczas których młodzi aktorzy uczyć się będą pracy przed kamerą, a reżyserzy – z aktorami. Osobne zajęcia poświęcone zostaną animacji poklatkowej oraz filmowaniu smartfonem. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a jedynym warunkiem udziału w nich jest zapisanie się przez oficjalną stronę internetową lub

profil na Facebooku

.

Festiwal potrwa do soboty. Dodatkowymi wydarzeniami będą: kino plenerowe (piątek, Kolektyw Kąpielisko w Parku Kasprowicza, g. 20.30), spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem (sobota, 16.15 na Scenie Nowej CK Zamek) oraz sobotnie after party w Klubie Dragon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski