Finał Ultimate Frisbee przejdzie do historii. Kapitalne występy Savage Ultimate Dopiewo zwieńczone mistrzostwem Polski Mixed 2022

Maksymilian Dyśko
Drużyna z Dopiewa zwyciężyła w II lidze halowych mistrzostw Polski, okazała się być najlepszym zespołem na Mistrzostwach Warszawy, a także zdobyła Mistrzostwo Polski po awansie do finałów z pierwszego miejsca. Savage Ultimate Dopiewo
W ubiegłym tygodniu odbyły się finały tegorocznych mistrzostw Polski (mixed) w Ultimate Frisbee. Wielkopolska drużyna Savage Ultimate Dopiewo przywiozła z Warszawy mistrzostwo kraju, pokonując w finale AKS Zły (15:10).

Czym jest Ultimate Frisbee i jaka jest jego historia?

Ultimate to bezkontaktowa, dynamiczna gra zespołowa, w której rywalizują ze sobą dwie siedmioosobowe drużyny. W tej dyscyplinie mamy do czynienia z bieganiem, skakaniem, rzucaniem i łapaniem. Dodatkowo, łączy w sobie elementy piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki oraz rugby. Celem drużyny jest podawanie sobie dysku, by w końcu złapać go w strefie rywala i zdobyć punkt. Zona, która jest celem każdego zespołu znajduje się na końcu boiska i liczy 18 metrów długości. Plac gry ma wymiary 100 × 37 metrów.

Sport narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku. Na samym początku zasady były dość proste, przypominające futbol grany przy użyciu dysku Frisbee. Z czasem zasady uległy modyfikacji i stały unikatowe. Co ciekawe, podczas rozgrywek to zawodnicy są odpowiedzialni za sędziowanie. Sami rozwiązują swoje spory, ponieważ w Ultimate nie ma sędziów.

W USA liczbę graczy szacuje się na 6 milionów, w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat liczba ta wzrosła od stu do tysiąca osób. W Polsce istnieje 78 drużyn. Rozgrywki przeprowadzane są w trzech dywizjach: mixed (koedukacyjnej), open (męskiej) oraz women (damskiej). Powoływane są także reprezentacje narodowe: juniorskie i seniorskie.

Mistrzostwo Polski zdobyte przez ekipę z Wielkopolski

Za Savage imponujący początek sezonu. Drużyna z Dopiewa zwyciężyła w II lidze halowych mistrzostw Polski, okazała się być najlepszym zespołem na Mistrzostwach Warszawy, a także zdobyła Mistrzostwo Polski po awansie do finałów z pierwszego miejsca. Droga do końcowego sukcesu była pełna emocji, ponieważ Savage pokonał Frisbnik Rybnik (15:3), AKS Zły Kosmodysk (15:4), Ultimate Frisbee Team Kraków (15:6), RJP Warszawa (14:13) oraz AKS Zły Kosmodysk Sikalafon (15:10). Warto wspomnieć, iż najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został Adam Łepak, który również sprawuje funkcje trenera w zespole Savage Ultimate Dopiewo.

- Cały rok przygotowywaliśmy się do Mistrzostw Polski. Od samego początku wiedzieliśmy, że jest to nasz cel. Skupiliśmy się bardzo mocno na rozwoju drużyny w postaci zgrania oraz skutecznej ofensywnej gry. Przed nami okres roztrenowania i odpoczynku po całym sezonie. Następnie wrócimy do treningów i będziemy dążyli do tego, aby obronić mistrzostwo kraju i dobrze zaprezentować się w Europie

– powiedział trener Savage Ultimate Dopiewo.

Dzięki Mistrzostwu zespół Adama Łepaka wystąpi w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy, które odbędą się w sierpniu przyszłego roku.

Wybudowany 100 lat temu stadion w Poznaniu zamienił się w ruinę.  Do niedawna na trenowała tam poznańska Warta. Zlikwidowano już legendarne targowisko przy ulicy Bema, które mieściło się na parkingu obiektu.

Potężna ruina w sercu Poznania. Mieścił dziesiątki tysięcy l...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani