Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał WOŚP w Poznaniu i Wielkopolsce. Orkiestra mierzy wysoko!

Mikołaj Woźniak
Finał WOŚP w Poznaniu i Wielkopolsce. Orkiestra mierzy wysoko!
Finał WOŚP w Poznaniu i Wielkopolsce. Orkiestra mierzy wysoko! archiwum Polska Press Grupy
W niedzielę odbędzie się 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jakie atrakcje przygotowali dla Wielkopolan organizatorzy i członkowie sztabów WOŚP w Poznaniu i Wielkopolsce?

W niedzielę największa poznańska scena zostanie zbudowana przed Zamkiem. To tam wystąpią muzycy zaproszeni do udziału w finale. Koncerty i wystąpienia gości będą się odbywać od godz. 16. Wcześniej mieszkańcy mogą spotykać się pod małą sceną zorganizowaną na placu Adama Mickiewicza. Tam główną atrakcją będzie miasteczko służb mundurowych. Każda z nich przygotowała związane ze sobą przedmioty, które będą licytowane na małej scenie.

- Na razie nie wiemy, co na licytacje przeznaczyły służby. Lubią nas zaskakiwać i do ostatniej chwili trzymać w niepewności - tłumaczy Jan Sieiński z biura prasowego sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej.

Rąbka tajemnicy uchylił Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. W tym roku na aukcje charytatywne policja przekazała m.in. koszulkę tenisistki stołowej Natalii Partyki oraz zdjęcie piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami wszystkich kadrowiczów. Prawdziwym rarytasem przygotowanym przez policję będzie jednak pamiątkowe serduszko wykonane ze złota, srebra i bursztynu. W zeszłym roku osiągnęło cenę 15 tys. zł!

53 mln zł zebrała w ubiegłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wydarzenia na małej scenie zakończą się o godz. 16. Wtedy 24. finał WOŚP przeniesie się na dużą scenę zlokalizowaną na parkingu przed CK Zamek.

Jako pierwszy wystąpi na niej pochodzący z Poznania zespół UFLy. Od godz. 17.15 dla widzów zagra Osoka, godzinę później wystąpi Bapu. Następnie przyjdzie pora na pierwszy z dwóch koncertów wieczoru. O godz. 19.15 na scenie pojawi się Tomasz Organek, a jego występ, punktualnie o godz. 20 przerwie tradycyjne światełko do nieba. Po nim wystąpi znany w Poznaniu zespół wokalny Audiofeels.

Najdziwniejsi wolontariusze w akcji:

Wszystkie wydarzenia będą poprzedzane wystąpieniami członków sztabu Orkiestry. Na bieżąco będą oni informować o przebiegu imprezy.

Wielka Orkiestra to także mnóstwo pobocznych atrakcji. Poznański finał co roku wyróżnia akcja honorowego krwiodawstwa. Tym razem odbędzie się ona w Sali Wielkiej CK Zamek od godz. 10 do 20. Z kolei w Holu Wielkim przeprowadzone zostaną kolejne licytacje.

Od godz. 11 ulicami miasta po raz siódmy wyruszy bieg „Policz się z cukrzycą”. Kilkuset biegaczy pragnie pokazać diabetykom, że nie są sami w walce ze swoją chorobą.

Utrudnienia dla kierowców
Finał WOŚP niesie ze sobą także utrudnienia dla kierowców. Od godz. 6.30 do 21.20 z ruchu wyłączona zostanie północna jezdnia ulicy Św. Marcin, a także sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Kościuszki. W kulminacyjnym momencie imprezy, podczas światełka do nieba, czyli od godz. 19.30 do 21.20 policja może zadecydować o wyłączeniu z ruchu fragmentu al. Niepodległości.

Warto podkreślić, że w dniu finału po ulicach Poznania będzie się poruszać ok. 2,5 tys. wolontariuszy. Wszyscy oni pojadą za darmo pojazdami komunikacji miejskiej.

Orkiestra zagra w niedzielę w całej Wielkopolsce. Obchody są przewidziane we wszystkich większych miastach.

Dla Orkiestry do utraty tchu
W Pile odbędzie się niedzielny bieg „Dystans z sercem”. Zawodnicy wystartują o godz. 12 i będą biec, aż starczy im sił w nogach. Przebiegnięte kilometry zostaną zsumowane. Wpisowe wysokości 30 zł całkowicie przeznaczono na rzecz WOŚP. Sporo będzie działo się też w pilskim Regionalnym Centrum Kultury. Od godz. 15 odbędą się tam pokazy sprawnościowe strażaków oraz przedstawicieli innych służb. Wystąpią także tancerze ze szkoły Beezone, a o godzinie 19 zagra zespół Nadmiar. O godz. 20 przyjedzie oczywiście czas na pokaz fajerwerków.

Jedyna sztafeta cyklistów
W niedzielę z Kalisza do studia TVP2 w Warszawie wystartuje XVI Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce. W czasie antenowym przekażą oni czek przedstawicielom WOŚP.

Główna impreza odbędzie się w hali Kalisz Arena. Gwiazdą wieczoru będzie Mrozu, ale nie zabraknie także lokalnych, utalentowanych muzyków. Impreza wystartuje tuż przed godziną 16.

Seniorzy w Śremie
W tegorocznym śremskim finale WOŚP zagra około stu wolontariuszy. W tej setce będzie dziewięcioro wyjątkowych osób. Szóstka to osoby starsze z klubu seniora działającego przy Towarzystwie Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta, a pozostała trójka to „wolontariusze-bankomanty”, czyli osoby, mający przy sobie czytnik kart. - Takie rozwiązanie ma tylko kilka sztabów. Cieszę się, że to my jesteśmy właśnie jednym z nich - tłumaczy Grzegorz Pawlak, jeden z organizatorów śremskiego finału.

Nie zabraknie imprez sportowych m.in. biegu „Policz się z cukrzycą”, czy zmagań sprinterskich.

Gniezno gra już od soboty
24. finał w pierwszej stolicy Polski rozpocznie się dzień przed tym krajowym. W sobotę od godz. 10 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbędzie się charytatywny turniej piłkarski z udziałem i pod patronatem prezydenta miasta - Tomasza Budasza.

Później zaplanowano wiele wydarzeń muzycznych odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury. Mieszkańców czeka też maraton zumby.

W niedzielę imprezy rozpocznie balik noworoczny dla dzieci. Wystartuje on o godz. 11. Odbędzie się również w gnieźnieńskim ośrodku kultury. Później zaplanowano tradycyjne występy muzyczne i licytacje ciekawych przedmiotów. Z kolei Stowarzyszenie Sprzętu Wojskowego „Militarni Gniezno” zawładnie okolicami i miastem, prezentując całą gamę zabytkowych pojazdów militarnych, a Klasyczne Gniezno, czyli grupa miłośników i posiadaczy starych samochodów wraz z wolontariuszami będą przemierzać ulice Gniezna. Będzie to okazja do zobaczenia wyjątkowego Forda T z 1920 roku.

Narty prezydenta czy trening z kadrą?
Jak co roku podczas tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowano licytacje niecodziennych przedmiotów. Najwięcej emocji wzbudzają narty, które na aukcję przekazał prezydent Andrzej Duda. Oprócz tego można wygrać, także element garderoby innego prezydenta: Aleksander Kwaśniewski na licytację przekazał swój krawat.

Coś specjalnego przygotowano także dla miłośników sportu. Mogą oni wylicytować jeden trening z reprezentacją Polski w piłce nożnej. Również w Poznaniu nie zabrakło ciekawych przedmiotów. Replikę miecza wikingów przekazał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Wygrać możemy również kręgiel z podobizną Jerzego Owsiaka, czy szlafrok Dariusza Michalczewskiego z autografem. Wyszedł on w nim do ringu na charytatywne starcie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, podczas gali Biznes Boxing Night.

Współpraca: Łukasz Cieśliński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski