Finanse: Pokaż nam swoje konto, a powiemy ci, czy stać cię...

  Finanse: Pokaż nam swoje konto, a powiemy ci, czy stać cię na kredyt

  Katarzyna Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Konto osobiste może o nas powiedzieć naprawdę wiele. Historia zaksięgowanych na nim wpływów i wydatków pomoże bankowi w ustaleniu, czy nasze finanse są gotowe na przyjęcie tak dużego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Jakie informacje można odczytać z naszego konta? Co zrobić, aby uniknąć odmowy przyznania kredytu w wysokości niezbędnej do sfinansowania upatrzonego przez nas lokum?
  Polityka banków w kwestii ustalania zdolności kredytowej bywa różna. Banki opierają się na oświadczeniu klienta o rzeczywistych kosztach utrzymania gospodarstwa

  Polityka banków w kwestii ustalania zdolności kredytowej bywa różna. Banki opierają się na oświadczeniu klienta o rzeczywistych kosztach utrzymania gospodarstwa domowego ©123rf

  Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze po kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie jest dokonanie przez bank analizy naszych bieżących, ale i przeszłych finansów.

  CZYTAJ TEŻ:
  Remontujesz? Część VAT możesz odzyskać
  Większy wybór mieszkań, o kredyt trudniej
  Kupcy nie mają zaufania


  Ten zabieg pozwoli ocenić, czy jesteśmy godnymi zaufania i czy podołamy ze spłatą tak dużego, a przede wszystkim długofalowego zobowiązania.
  Pamiętajmy, że nasze słowa, gwarantujące terminowość i solidność spłaty nie wystarczą. Bank musi to zweryfikować, przeglądając historię naszego konta. Wystrzegajmy się więc tzw. koloryzowania naszych finansów, gdyż zamiast pomóc w procesie kredytowym, może nam to tylko zaszkodzić.

  Po pierwsze: przychody
  To, ile zarabiamy jest podstawą wyliczenia przez bank naszej zdolności kredytowej, dlatego kwota ta musi zostać dokładnie zweryfikowana. Warunkiem rozpoczęcia procesu kredytowego jest dostarczenie do banku m.in. zaświadczenia o zarobkach.

  Bank analizuje, czy kwota z zaświadczenia odpowiada tej, którą co miesiąc otrzymujemy na konto bankowe. Analizie podlega także stabilność naszych dochodów i historia zatrudnienia. W tym celu bank może poprosić nas o przedstawienie świadectw pracy, umowy o pracę i wszelkich aneksów do tej umowy.

  Po drugie: wydatki
  Nasze przychody to jednak nie wszystko. Dla banku liczą się rzeczywiste koszty utrzymania, dlatego oblicza on, ile z tego, co otrzymujemy za wykonaną pracę, jest przez nas wydawane, a jaka część zarobków zostaje nam na koncie i ile będziemy mogli przeznaczyć na spłatę raty nowego kredytu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo