Przedsiębiorcy mogą korzystać z gwarancji kredytowych w ramach unijnego programu COSME. Ta możliwość jest otwarta również dla rolników.

COSME, czyli program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP ma służyć rozwojowi przedsiębiorstw, dzięki łatwiejszemu dostępowi do finansowania. Dzięki gwarancjom kredytowym udzielanym w ramach programu przez Europejski Fundusz Inwestycyjny Narodowi Pośrednicy Finansowi mogą oferować finansowanie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom na korzystniejszych niż rynkowe warunkach: za niższą cenę, przy dłuższym okresie spłaty, z mniejszymi wymogami dotyczących zabezpieczenia, wkładu własnego itp. Dzięki temu firmy zyskują łatwiejszy dostęp do finansowania.

Narodowi Pośrednicy Finansowi, za pośrednictwem których przedsiębiorcy mogą korzystać z COSME, to banki: Alior Bank, PKO BP, Pekao S.A., BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, BZ WBK, ING Bank, mBank, SGB, Idea Bank, Deutsche Bank oraz Raiffeisen-Leasing.

Gwarancje w ramach COSME oferowane przez banki mogą dotyczyć kredytów inwestycyjnych i obrotowych zaciąganych przez mikro, małe i średnie firmy.

Inną niż kredyt bankowy możliwością jest skorzystanie z leasingu z gwarancjami w ramach COSME. Wartość leasingu może wynieść od 104 do 600 tys. zł.

- Zainteresowanie COSME jest znacznie większe niż się spodziewaliśmy - mówi Monika Ostaszewska z Raiffeisen Leasing. - Już w pierwszym miesiącu działania programu sfinansowaliśmy inwestycje 173 klientów o łącznej wartości 43 mln zł. Najwięcej, bo aż 22 miliony zł, firmy przeznaczyły na zakup maszyn i urządzeń - w tym sprzętów rolniczych. Kolejne 16 mln zł to inwestycje z sektora transportu ciężkiego  - dodaje.  

Z oferty programu mogą skorzystać firmy z sektora MŚP, które nie mają historii kredytowej, także start-upy.

Oferta leasingowa cieszy  się także dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw z branży rolnej. Przez miesiąc działania programu uzyskali oni finansowanie inwestycji o łącznej wartości blisko 2,3 mln zł. Najczęściej inwestowali w ciągniki i ładowarki teleskopowe, ale także kombajny do zbioru warzyw czy wyposażenie budynków gospodarskich.

Warunki wsparcia


  • Wniosek o gwarancję w ramach COSME składa się wraz z wnioskiem kredytowym

  • Zabezpieczenie może dotyczyć kredytu obrotowego bądź inwestycyjnego o maksymalnej wysokości 600 tys. zł

  • Gwarancją może być objęte 80 proc. wartości kredytu.

  • Maksymalny czas spłaty kredytu obrotowego to 27 miesięcy, czas spłaty kredytu inwestycyjnego to 99 miesięcy

  • Prowizja za udzielenie gwarancji to 1 proc.

  • Gwarancje udzielane w ramach COSME są głównym zabezpieczeniem kredytu.  Gwarancje nie są pomocą de minimis, mogą więc z nich korzystać  przedsiębiorcy wszystkich branż i tacy, którzy limit pomocy de minimis  już wykorzystali lub nie chcą z niej korzystać.

STREFA AGRO NA FACEBOOKU. POLUB NAS!