Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu". Premiera książki w bibliotece Raczyńskich [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
"Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu". Premiera książki w bibliotece Raczyńskich
"Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu". Premiera książki w bibliotece Raczyńskich Waldemar Wylegalski
W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyła się w sobotę premiera książki Andrzeja Niziołka i Kseni Kosakowskiej "Fira.Poznańscy Żydzi.Opowieść o życiu".

"Fira.Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu" to książka autorstwa Andrzeja Niziołka i Kseni Kosakowskiej jaka ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Exemplum. Jej premiera odbyła się w sobotę w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich.

To bogato ilustrowana opowieść o Życiu poznańskiej społeczności żydowskiej przed II wojną światową opowiedziana przez Firę Mełamedzon-Salańską, Żydówkę, która wraz z rodzicami wyemigrowała do Palestyny mając 24 lata i nigdy do Poznania nie wróciła. Zmarła 7 maja tego roku mając 99 lat. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami pochodzącymi ze zbiorów Firy Małamedzon

- Datę premiery wybraliśmy przypadkowo. Tymczasem dwa dni po śmierci Firy okazało się, że wyemigrowała ona z Poznania 31 maja 1939 a więc minęło równo 75 lat. Teraz więc poznańscy Żydzi wracają. naszym zamysłem było, aby unaocznić ich twarze, losy, miejsca zamieszkania. Poznań miał małą społeczność żydowską i mało pamiątek przetrwało. Pokazaliśmy życie młodych ludzi przed wojną. Miłość, zdrady, porzucenia. Pokazaliśmy czas kiedy ludzie są w wieku gdy dokonuje się życiowych wyborów, a także Poznań na starych fotografiach taki, którego już nie ma. - mówił podczas spotkania Andrzej Niziołek.

Ksenia Kosakowska nakreśliła sylwetkę Firy Mełamedzon-Salańskiej. Urodziła się w Charkowie. Jej matka była polską Żydówką, ojciec rosyjskim Żydem. Była to rodzina zasymilowana, niereligijna, która utrzymywała tradycje, ale była otwarta na świat Podczas rewolucji październikowej musieli uciekać. Dotarli najpierw do Brzezin Łódzkich, a potem do Poznania. Tutaj Fira dorastała i zawsze podkreślała, że Poznań jest dla niej najważniejszy. Do końca życia mówiła piękną polszczyzną. Mówiono o niej, że była ambasadorką polskości.

Jak poinformował dyrektor Biblioteki Raczyńskich Wojciech Spaleniak przed uroczystością podpisano umowę z rodziną Salański umowę o przekazaniu w darze Bibliotece oryginalnych zdjęć środowiska żydowskiego przedwojennego Poznania wykonanych przez Firę Małemedzon-Salańską.

Wystawę tych fotografii możemy też od soboty oglądać na wystawie otwartej w herbaciarni Biblioteki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski