MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma CL Singapore wprowadzająca kryptowalutę DasCoin buduje piramidę finansową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega

Grzegorz Okoński
Zwolennicy kryptowalut mają twardy orzech do zgryzienia. Dopiero co mogli cieszyć się z wprowadzania nowej kryptowaluty o nazwie DasCoin przez firmę CL Singapore, a już spotykają się z ostrzeżeniem ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd mówi wprost – ta firma może powodować straty lub niekorzystne skutki finansowe. Innymi słowy – zachodzi podejrzenie, że powstaje nowa piramida finansowa.

- Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że zachodzi szczególnie uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca CL Singapore Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze, dopuszcza się praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, która może spowodować znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe dla szerokiego kręgu konsumentów – ostrzega UOKiK.

I wyjaśnia – singapurska firma buduje sieć niezależnych przedstawicieli, tzw. NetLeaders, którzy otrzymywać mają pieniądze w oparciu o Plan Wynagrodzeń. A system NetLeaders założył, prowadzi i propaguje – jak informuje Urząd - system promocyjny typu piramida, opisana w ustawie z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Piramida nie powoduje namnażania pieniędzy w wyniku np. sprzedaży produktów, ale ściąga je od innych użytkowników systemu, wprowadzanych do niego, a tym samym hierarchicznie będących najniżej. Pierwsi w piramidzie otrzymują pieniądze od dalszych członków, a ci z kolei już nie mają szans na uzyskanie obiecanych ich pieniędzy, chyba że sami wciągną następnych użytkowników, od których też będą pobierane środki finansowe lub inne korzyści materialne.

Urząd ujawnia, że celem singapurskiej firmy jest lawinowy wzrost liczby nowych członków, co generuje napływ gotówki do pomysłodawców i głównych „naganiaczy”. Ale prędzej czy później taki duży wzrost użytkowników się skończy i system przestaje działać, ku rozpaczy konsumentów pozbawionych pieniędzy i karmionych dotąd pustymi obietnicami.

Spółka CL Singapore sprzedaje tzw. licencje, wycenione między 100 euro a ponad 25.000 euro. W zamian za tę opłatę kupująca licencję osoba miałaby otrzymywać jednostki rozliczeniowe tzw. cykle, którymi można opłacać usługi oferowane przez sprzedawcę licencji. Jednak to tylko obietnice, bo – jak mówi UOKiK - aktualnie nie ma możliwości dokonywania płatności cyklami, a większość usług dopiero jest planowana… Tym samym osoby przystępujące do systemu tracą swoje pieniądze i narażają na tę utratę kolejnych, dopiero werbowanych użytkowników.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski