Firma z Poznania sprzedała do szpitala podrobione drzwi przeciwpożarowe?

Łukasz Cieśla
Drzwi we wrocławskim szpitalu zostały odebrane przez straż pożarną. Ale przedstawiciel Lochera twierdzi, że podczas odbiorów nie sprawdza się rzeczywistych właściwości drzwi lecz tylko dokumenty Janusz Wójtowicz / Polskapresse
Czy poznańska firma sprzedała drzwi przeciwpożarowe, które tak naprawdę nie są ognioodporne? Trafić miały one m.in. do budowanego właśnie szpitala we Wrocławiu. Zawiadomienie w tej sprawie złożył przedstawiciel włoskiej firmy Locher, której tabliczki znamionowe znalazły się na rzekomo podrobionych drzwiach z Poznania. Choć zarzuty przedstawiciela Lochera brzmią poważnie, prokuratura na razie nie wszczęła śledztwa. Uznała, że w tej chwili nie ma realnego zagrożenia życia ludzkiego.

Tabliczki znamionowe na drzwiach z Poznania mają potwierdzać, że są one atestowane. Tymczasem, jak wynika z doniesienia, drzwi nie są ognioodporne. Poznańska spółka co prawda przez ostatnie lata blisko współpracowała z włoską firmą Locher, która taki atest ma. Jednak jak twierdzi przedstawiciel Włochów, poznaniacy nie mieli prawa produkować swoich drzwi z "nalepką" włoskiego Lochera.

Polecamy też: W 2015 roku poznamy firmę, która wybuduje szpital dziecięcy w Poznaniu?

Drzwi miały zostać wyprodukowane w Wielkopolsce, a potem ponoć przytwierdzano do nich tabliczki Lochera, by wywołać wrażenie, że są atestowane i odporne na pożar. Drzwi zamontowano np. w budowanym właśnie za 380 mln zł szpitalu wojewódzkim we Wrocławiu.

Jak sprawdzić czy przez 60 minut, jak twierdzi poznański dostawca, drzwi wytrzymają napór ognia? Najprościej byłoby poddać je próbie ogniowej, czyli postawić obok specjalnych palników. Poznańska prokuratura, która otrzymała zawiadomienie, raczej jednak tego nie zrobi.

- Taka próba ogniowa narażałaby podatników na koszty. Z zawiadomienia, które otrzymaliśmy, nie wynika, by zagrożenie życia ludzkiego było realne. Śledztwa na razie nie wszczęliśmy, prowadzimy czynności sprawdzające - mówi prokurator Jacek Masztalerz z Prokuratury Rejonowej Poznań Wilda.

Sprawdź: Lekarze z Poznania popełnili błąd? Śledczy w końcu znaleźli biegłych

Przedstawiciel Lochera, który złożył zawiadomienie, chce pozostać anonimowy. Jest oburzony faktem, że śledczy nie widzą bezpośredniego zagrożenia życia i jeszcze nie wszczęli śledztwa. Wskazał też kilku świadków z branży, którzy mieliby potwierdzić jego wersję o "podrabianiu" drzwi. Do tej pory, jak mówi, nie zostali przesłuchani.

Tabliczki znamionowe

Włoska firma kilka lat temu uzyskała niezbędne certyfikaty potwierdzające, że jej drzwi są przeciwpożarowe. Zaczęła współpracę z poznańską spółką działającą w tej branży. Ona właśnie dostarczyła drzwi do nowego szpitala we Wrocławiu, a także na Uniwersytet Łódzki, do wieżowca Warsaw Spire, jednego z poznańskich hoteli czy na lotnisko śmigłowców w Rzeszowie.

Przedstawiciel Lochera twierdzi, że poznańska firma, jeszcze mając licencję od Włochów, zaczęła produkować gorsze jakościowo drzwi. Na to, jak twierdzi, licencja nie pozwalała. Podobno gdy poznaniakom zabrakło oryginalnych tabliczek znamionowych z Włoch, zamówili ich produkcję w dwóch lokalnych firmach zajmujących się wytwarzaniem takich tabliczek.

- Sprawa wyszła na jaw niedawno. Współpracę zerwano - mówi nam przedstawiciel Lochera. - Okazało się, że numery z tabliczek znamionowych na drzwiach ze szpitala odpowiadają drzwiom sprzedanym przez Włochów do Turcji czy Szwajcarii. To mówi samo za siebie. Z mojej wiedzy wynika, że poznańska firma stara się teraz zdobyć nowe certyfikaty dla swoich drzwi. Obawiam się, że będzie chciała podmienić dokumentację na drzwiach zamontowanych we Wrocławiu. Bo gdyby teraz trzeba byłoby je wszystkie wymienić, byłby to olbrzymi koszt. Również polityczny, bo przecież inwestycję sfinansowano z budżetu woj. dolnośląskiego - dodaje.

Miesiąc na nowe papiery

O sprawie, oprócz prokuratury, dowiedziała się także Najwyższa Izba Kontroli, nadzór budowlany, inwestor oraz firma Budimex budująca państwowy szpital. Przedstawiciele Budimexu zapewniają, że podchodzą do niej bardzo poważnie.

Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimexu: - Poznańska firma dostarczyła do szpitala drzwi wraz z niezbędną dokumentacją poświadczającą parametry techniczne drzwi przeciwpożarowych. Wskazała też, że mogła je produkować i modyfikować posługując się licencją firmy Locher. Żeby jednak rozwiać choćby cień wątpliwości zażądaliśmy formalnego potwierdzenia, że drzwi dostarczone przez firmę posiadają odpowiednie parametry techniczne, a w szczególności odporność ogniową. Według jej zapewnień, firma do końca września przedstawi wymagane prawem badania uprawnionego ośrodka certyfikującego drzwi przeciwpożarowe.

Dlaczego poznańska firma potrzebuje ponad miesiąca na dostarczenie dokumentów? Rzecznik Budimexu wskazał, że pytanie o taki właśnie termin trzeba zadać poznańskiej firmie.

Dodał, że Budimex zażądał od poznaniaków dodatkowych badań, bo przecież pojawił się donos sugerujący oszustwo.

Czy Budimex, w związku z niejasnościami, "na własną rękę" przeprowadzi próbę ogniową zamontowanych drzwi? Firma nie widzi takiej potrzeby. Jak wynika z odpowiedzi Budimexu, drzwi, na zlecenie poznańskiego dostawcy, przechodzą badania w uprawnionym ośrodku. Do czasu wyjaśnienia sprawy Budimex zatrzymał wypłatę takiej kwoty, która umożliwiłaby wymianę drzwi na koszt poznańskiej firmy.

Z kolei spółka Nowy Szpital Wojewódzki, odpowiedzialna za budowę, wskazała, że drzwi mają atesty. Prezes spółki Rafał Guzowski dodał, że firma pisząca donos, czyli obecny przedstawiciel Lochera, podobnie zachowała się w przypadku innej wrocławskiej inwestycji. Wówczas postępowanie wyjaśniające, jak wskazuje Guzowski, nie potwierdziło zarzutów.

- Sęk w tym, że tamtej sprawy nie zbadano rzetelnie. Spojrzano w dokumenty, a przecież w nich wszystko jest w porządku. Papier wszystko przyjmie. I proszę mi wierzyć, że "na rynku" można uzyskać różne certyfikaty. Także potwierdzające nieistniejące właściwości drzwi - twierdzi przedstawiciel Lochera, który zawiadomił prokuraturę.

"Nieuczciwa konkurencja"

Poznańska firma, na którą złożono doniesienie, odpiera zarzuty. Zapewnia, że jej drzwi posiadają stosowne atesty przeciwpożarowe. Przekonuje również, że zarzuty są wynikiem nieuczciwej konkurencji. Celem zarzutów ma być jej wyeliminowanie z rynku. Firma wskazuje, że u obecnego przedstawiciela Lochera pracuje jej była pracownica i teraz działa na szkodę byłego pracodawcy.

Poznańska spółka jest zarządzana przez dwóch braci. Jak wynika z naszych informacji, obaj w 2010 roku zostali prawomocnie skazani za oszustwo na szkodę kolejnej firmy z branży. Chodziło o kwotę ponad pół mln zł. Firma nie odniosła się do naszych pytań w kontekście skazania obu braci.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJ

Drzwi przeciwpożarowe mogą mieć Aprobatę Techniczną lub Krajową Ocenę Techniczną (wydawaną od stycznia 2017). Ogólne stwierdzenie "atesty" jest mało precyzyjne.

M
Marcin

"Tymczasem, jak wynika z doniesienia, drzwi nie są ognioodporne." To co pisze gazeta to mijanie się z prawdą czyli, mówiąc wprost, kłamstwo. Nie jestem osobą zamieszaną, ale znam ten temat. To, że drzwi nie mają atesty nie znaczy, że nie są drzwiami przeciwpożarowymi. Już samo słowo "ognioodporne" to wielkie nadużycie, proszę redakcję, żeby pokazała mi materiał ogólnie dostępny, który jest "ognioodporny", może NASA takim dysponuje a może nie. Szanowna redakcjo nie ma czegoś takiego, jak materiał ognioodporny!!! Piszą na jakiś temat należy dziedzinę zgłębić, a nie pisać artykuły przy porannej kawie. Dla informacji, w Sky Tower nie ma tych drzwi, w szpilatu wszystkie drzwi zostały wymienione, więc możecie czuć się bezpiecznie. Poza tym Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o Wasz bezpieczeństwo, to to Wy sami jesteście za nie odpowiedzialni. Jako przykład opowiem o dwóch zdarzeniach. Pierwsze; hotel na Rodos, alarm pożarowy w nocy i wszyscy zagraniczni goście z dokumentami pod hotelem, a drugie; hotel w Warszawie, również alarm pożarowy o 2 w nocy i na korytarzu tylko ja. Odpowiedzcie sobie sami, co tym w hotelu w Warszawie z drzwi ppoż na 10 piętrze, kiedy te drzwi tylko pół godziny wytrzymają???

M
MARIAN

TA SAMA Firma zakladala w SkyTower we wroclawiu czyli tam tez sa podrobki

M
MARIAN

W SKAYTOWERZE TEZ DALI PODROBKI

k
kari

Bracia N. mają tyle na sumieniu że az dziw bierze że prokuratura nie bierze tego pod uwagę. Oszukani kontrahenci, pracownicy, podwytkonawcy, osoby współpracujące i Tyyyyyyyyyyle tego ze miejsca w komentarzu by nie starczyło. Bracia od wielu lat otwieraja nowe firmy, biora kredyty z banków, firm, towar na kreche a potem ogłaszają upadłość - sami" biedniutcy" nic nie mają wiec czym maja odpowiadac a cały majątek zapisany na żony , dzieci i inne pociotki. I tak wkólko - i nastepna firma tylko pod nazwa nową , i tylko przetasowania personalne robia - w końcu jest ich trzech to wciąż ktoś nowy w zarządzie. Ja tylko pojąc nie moge w jaki sposój "POLSKIEPRAWO' I TZW URZEDY I URZEDNICY pozwalają na taki proceder i w żaden sposób nie weryfikuja tożsamości i przeszłości przestępczej tych osób. I dają pozwolenie na powstanie nowej firmy, biora nowe kredyty itp/..... A zapomniałąm,, :Jak kraść to miliony"/// faktytcznie Polska to jest dziki kraj......tfuuu

b
broker

Ciekawe co na to firma ubezpieczeniowa ,która ubezpieczała ten szpital- to że składkę ubezpieczeniową wzięła -to pewne. Proszę ich zapytać ,czy w tej sytuacji ubezpieczenie obowiązuje, czy wypłaci odszkodowanie

z
zorientowany

Drzwi ppoż podlegają systemowi certyfikacji"1". Powinien to być silny nadzór notyfikowanej jednostki certyfikacyjnej nad zakładową kontrolą produkcji. Producent MUSI -przez 10 lat przechowywać zapisy z tej kontroli ( rodzaje materiałów ,miejsca zakupu ilości, certyfikaty jakości sprzedawcy materiałów , szczegółowa dokumentacja techniczna i technologiczna , badania bieżące każdej sztuki drzwi i szczegółowe np co 30 drzwi . To wszystko MUSI mieć firma archiwizowane przez 10 lat - wystarczy poprosić i zobaczyć

N
Niezależne badanie

Pozwólcie legalnemu importerowi na przeprowadzenie badań ogniowych drzwi zdemontowanych z budowy pod nadzorem prokuratury! Zanim dojdzie do nieszczęścia!

W
Wilk

Tak to jest jak w całym kraju jedynym kryterium wyboru dostawcy jest cena , wały wały i jeszcze raz wały odchodzą. G***** kraj g***** ludzie.
A co do Generalnego to Budimex spadł chyba niżej niż jw construction tak to teraz ich jakość , gówno kupują i gówniane budują.

ś
świadek naoczny

Montowane w budynku Nowego Szpitala Wojewódzkiego drzwi nie miały nic wspólnego ani z firmą Locher ani ochroną p.poż. ich jakość jest dramatycznie niska. Jest wielu ludzi, którzy posiadają wiedzę na ten temat i chętnie się nią podzielą.

m
men

juz czas najwyzszy aby poniesli odpowiedzialnosc

g
gość

ta firma, dała się we znaki wielu osobom i firmom, od lat mówiło się, że bracia N w końcu skończą w więzieniu, dopuścili tak wielu oszustw i nieuczciwie konkurowani, że w końcu ktoś musi wystawić im rachunek. ich nieuczciwośc była szeroko komentowana i dziw bierze , że tak dugo prowadzili swój proceder. każdy z branży wiedział w jaki sposób zaniżają ceny , jest wiele projektów w całej Polsce gdzie wstawiali podrobione drzwi, które nie spełniają żadnych norm a co dopiero ppoz

Mam nadzieję, że uczciwość wygra z uczciwością i bracie zostaną skazani na więzienie.

E
Eh

Jak się meteczkę adidasa przyczepi na bluzę to do więzienia, za mp3kę albo film będą gonić do upadłego, ale drzwi podrobione? a co tom...

k
kike

kosztami badań obciążyć Braci N.

123

Czy już nie wystarczy, że producent - Locher - wydaje oświadczenie, że drzwi o konkretnych nr seryjnych nie były sprzedane do Polski?
Chyba na swoje słowo mają potwierdzenie, ĸtóre bardzo łatwo jest sprawdzić.
Od razu można wtedy odeprzeć zarzuty o "nieuczciwej konkurencji".

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3