Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Floks szydlasty ozdobi skalniak i rabatę. Jak uprawiać te kwiaty, żeby były piękne przez lata? Kiedy przycinać floksy i jak je odmłodzić?

Katarzyna Józefowicz
Floksy szydlaste, choć nieduże, są wyjątkowo urokliwe. To idealne rośliny na skalniaki, murki, skarpy, a także rabaty.
Floksy szydlaste, choć nieduże, są wyjątkowo urokliwe. To idealne rośliny na skalniaki, murki, skarpy, a także rabaty. Katarzyna Laszczak
Floksy szydlaste nie są duże, ale wyjątkowo piękne. Kiedy kwitną, przypominają poduszkę z kwiatów. To idealne kwiaty na skalniak oraz rabatę kwiatową. Choć nie są trudne w uprawie, czasem tracą urodę. Podpowiadamy, jak uprawiać floksy szydlaste i co robić, żeby były piękne przez wiele lat.

Spis treści

Floksy należą do ścisłego grona wyjątkowo lubianych i cenionych kwiatów ogrodowych. Najbardziej znanym spośród nich jest floks wiechowaty, ale nie mniej popularny, choć znacznie mniejszy jest też floks szydlasty, który zaliczany jest nawet do tzw. „skalniakowej piątki”. Pomimo swojej popularności, floks szydlasty czasami zawodzi i nie zawsze w pełni prezentuje swoją urodę, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby stał się prawdziwą gwiazdą ogrodowych rabat.

Jak wyglądają floksy szydlaste?

Floks szydlasty pochodzi z Ameryki Północnej i jest niewysoką, kępiastą byliną, dorastającą do ok. 15-20 cm wysokości. W sezonie rozwija cienkie, płożące się lub pokładające, zielone, rozgałęzione pędy. Początkowo są miękkie i elastyczne, z czasem sztywnieją. Są gęsto pokryte wyrastającymi naprzeciwlegle zielonymi, małymi, wąskimi, igiełkowatymi, ostro zakończonymi, częściowo zimozielonymi liśćmi, które podobnie jak pędy, mogą być czasami delikatnie owłosione. Pomimo iż gęsto ulistnione pędy, rozrastające się w duże, poduszkowate kępy są bardzo efektowne, największą ozdobą rośliny są małe, pięciopłatkowe, płaskie, promieniste, różowo-fioletowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w niewielkie baldachogrona.

Kiedy kwitną floksy szydlaste?

Kwiaty pojawiają się na roślinie wiosną – w kwietniu-maju i niemal całkowicie pokrywają pędy, tworząc w porze kwitnienia spektakularny, barwny kobierzec, obok którego trudno jest przejść obojętnie.

Floks szydlasty i jego odmiany

Floks szydlasty posiada też całe mnóstwo odmian, różniących się głównie barwą kwiatów, które mogą być nie tylko różowe, ale też filetowe, czerwone, białe, bladoniebieskie, paskowane, kontrastowo-obrzeżone i dwukolorowe. Do popularnych i pięknych należą np. „Amazing Grace”, „G. F. Wilson”, „Bavaria”, „Calvides White”, „Candy Stripes”, „Coral Eye”, „Purple Beauty”, „Red Wings”, „White Delight”, „Emerald Cushion Blue”, „Scarlet Flame”, „Spring White”.

Floks szydlasty – uprawa i wymagania

Floks szydlasty jest rośliną łatwą w uprawie, ale jak każdy inny gatunek, ma swoje wymagania. Oczekuje głównie słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Źle rośnie w cieniu i słabo znosi zarówno suszę, jak i zalanie, o czym zawsze należy pamiętać, gdyż na nieodpowiednim stanowisku może słabiej kwitnąć, częściej chorować, łatwiej zasychać i niemal całkowicie stracić swoją urodę.

Choroby i problemy z floksami szydlastymi

W miejscach nadmiernie wilgotnych floksom zagrażają choroby grzybowe (m.in. mączniak), na suchych stanowiskach tracą część liści i bywają atakowane przez przędziorki, a w cieniu zawiązują znacznie mniej pąków kwiatowych niż na słonecznym stanowisku.

Pamiętaj o odmładzaniu floksów! Jak i kiedy to zrobić?

Floks szydlasty jako bylina może pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, jednak z czasem jego kępy zaczynają się przerzedzać, a część liści zasycha, przez co roślina przybiera mało atrakcyjny i nieporządny pokrój. Kiedy wiec floksy zaczynają słabiej kwitnąć, a ich pędy ogałacają się z liści i „łysieją”, warto rośliny odmłodzić, radykalnie przycinając ich pędy pod koniec zimy.

Floks szydlasty zimą. O co zadbać?

Floks szydlasty jest z reguły dostatecznie mrozoodporny, mimo to w czasie surowych zim jego pędy mogą być uszkodzone przez niskie temperatury, dlatego zimą warto okryć go gałązkami stroiszu, co zabezpieczy je przez silniejszymi mrozami.

Rozmnażanie floksów szydlastych

Floksy szydlaste dość łatwo można rozmnożyć wegetatywnie, dzieląc kępy wiosną, po kwitnieniu lub pod koniec lata, ale także wykonując odkłady poziome lub sadzonki pędowe. Wysiewu nasion zwykle się natomiast nie praktykuje.

Gdzie sadzić floksy i jak wykorzystać je w ogrodzie?

Floksy szydlaste są niezwykle atrakcyjnymi bylinami i choć najbardziej efektownie wyglądają w porze kwitnienia, przez resztę sezonu także nie tracą urody, dlatego w ogrodzie mogą mieć wiele zastosowań. Jako jeden z najważniejszych gatunków skalniakowych, znakomicie prezentują się na skalniakach lub w ogródkach żwirowych, szczególnie w towarzystwie ubiorka wiecznie zielonego, smagliczki skalnej, gęsiówki kaukaskiej oraz żagwinu ogrodowego. Doskonale wyglądają też na murkach, z których wiosną ich ukwiecone pędy spływają barwnymi kaskadami w dół. Sprawdzają się też jako rośliny okrywowe na większych, odsłoniętych przestrzeniach. Można z ich pomocą umacniać też nasypy i skarpy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Floks szydlasty ozdobi skalniak i rabatę. Jak uprawiać te kwiaty, żeby były piękne przez lata? Kiedy przycinać floksy i jak je odmłodzić? - RegioDom.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski