Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Folklor z różnych stron Europy możemy podziwiać w tym tygodniu w Wielkopolsce

Marek Zaradniak
Tak tańczy słowacki zespół Zemplin.
Tak tańczy słowacki zespół Zemplin. Archiwum Festiwalu Sztuki Ludowej
Sobotni koncert na poznańskim Starym Rynku to kulminacyjne wydarzenie trwającego w Wielkopolsce VII Festiwalu Sztuki Ludowej.

Zespół Folklorystyczny Sveti Sava z Bośni i Hercegowiny, Stowarzyszenie Aristotelis z Grecji, Zespół Tańca Ligo z Łotwy, Towarzystwo Folklorystyczne Opincuta z Mołdawii, Grupa Folklorystyczna Zemplin ze Słowacji, Grupa Folklorystyczna I Brianzoli z Włoch oraz Poligrodzianie i Mali Poligrodzianie to zespoły biorące udział w trwającym od środy w Wielkopolsce VII Festiwalu Sztuki Ludowej. Podczas ulicznych parad i koncertów mieszkańcy Poznania, ale również Gniezna, Konina i Lusowa mogą podziwiać nie tylko barwne stroje i pełne ekspresji tańce ludowe, ale także scenki rodzajowe z życia mieszkańców regionów, które reprezentują poszczególne grupy. Festiwal Sztuki Ludowej to projekt z kręgu kultury tradycyjnej, podczas którego odbywają się nie tylko koncerty i parady, ale również warsztaty wokalne, muzyczno- instrumentalne dotyczące instrumentów tradycyjnych i taneczne, projekcje filmów folklorystycznych oraz inspirowane folklorem jam sessions. Najstarszym stażem z zespołów jest łotewski Ligo. Powstał jeszcze w roku 1945, a jego nazwa nawiązuje do łotewskiego święta lata. Natomiast najkrócej działa Sveti Sava z Bośni i Hercegowiny. Powstał w 1995 roku. Reprezentanci Bośni obok I Brianzoli z Włoch to zarazem najmniejsze zespoły uczestniczące w festiwalu. Liczą po 25 osób. Natomiast najliczniejsza jest słowacka grupa Zemplin skupiająca 34 członków. Jeszcze w piątek uczestnicy festiwalu zatańczą i zaśpiewają w Gnieźnie oraz w Koninie. Natomiast kulminacyjnym momentem imprezy będzie sobotni koncert finałowy na poznańskim Starym Rynku. W niedzielę natomiast tancerze zaprezentują się na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lusowie.
Warto wiedzieć, że organizowany po raz siódmy przez Stowarzyszenie Poligrodzianie przy wsparciu Politechniki Poznańskiej Festiwal Sztuki Ludowej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych takich imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. O jego randze i pozycji świadczy fakt, że zespoły chcące wziąć w nim udział zgłaszają się na kilka lat do przodu, a sama impreza otrzymała patronat Unesco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski