Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort VII: Pamiętali o poległych harcerzach

AJ
Fort VII: Pamiętali o poległych harcerzach
Fort VII: Pamiętali o poległych harcerzach Waldemar Wylegalski
W Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII upamiętniono rocznicę śmierci harcerzy, poległych w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen. Apel Pamięci przygotowała Komenda Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

73 lata temu śmierć poniósł pierwszy Naczelnik Szarych Szeregów - harcmistrz Florian Marciniak i grupa 23 wielkopolskich instruktorów harcerskich. To im poświęcona była sobotnia uroczystość.

Florian Marciniak był najmłodszym harcmistrzem w ZHP. Nominację na naczelnika Szarych Szeregów dostał tuż przed kapitulacją Warszawy. Był współtwórcą programu wychowawczego i planu działania tajnej organizacji. Wprowadził zasadę „wychowania przez walkę”. 6 maja 1943 roku został aresztowany przez Gestapo w Warszawie. Torturowany w czasie przesłuchań nie wydał nikogo. Później przewieziono Marciniaka do Fortu VII, gdzie przetrzymywano go w celi nr 66. Przygotowywane próby odbicia naczelnika nie powiodły się. W Poznaniu planowana akcja nosiła kryptonim „Białej Róży”. W lutym 1944 roku Marciniaka przewieziono do obozu w Gross-Rosen. Prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku został zamordowany. Ciała nigdy nie odnaleziono.

Podczas sobotniej uroczystości wystąpił przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Został też odczytany rozkaz Komendanta Chorągwi.

- Druhny i Druhowie, jak co roku spotykamy się w Forcie VII - miejscu szczególnym na mapie Wielkopolski. Miejscu zapisanym w tragiczne dzieje naszej ojczyzny. Miejscu, w którym 10 października 1939 roku niemieckie władze okupacyjne usytuowały pierwszy na ziemiach Polski obóz koncentracyjny, a następnie obóz przejściowy dla ludności. Wieziono tu i tracono wielkopolską inteligencję, którą podejrzewano o antyniemiecką działalność polityczną i wojskową - napisał Komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP - Tomasz Kujaczyński.

Nie zabrakło też przesłania dla osób, które dziś są związane z harcerstwem.

- W wielkiej zadumie i z honorem chylimy głowy przed tymi, którzy w ciężkich czasach hitlerowskiej okupacji byli wierni Bogu, ojczyźnie, ideałom i nie wahali się oddać dla Polski tego, co mieli najcenniejsze - swojego młodego życia. Pamiętajmy, aby znicz pamięci w naszych sercach nigdy nie zgasł. Druhny i druhowie, wypełniajmy testament naszych bohaterów na miarę współczesnego świata - zaapelował Tomasz Kujaczyński.

Po Apelu Pamięci i Modlitwie Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze na schodach śmierci.

Wydarzenia tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski