Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort VII w Poznaniu: Kombatanci proszą, by o dobro ojczyzny, o jej wolność i niepodległość dbać także dzisiaj

Sara Wciorka
Fort VII, dzisiaj siedziba Muzeum Martyrologii Wielkopolan, był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich
Fort VII, dzisiaj siedziba Muzeum Martyrologii Wielkopolan, był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich Łukasz Gdak
W Forcie VII w Poznaniu hołd zamordowanym w obozie Wielkopolanom oddali w piątek radni, duchowni, świadkowie tamtych wydarzeń oraz młodzież.

- Dwadzieścia lat temu błagałem pod tym drzewem wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza o to, żeby Agencja Mienia Wojskowego nie sprzedawała tego terenu. Udało się i dzisiaj jest to pomnik pamięci o walce Wielkopolan – mówił Jan Podhorski, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Fort VII, dzisiaj siedziba Muzeum Martyrologii Wielkopolan, był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich. To także tutaj uruchomiono pierwszą komorę gazową. Jest to miejsce będące symbolem cierpienia i śmierci Polaków w czasie II wojny światowej z rąk nazistów.

Obchody rozpoczęły się w samo południe odśpiewaniem hymnu państwowego. - Są tu dziś osoby z życia publicznego, które ponoszą odpowiedzialność za współczesne losy ojczyzny. Są też świadkowie wydarzeń sprzed lat, ale co niezwykle istotne, są z nami także przedstawiciele młodego pokolenia - podkreślał Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Dzisiaj to jeszcze my tutaj stoimy. Ale w przyszłości to będzie wasze zadanie. Stąd moja wielka prośba – pamiętajcie. Pamiętajcie o swoich poprzednikach. O tym, że o dobro ojczyzny, o jej wolność i niepodległość trzeba dbać także dzisiaj – zwrócił się do młodzieży Zenon Wechmann, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956. - Życzę nam wszystkich, by chwała o tamtych ludziach trwała zawsze.

Młodzież przygotowała inscenizację o postaci związanej z okresem okupacji. Uczniowie IV LO odegrali scenkę, w której grupka młodych ludzi opowiadała historię życia ks. Józefa Prądzyńskiego. Urodzony w 1877 r. pod Bydgoszczą, pochodził z wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej. Poza posługą kapłańską aktywnie działał w życiu kulturalnym i politycznym. Był inicjatorem i przywódcą organizacji konspiracyjnej „Ojczyzna”. Swoje starania o umacnianie kraju przypłacił życiem. W maju 1941 roku został osadzony w Forcie VII, skąd następnie trafił do Dachau. Skrajnie wykończonego 20 maja 1942 roku przewieziono do ośrodka eutanazyjnego w Austrii. Ksiądz został pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari.

Pod Ścianą Śmierci, miejscem rozstrzeliwań więźniów obozu zagłady, złożono kwiaty i zapalono znicze. Przy akompaniamencie werbli hołd ofiarom złożyli reprezentanci związków i organizacji kombatanckich, wielkopolscy parlamentarzyści, radni miejscy i przedstawiciele rad osiedli.

Modlitwę za ofiary poprowadził ks. prałat Leonard Poloch.

Konzentrationslager Posen - taka była niemiecka nazwa obozu w Poznaniu. Zginęło w nim około 20 tysięcy osób, w tym wiele osobistości wielkopolskiej inteligencji.

POLECAMY:

Pod Poznaniem odkryto olbrzymi podziemny obiekt!

Najlepsze i najgorsze dzielnice Poznania [RANKING]

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

ZOBACZ TEŻ: "Polska potrzebuje silnej armii, dobrze wyszkolonej, ale też dobrze wyposażonej". Prezydent A. Duda wręczył nominacje generalskie

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski