Fortuna 1. Liga: Warta Poznań pokonuje Zagłębie Sosnowiec 2:0 i wraca do gry. Nieoczekiwany bohater daje nadzieje na PKO Ekstraklasę

Dawid Dobrasz
Warta Poznań zanotowała 17 wygraną w 31 spotkaniu tego sezonu Fortuna 1. Ligi.
Warta Poznań zanotowała 17 wygraną w 31 spotkaniu tego sezonu Fortuna 1. Ligi. Waldemar Wylegalski
Warta Poznań wraca do gry o bezpośredni awans do PKO BP Ekstraklasy. Podopieczni Piotra Tworka zasłużenie wygrali 2:0 z Zagłębiem Sosnowiec i tracą dwa punkty do drugiej Stali Mielec i cztery do Podbeskidzia, które w sobotę zmierzy się z GKS-em Jastrzębie. Nieoczekiwanym bohaterem Zielonych został Łukasz Spławski.

Piotr Tworek dokonał dwóch zmian w wyjściowej jedenastce względem ostatniego meczu z Puszczą Niepołomice (1:2). Zawieszonego za kartki Michała Grobelnego zastąpił dawno niewidziany Jakub Kuzdra (pierwszy występ od listopada), a nieskutecznego Gracjana Jarocha zmienił Łukasz Spławski, dla którego był to pierwszy mecz w podstawowym składzie w tym sezonie.

Warta od początku meczu wyszła wysoko na rywala i gra toczyła się na połowie Zagłębia. Widać było chęć i determinację w poczynaniach zawodników Piotra Tworka, by strzelić gola jako pierwsi w meczu, co nie udało się od trzech spotkań. Po okresie przewagi Zielonych do głosu doszli goście i mecz się wyrównał. Najbardziej aktywny Szymon Pawłowski regularnie niepokoił defensywę i bramkarza Warty. Najwięcej zagrożenia płynęło z bocznych sektorów gospodarzy, gdzie grali wspominany Pawłowski i Patryk Małecki.

Kiedy Zagłębie zaczęło grać lepiej, to straciło gola. Na lewej stronie dobrze urwał się Jakóbowski, który zagrał do środka pola do Rybickiego. Ten chciał strzelać, ale z tego wyszło podanie do Spławskiego, a napastnik Warty świetnie przyjął piłkę i stojąc tyłem do bramki, przelobował obrońcę oraz bramkarza gospodarzy.

Po zdobyciu gola Warta uwierzyła w swoje możliwości i w ciągu czterech minut mogła zdobyć jeszcze co najmniej dwie bramki. Zagłębie totalnie stanęło, a goście robili, co chcieli w polu karnym sosnowiczan. Stuprocentowe okazje mieli Kuzdra i Janicki, ale zawiodło wykończenie. Prowadzenie Warty 1:0 do przerwy było dla Zagłębia najmniejszym wymiarem kary. Zespół z Sosnowca miał niezły moment, ale do przerwy prowadził zespół, który w przekroju całej pierwszej części był lepszy.

Po przerwie dominacja Warty trwała nadal. Piotr Tworek liczył na stałe fragmenty gry i to po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w 50. minucie wynik spotkania celnym uderzeniem podwyższył Aleks Ławniczak. Chwilę później okazję na wyrównanie miał filigranowy Bartosz Babiarz, który strzałem z głowy mógł zaskoczyć Lisa. Jednak prawdziwy sprawdzian dla bramkarza Warty był w 62. minucie, kiedy to fantastycznie dwukrotnie uratował Zielonych przed stratą bramki.

Sprawdź też:

Wynik pozwalał Warcie grać spokojniej, a gospodarze nie potrafili tego wykorzystać. Zagłębie przez ostatnie 30 minut nie stworzyło żadnej groźnej okazji pod bramką Warty. W końcówce meczu po wątpliwym faulu na Mariuszu Rybickim sędzia Złotek podyktował rzut karny. Do jedenastki podszedł bezbłędny do tej pory Kupczak, ale jego uderzenie wybronił bramkarz Zagłębia.

Warta wygrała 2:0 i przełamała się po trzech meczach bez zwycięstwa. Bardzo dobrze funkcjonowały skrzydła – Rybicki i Jakóbowski. Świetnie dysponowany był także Jakub Kuzdra. Dodatkowo na zero z tyłu zagrała defensywa Warty, a swoją robotę w ataku wykonał Łukasz Spławski, który już drugi raz w tym sezonie został jednym z bohaterów ekipy Tworka. Tym samym Warcie wraca nadzieja na bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy. W 31. kolejce swoje spotkanie przegrała Stal Mielec z Sandecją Nowy Sącz (1:2) i dzięki temu Warta traci już tylko dwa punkty do zespołu Dariusza Marca.

Następne spotkanie Warta gra już we wtorek, 14 lipca. Do Grodziska Wielkopolskiego przyjedzie GKS Tychy, a mecz rozpocznie się o godzinie 18.10. Spotkanie będzie transmitowane w Polsacie Sport.

Zagłębie Sosnowiec – Warta Poznań 0:2 (0:1)
Spławski 38., Ławniczak 50.

Zagłębie: Krystian Stępniowski - Dawid Ryndak, Tomasz Hołota, Kacper Łopata, Rafał Grzelak (55. Quentin Seedorf) - Tomasz Nawotka (69. Mateusz Szwed), Filip Karbowy (66. Rubio), Bartłomiej Babiarz, Szymon Pawłowski, Patryk Małecki - Fabian Piasecki.

Warta: Adrian Lis – Jakub Kuzdra, Bartosz Kieliba, Aleks Ławniczak, Jakub Kiełb – Mateusz Kupczak, Łukasz Trałka – Mariusz Rybicki, Robert Janicki (66. Krzysztof Danielewicz), Michał Jakóbowski (82. Jakub Apolinarski) – Łukasz Spławski (73. Mateusz Szczepaniak).

Warta Poznań czekała na to od lat. Historyczny moment przy D...

– Moc oświetlenia w zainstalowanych projektorach wyniesie 320 kW, natomiast natężenie to będzie 1600 luksów. Pozwoli to rozgrywanie meczów ligowych i transmisje nawet w jakości HD, jak się operatorzy postarają. Były już transmisje telewizyjne wysokiej rozdzielczości ze stadionów, na których instalowaliśmy oświetlenie tej mocy – dodał Bogdan Kuć z firmy Ada Light na na oficjalnej stronie Warty Poznań.

Warta Poznań: Na stadionie przy Drodze Dębińskiej zamontowan...