Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało "Rachunek od...

  Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało "Rachunek od państwa"

  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W ciągu 2015 r. dług publiczny wzrósł o 1377 zł na mieszkańca i wynosi 24659 zł.

  W ciągu 2015 r. dług publiczny wzrósł o 1377 zł na mieszkańca i wynosi 24659 zł. ©Fot. Marcin Królak [O]

  749 mln zł wyniosły wydatki instytucji publicznych w 2015 roku w Polsce, co oznacza, że każdy z nas musiał się na nie złożyć po 20 103 zł.
  W ciągu 2015 r. dług publiczny wzrósł o 1377 zł na mieszkańca i wynosi 24659 zł.

  W ciągu 2015 r. dług publiczny wzrósł o 1377 zł na mieszkańca i wynosi 24659 zł. ©Fot. Marcin Królak [O]  Po raz piąty przy okazji dorocznego rozliczania podatków fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowała „Rachunek od państwa”, czyli szacunkowo obliczyła, ile pieniędzy wydały w minionym roku instytucje publiczne (rządowe, samorządowe, KRUS, ZUS, NFZ, itd).

  Takie symboliczne rachunki otrzymali mieszkańcy Mazowsza w urzędach skarbowych, a FOR opublikowało swoje wyliczenia.

  - To okazja, żeby się zastanowić, na co państwo polskie wydaje pieniądze z podatków. Bo choć wielu polityków chętnie mówi o ich obniżaniu, to mało jest chętnych by dyskutować o obniżaniu wydatków, a są to dwie strony tego samego medalu - przekonują ekonomiści z FOR (to fundacja założona w marcu 2007 r. przez ekonomistę prof. Leszka Balcerowicza).

  Według wstępnych szacunków (nie wszystkie instytucje opublikowały jeszcze sprawozdania) w 2015 r. wydatki państwa wyniosły 749 mld zł, co oznacza, że każdy mieszkaniec Polski musiał wyłożyć po 20103 zł. Rachunek od państwa w 2015 roku był o 651 zł na osobę (3%) wyższy niż w 2014 r.

  - Wydatki publiczne w zeszłym roku rosły wolniej i wyniosły 41,9 proc. PKB (suma dóbr i usług wytworzonych przez naszą gospodarkę - red.). To korzystna tendencja, bo wysokie wydatki publiczne szkodzą wzrostowi gospodarczemu, ale poziom powyżej 40% PKB w przypadku państwa na takim poziomie rozwoju jak Polska, można wciąż uznać za wysoki - ocenia Aleksander Łaszek, ekonomista z FOR.  Największe wydatki państwa były związane z emeryturami, rentami i zasiłkami z ZUS i KRUS i wyniosły 6153 zł na osobę. Kolejne spore kategorie wydatków publicznych to: służba zdrowia (2327 zł), edukacja (2302 zł), transport i infrastruktura (1417 zł). Piątą pozycją są wydatki na bezpieczeństwo państwa (wojsko, policja, straż pożarna, graniczna, BOR, służby specjalne, sądy i więzienia), które łącznie wyniosły 1369 zł.

  Kolejną pozycją jest pomoc społeczna i wsparcie dla bezrobotnych (1 098 zł). Siódmą co do wielkości pozycją są wydatki na administrację, które wynoszą 1009 zł, z czego 461 zł przypada na samorządy, a 340 zł na jednostki rządowe, ósmą - odsetki od długu publicznego, które wyniosły 983 zł.

  Kolejne pozycje na rachunku to składka do budżetu Unii Europejskiej (479 zł), ochrona środowiska (357 zł), kultura (321 zł), gospodarka mieszkaniowa (211 zł), sport i wypoczynek (200 zł) oraz rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (186 zł).

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasuwa się pewien cytat:

  Wawrzyn Starczyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  "...Dżizus, kur..., ja pierdolę! Przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszechporażająca nas wszystkich...rozwiń całość

  "...Dżizus, kur..., ja pierdolę! Przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszechporażająca nas wszystkich pogarda, władzy od dyktatury, aż po demokrację, która nas, kałamarzy, ma za mniej niż zero. Dlaczego władza każdej maści ma mnie za nic? Czy czerwona, czy biała, jestem dla niej śmieciem, k****! Pod każdą władzą czuję się jak kundel! Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył gdybym rzucił cegłą! A przecież stanowimy sól ziemi. Tej ziemi! Mimo że nie jesteśmy prymitywną siłą, dyktaturami zawsze wstrząsają poeci! Wtedy nas potrzebują, zrozpaczone masy, które nie widzą dalej niż kawał kiełbasy! Które nie widzą dalej..."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Socjalizm w Polsce ma się doskonale! Niech żyje biurokracja i złodziejstwo!

  Zbyszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jeszcze w dziejach nie było takiego reżimu, który rabowałbym swoich obywateli/poddanych/niewolników - jak wolicie na 80% dochodu. Zaraz oczywiście zostanę zminusowany przez beneficjentów obecnego...rozwiń całość

  Jeszcze w dziejach nie było takiego reżimu, który rabowałbym swoich obywateli/poddanych/niewolników - jak wolicie na 80% dochodu. Zaraz oczywiście zostanę zminusowany przez beneficjentów obecnego stanu rzeczy. Socjaliści traktują nas jak małe dzieci, a my się dajemy tak traktować. Ludzie sprawiają wrażenie, że tak jakby się bali, że zarabiając obecnie 1200zł netto gdyby otrzymali 3200zł netto uderzyłaby im woda sodowa do głowy. Tak jakby człowiek nie mógł żyć bez ZUS, NFZ, wydmuchanego do granic vatu, podatków cebulowych, obostrzeń, zmagania się z urzędnikami, biurokracją... i można wymieniać bez końca. Gdzie się podziała jakakolwiek racjonalność i odpowiedzialność? Co jest nie tak z tymi wszystkimi ludźmi? Dlaczego wygląda na to, że przeciętnego człowieka nie interesuje jego własny byt? Dlaczego w kółko głosują na tych samych oprawców? Dlaczego lud dał się przekupić własnymi pieniędzmi, ochłapem w postaci 500+, gdzie trzeba będzie zabrać 700zł żeby oddać 500zł. Dlaczego tych, którzy chcą realnych zmian, jak np. z partii KORWIN nazywa się utopistami i oszołomami? Dlatego, że nie podoba się kilka wypowiedzi prezesa odnośnie kobiet, czy niepełnosprawnych? Jakie nie byłyby jego poglądy, należą one do niego, ma do nich prawo i nie są one wpisane w program partii. Dlaczego ludzie nie zrozumieją, że poglądami brzucha się nie napełni, że liczy się gospodarka? Jestem załamany. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przestań, @Zbyszek czy tam Aleksander, robić z forumowiczów durni,

  bo takich na tym forum jest trudno załapać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  500+ jest trafnym kopniakiem w siedzenie Twoich wyznawców, i też wyśmienicie iż jest dawane z podatków. Gdyż właśnie o tyle mniej będzie dla złodziei, przyjaciół zasobów Skarbu Państwa. Oto masz,...rozwiń całość

  500+ jest trafnym kopniakiem w siedzenie Twoich wyznawców, i też wyśmienicie iż jest dawane z podatków. Gdyż właśnie o tyle mniej będzie dla złodziei, przyjaciół zasobów Skarbu Państwa. Oto masz, jak pasą się inni, których uwielbiasz i utrzymujesz, a jest wprost z sieci:
  (...) W warszawskim Ratuszu padł rekord wysokości zarobków! Jak wynika z oświadczeń majątkowych, najlepiej zarabiającym urzędnikiem niezmiennie pozostaje skarbnik miasta, Mirosław Czekaj. Ale w 2015 r. na jego konto wpłynęło aż 600 tys. zł, o 100 tys. zł więcej niż przed rokiem. (...) Jego zarobki kilkakrotnie przewyższają te prezydenta RP, który za rządzenie krajem dostaje około 170 tys. zł rocznie! W 2015 roku wynagrodzenie skarbnika w urzędzie miasta wyniosło 351 tys. zł, dokładnie 92 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Do tego dorobił blisko 50 tys. zł w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz w radach nadzorczych - 159 tys. zł w PKO BP, 42,8 tys. zł w MPT. Łącznie jego zarobki w ubiegłym roku wyniosły więc rekordowo ponad 600 tys. zł! (...) Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz... zarobił w 2015 r. 319 tys. zł, wiceprezydent Włodzimierz Paszyński - 309 tys. zł, kolejny zastępca, Jarosław Jóźwiak ( 33 l.) - ponad 300 tys. zł (...) Całość ciekawostek, jak Cię skubią, znajdziesz w sieci!
  No to na zdrowie naiwniakom, tyrajcie za 2 tys. brutto, a resztę odajcie księgowym, przepraszam, skarbnikom!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Polsce nie pozostało już zaledwie 37 258,12 istot ludzkich.

  Na froncie artykułu jest błąd w druku! (749 000 000 : 20 103) = ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A dwa, dochód z podatków jest od lat między 295 mld i 315 mld PLN. Więc skąd oni mają 749 mld na wydatki państwa?
  Czyżby powstałą różnicę dopłacał w darowiźnie kochany Soros, zamożni PO i Petru,...rozwiń całość

  A dwa, dochód z podatków jest od lat między 295 mld i 315 mld PLN. Więc skąd oni mają 749 mld na wydatki państwa?
  Czyżby powstałą różnicę dopłacał w darowiźnie kochany Soros, zamożni PO i Petru, majętna jaguarowa lewica?

  Jak nie jest wiadomym, kiedy jest wiadomym, a przynajmniej z grubsza:
  • ca. 43 mld rocznie, niemal 1/7 dochodu budżetu, idzie na spłatę zadłużenia zagr. i odsetki dla lichwiarzy
  • Sama PO zwiększyła zadłużenie zagr. o 125%, czyli o kwotę 712,486 mld PLN, i stoi na: www.NBP.gov.pl
  • Kwota zadłużenia zagr., na IV kw. 2015 roku, to 1281,314 mld PLN, więc (1 bilion 281 miliardy 314 miliony)
  • Koszt pensji urzędników i szacunkowo: (ca. 500 tys x średnio 3700 brutto x 12 m-cy) = 22 200 000 000 PLN

  Wnioski, ilość kasy na realny podział potrzeb obywateli, nie będących w urzędach i wśród polityków, pozostaje ubogi!

  Mała prośba do spisującej artykuł. Bilans ma strony aktyw i pasyw. Po każdej ze stron są w rozlicznych pozycjach
  dokładne przychody i wydatki państwa. Więc może na przyszłość skomasować je w tematyczne grupy, po czym podać:
  tyleż kasy przejedli urzędnicy, emeryci, 500+, partie, a tyleż delegacje urzędów, etc. Procenty i inne sami wyliczymy!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Towarzysz Balcerowicz oraz jego kolesie z III RP nie zamierzają pisać prawdy

  co tak naprawdę dzieje się z podatkami Polaków. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Oto kilka przykładów złodziejstwa PO-PSL na masową skalę.

  1. System przeciwpowodziowy istniał tylko teoretycznie?! NIK ujawnia katastrofalne zaniedbania z czasów rządów PO-PSL!
  2. UJAWNIAMY! Oto...rozwiń całość

  Oto kilka przykładów złodziejstwa PO-PSL na masową skalę.

  1. System przeciwpowodziowy istniał tylko teoretycznie?! NIK ujawnia katastrofalne zaniedbania z czasów rządów PO-PSL!
  2. UJAWNIAMY! Oto jakość rządów PO-PSL w praktyce. Miażdżące wyniki kontroli NIK i pytanie o prawdziwy stan rezerw strategicznych
  3. Szokujący raport NIK! Gdy bossowie rządu PO-PSL paśli się na ośmiorniczkach, w państwowych instytucjach… masowo zatrudniano na ”śmieciówkach”!
  4. NIK ujawnia prawdę o sztandarowym programie PO: nierzetelność, brak nadzoru, dług publiczny! Tak robiono „Inwestycje Polskie”

  Oczywiście, to nie wszystko.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....Największe wydatki państwa były związane z emeryturami, rentami i zasiłkami z ZUS i KRUS .......

  oszustwa i manipulacje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jak można wrzucać do jednego kotła emerytury wypracowane przez emerytów i zdefraudowane przez kolejne władze państwowe z innymi wydatkami?
  Czy wypłata pieniędzy zgromadzonych na kontach...rozwiń całość

  Jak można wrzucać do jednego kotła emerytury wypracowane przez emerytów i zdefraudowane przez kolejne władze państwowe z innymi wydatkami?
  Czy wypłata pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych, którymi obracają banki przez dziesiątki lat można porównywać z wypłatą kredytów bez pokrycia?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto w celach propagandowych bawi się wielkimi liczbami?

  miliony v. miliardy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  .......749 mln zł wyniosły wydatki instytucji publicznych w 2015 roku w Polsce, co oznacza, że każdy z nas musiał się na nie złożyć po 20.103 zł.....
  Kpina czy brednie? Skoro w 3RP mieszka...rozwiń całość

  .......749 mln zł wyniosły wydatki instytucji publicznych w 2015 roku w Polsce, co oznacza, że każdy z nas musiał się na nie złożyć po 20.103 zł.....
  Kpina czy brednie? Skoro w 3RP mieszka 38.000.000 ludzi to dzieląc 749 mln przez liczbę Polaków wypada po 19,71zł na głowę niezależnie od wieku głowy.
  Po pierwsze należałoby zweryfikować kwotę 749.000.000 zł która jest wyssana z palca. Większość budżetu idzie na płace biurw, których jest obecnie 2 miliony albo więcej oraz na emerytury i renty a ostatnio na 500+. PODATKI płacą tylko ci, którzy wytwarzają towary i usługi. Reszta pasożytuje na naliczanych podatkach. Zatem ci matematyko-ekonomiści od liczb i podatków powinni 313 mld zł (rzeczywisty budżet państwa) podzielić przez ilość osób wytwarzających dobra materialne i usługi. Ile ich jest
  __________________________________________________________________________
  ....W IV kwartale 2015 roku liczba pracujących w polskiej gospodarce wynosiła 16 276 tys. (pracowników i nieprodukcyjnych biurw)..... – informuje Główny Urząd Statystyczny. .....

  313mld zł : 16mln = 19.562 zł zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jasne, ale prawda jest jednak taka sama i tak samo brutalna niezależnie ile nam ukradną

  Zbyszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy będzie to 20 000, czy 100zł jest to nadal grabież i uciemiężenie. Polacy to masochiści rozkochani w socjaliźmie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dowcip polega na tym, że to pokłosie po Balcerowiczu i jego uczniach z PO-PSL.

  Troszkę na temat FOR. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  "Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, który jest jej wyłącznym fundatorem".

  Pochwała od G..a Wyborczego:
  "Stworzone przez Leszka...rozwiń całość

  "Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, który jest jej wyłącznym fundatorem".

  Pochwała od G..a Wyborczego:
  "Stworzone przez Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju jest jednym z niewielu dobrze działających think tanków. Zainstalowany przez FOR licznik długu jest przestrogą
  przed złą polityką."
  Witold Gadomski, Gazeta Wyborcza, 03.01.2013

  Poza tym, wszyscy zdrowi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypłacane obecnie 500+ też się odbije czkawką dla przyszłych podatników

  szambo pochyłe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Nie zapominaj, że (500+) x 12 mies. x 18 lat = 108.000 zł plus odsetki lombardowe. To że ktoś będzie od poczęcia katolikiem nie oznacza, że kiedykolwiek zwróci tę kwotę. Nie zapominaj, że w 3RP...rozwiń całość

  Nie zapominaj, że (500+) x 12 mies. x 18 lat = 108.000 zł plus odsetki lombardowe. To że ktoś będzie od poczęcia katolikiem nie oznacza, że kiedykolwiek zwróci tę kwotę. Nie zapominaj, że w 3RP żyje 3,7 miliona dzieci. Za 18 lat uzbiera się z tego 399.600.000.000 zł. To więcej o 86 mld zł niż roczny budżet państwa w 2016roku. Ktoś tę kwotę będzie musiał wypracował i na pewno nie będzie to kościół katolicki ani biurwy polityczne pasożytujące na organizmie państwa.
  A jak nie to będzie to kamień u szyi dla kondominium znad Wisły. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BŁĄD

  obywatelPolski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W pierwszych zdaniach jest błąd!Nie 749mln tylko 749 mld!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przepraszam, a skąd mają pochodzić te 749 miliardy złotych?

  tak działa opium (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  .....Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł....

  Skoro...rozwiń całość

  .....Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł....

  Skoro państwo złupi pracowników na 313 mld 788 mln 526 tys. zł to pozostałą kwotę do kwotę 436 mld zł ściągnie od kościoła katolickiego. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo