Fotograf porady: kadrowanie, reguła złotego podziału

  Fotograf porady: kadrowanie, reguła złotego podziału

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Fotograf porady: kadrowanie, reguła złotego podziału

  ©123 RF

  Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy, więc koniecznie chcesz robić zdjęcia na rozpoczęciu roku szkolnego, ale masz problemy z kadrowaniem? Przeczytaj, a dowiesz się co powinieneś wiedzieć.
  Fotograf porady: kadrowanie, reguła złotego podziału

  ©123 RF

  Właściwe kadrowanie decyduje o tym, czy zdjęcie uznamy za udane, czy nie. Wiele zdjęć, które robimy, podczas późniejszego przeglądania zupełnie nam się nie podoba, chociaż samo fotografowanie sprawiło nam dużą frajdę.

  Na szczęście jest prosty sposób, aby nasze zdjęcia wyglądały ciekawie. Wystarczy pamiętać o regule trójpodziału. Wyobraźmy sobie, że dzielimy nasz obraz na trzy równe części w poziomie i w pionie. Miejsca, w których linie podziału się przecinają, to mocne punkty kadru i w nich należy umieścić obiekt, który jest dla nas najważniejszy.

  Większość aparatów ma opcję włączenia siatki, która pomaga nam ustalić te punkty. Unikajmy umieszczania fotografowanej osoby w centrum kadru, wystarczy umieścić ją w 1/3 i już efekt jest ciekawszy.

  Fotografując poruszający się obiekt, zostawmy trochę więcej przestrzeni przed nim niż za nim.

  Jeśli fotografujemy grupę osób, uważajmy, żeby nikogo nie "obciąć".

  Być może będziemy chcieli zrobić dziecku pamiątkowe zdjęcie np. z nową szkołą w tle. Żeby zmieścić na zdjęciu cały budynek musimy nieraz bardzo oddalić obraz, przez co osoba jest malutka i często otoczona przypadkowymi ludźmi. Takie zdjęcie raczej nie ma wartości estetycznej. W takim przypadku radzę więc wybrać, albo osoba albo gmach.

  Fotografom-amatorom bardziej zaawansowanym również polecam uwadze regułę złotego podziału.  STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo