Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotograficzna Publikacja Roku. Rozmowa i wystawa o fotografii w Ogrodzie Szeląg

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W otoczeniu przyrody w Ogrodzie Szeląg zobaczyć będzie można najlepsze photobooki z roku 2019 i 2020.
W otoczeniu przyrody w Ogrodzie Szeląg zobaczyć będzie można najlepsze photobooki z roku 2019 i 2020. pixabay.com.pl/zdj. ilustracyjne
W Ogrodzie Szeląg w czwartek, 19 sierpnia zaprezentowane zostaną najlepsze książki fotograficzne z okresu 2019/2020. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z jurorkami konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. To kolejna odsłona poznańskiego festiwalu XPRINT.

Fotograficzna Publikacja Roku w Ogrodzie Szeląg

PIX.HOUSE przygotowuje dyskusję i pokaz publikacji fotograficznych w ramach festiwalu XPRINT. W tym roku ze względu na trudną sytuację pandemiczną, imprezę podzielono na części. W najbliższy czwartek 19 sierpnia o godz. 18 w Ogrodzie Szeląg zbiorą się miłośnicy fotografii, którzy ujrzą wystawę wokół tegorocznej edycji konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Z poprzednich dwóch lat wyłoniono najciekawsze photobooki, czyli książki prezentujące zbiór fotografii.

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu na Fotograficzną Publikację Roku był Krzysztof Makowski z nieistniejącej już księgarni F5. Głównym założeniem jest wybór wyjątkowych projektów fotograficznych, wydanych w pięknej formie książki z dopracowaną grafiką i doskonałym druku. Najważniejsza jednak jest przemyślana koncepcja, albowiem na photobook należy patrzeć, jak na całość, a nie na zbiór losowych fotografii. Warto więc przyjrzeć się im krytycznie i docenić najciekawsze. Opowiadać mogą o Polsce, jak w „Mechanizmie poznaniaka” Mariusza Foreckiego lub „Rewizji” Adama i Dyby Lachów, lub o sprawach intymnych, jak Marta Przybyło w „Zrostach” i Grzegorz Dembiński w „Liście do chłopca z latarką”.

Poza wystawą książek fotograficznych poprowadzona zostanie również dyskusja, w której udział wezmą dwie jurorki Fotograficznej Publikacji Roku: Joanna Kinowska, Weronika Kobylińska i współautorka nagrodzonej w konkursie książki „CỦ CHI TUNNELS RESTORATION REPORT” Anna Pilawska-Sita. W czasie rozmowy będzie możliwość zapytania o to, jak wygląda przygotowanie photobooka, jakiej selekcji jury podlegają publikacje, a także skąd rosnąca popularność tego typu książek (na podwójną edycję konkursu 2020/21 zgłoszono ich ponad 100).

Mamy już wizję co się będzie tutaj działo. Tworzymy obiekt, który będzie przestrzenią wspólną nie tylko dla młodych kreatywnych ludzi, ale także dla zwykłych mieszkańców, którzy poczują chęć wzięcia udziału w projektach, albo będą chcieli po prostu się odprężyć - mówił Jakub Stoiński, jeden z założycieli fundacji Sandbox.Zobacz kolejne zdjęcia --->

Fundacja SandBox otwarła nowa miejsce spotkań w Poznaniu. Zo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski