MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Franciszek Sterczewski prosi premiera Mateusza Morawieckiego o działania w sprawie Szkółek Kórnickich. "To część bogatej, polskiej tradycji"

Alicja Durka
Alicja Durka
Jeśli akademia nie zmieni zdania i nie będzie zainteresowana dalszym prowadzeniem szkółek, wtedy teren mogłaby przejąć gmina, biorąc odpowiedzialność za dalsze funkcjonowania przedsięwzięcia.
Jeśli akademia nie zmieni zdania i nie będzie zainteresowana dalszym prowadzeniem szkółek, wtedy teren mogłaby przejąć gmina, biorąc odpowiedzialność za dalsze funkcjonowania przedsięwzięcia. Adam Jankowski
Poseł Franciszek Sterczewski wniósł interpelację do premiera w sprawie ochrony Szkółek Kórnickich.

Franciszek Sterczewski w sprawie Szkółek Kórnickich

Spór o Szkółki Kórnickie toczy się od miesięcy. Aktualnie ich działalność przedłużono do 30 września, ale mieszkańcy wciąż domagają się ich uratowania.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski oświadczył w listopadzie, że celem aktualnych działań jest zagwarantowanie, że Szkółki Kórnickie będą funkcjonowały jeszcze przez co najmniej najbliższe 30 lat. Wskazywane są dwa możliwe scenariusze. Pierwszy zakłada pozostawienie szkółek w gestii Polskiej Akademii Nauk. Jeśli akademia nie zmieni zdania i nie będzie zainteresowana dalszym prowadzeniem szkółek, wtedy teren mogłaby przejąć gmina, biorąc odpowiedzialność za dalsze funkcjonowania przedsięwzięcia. Teraz do walki o szkółki dołączył poseł Franciszek Sterczewski.

– Zwracam się do Pana Premiera, jako organu sprawującego nadzór nad Akademią, jej jednostkami naukowymi i organizacyjnymi o przyjrzenie się sprawie, która bulwersuje lokalną społeczność, bowiem PAN nosi się z zamiarem przekształcenia szkółki od września 2023 lub sprzedaży jej gruntów (40 ha, prawdopodobnie także z 350-hektarowym gospodarstwem w Dziećmierowie). Transakcja mogłaby zostać zawarta z miastem i gminą Kórnik, co ze względu na znakomitą lokalizację stanowi zagrożenie przyszłej odsprzedaży gruntów deweloperom, tym samym niszcząc część bogatej, polskiej tradycji

– napisał w interpelacji Sterczewski, który zwrócił się do premiera Morawieckiego z pytaniami o wyniki finansowe Szkółek Kórnickich i ocenę ich dochodowości.

Sterczewski wystosował też cztery pytania:

  1. Czy Prezes Rady Ministrów dysponuje wynikami finansowymi Szkółek Kórnickich? Jeśli tak - jak ocenia spełnianie przez nich kryterium dochodowości, a także czy uważa to kryterium za jedyne, które powinno pociągać ze sobą decyzję o likwidacji instytucji o takiej tradycji i znaczeniu?
  2. Czy decyzja o likwidacji Szkółek Kórnickich była konsultowana z Prezesem Rady Ministrów bądź podległymi mu instytucjami? Jaki był przebieg tych konsultacji?
  3. Czy Prezes Rady Ministrów zna plany PAN odnośnie likwidacji Szkółek Kórnickich? Jeśli tak - jakie działania w tej sprawie zostały podjęte przez Prezesa Rady Ministrów bądź podległe mu instytucje?
  4. Czy Prezes Rady Ministrów zamierza interweniować w tej sprawie w celu uratowania działalności Szkółek w ramach PAN bądź takiego ich przekształcenia, które mimo zmiany właściciela zagwarantuje kontynuację działalności Szkółek?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski