MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja rodzinna możliwa do założenia w 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę chroniącą rodzinne firmy po śmierci właściciela

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Fundacje rodzinne będą tworzone już w 2023 roku. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda
Fundacje rodzinne będą tworzone już w 2023 roku. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda Marcin Śliwa / Polska Press
W środę Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej, która zapewnia między innymi korzystne zasady dziedziczenia majątku. Zawarto w niej postulowane wcześniej ulgi podatkowe, a także złagodzono reguły zachowku. Nowa instytucja pomoże rodzinom kontynuować prowadzenie firmy przez wiele pokoleń.

Spis treści

Fundacja rodzinna od 2023 roku. Prezydent podpisał ustawę

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Nowe przepisy mają zapewnić firmom stabilność po śmierci właściciela lub przejściu na emeryturę.

- Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne - przekazał PAP minister technologii i rozwoju Waldemar Buda.

- Instytucja fundacji rodzinnej pozwoli budować ład rodzinny i korporacyjny, oddzielając biznes od spraw i konfliktów rodzinnych. Jest więc środkiem do celu – zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia - dodaje wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska.

Zgodnie z nowymi przepisami fundacja rodzinna to osoba prawna stworzona, by gromadzić mienie, zarządzać nim w interesie beneficjentów, a także spełniać świadczenia na rzecz beneficjentów. Szczegółowy cel fundacji rodzinnej określany jest przez fundatora.

Fundatorem będzie natomiast osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych, zatem między innymi prawo do pełnego dysponowania swoim majątkiem. Co istotne, instytucja ta będzie mogła być tworzona przez kilku fundatorów. Założenie fundacji, a także przekazanie do niej majątku nie będzie w żaden sposób opodatkowane.

- Zasadniczym celem ustawy jest wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej jako podmiotu służącego do gromadzenia rodzinnego majątku i pozwalającego na zatrzymanie go w kraju na wiele pokoleń. Fundacja rodzinna ma także za zadanie zaspokajać potrzeby beneficjentów, którzy co do zasady będą członkami rodziny fundatora – choć mogą to być również inne osoby i podmioty (beneficjentem może być sam fundator lub inne osoby fizyczne, a także organizacja pożytku publicznego) - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.

Fundacja rodzinna - jakie ma zalety?

Podstawowym celem wprowadzonych regulacji będzie zachowanie majątku biznesów rodzinnych. Wiele z nich zakładano ponad 30 lat temu, przez co założyciele myślą już o przekazaniu ich w dobre ręce, by dalej mogły funkcjonować. Nie zawsze jednak jest to łatwe, a przepisy o zachowku dotychczas sprawiały, że spadkobiercy mogli ubiegać się o część majątku, co prowadziło do dezintegracji.

- Z tego typu rozwiązań korzystają największe europejskie i światowe firmy rodzinne. Czas na rodzime przedsiębiorstwa. Dzięki fundacji rodzinnej chcemy zachęcić przedsiębiorców do planowania wielkopokoleniowej sukcesji firm. Przyczyni się to do rozwoju biznesu, ale i utrzymania miejsc pracy - stwierdził Waldemar Buda.

Do głównych zalet fundacji rodzinnej można zaliczyć:

  • efektywne zarządzanie majątkiem oraz jego pomnażanie,
  • utrzymanie majątku w jednych rękach,
  • oddzielenie spraw rodzinnych i biznesowych,
  • zabezpieczenie finansowe rodziny,
  • rozwój firmy w perspektywie kilku pokoleń.

Założenie fundacji oraz przekazanie majątku nie zostaną opodatkowane. Do jej utworzenia konieczne będzie zapewnienie majątku początkowego o wartości minimum 100 tys. złotych.

Fundacja rodzinna będzie płaciła zryczałtowany 15 proc. CIT od środków dostarczanych beneficjentom. Beneficjenci należący do najbliższej rodziny fundatora zostaną zwolnieni z PIT, a pozostali zapłacą 15 proc. PIT. Podobne rozwiązanie obowiązuje już w krajach takich jak Holandia, Szwecja, Niemcy czy Szwajcaria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja rodzinna możliwa do założenia w 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę chroniącą rodzinne firmy po śmierci właściciela - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski