Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundamenty ratusza powinny być pod szkłem. [ZDJĘCIA]

Mariusz Kurzajczyk
Średniowieczne ozdoby oraz wiele innych śladów przeszłości znaleźli archeolodzy w wykopie pod kaliskim ratuszem.

Srebrna i mosiężna ozdoba znajdowały się w późnośredniowiecznej mierzwie, czyli warstwie użytkowej, która znajduje się pod fundamentami ratusza. Same fundamenty są starsze od budowli, bo pochodzą od poprzedniego, wzniesionego w 1888 roku magistratu.

Przypomnijmy, że odkrycia kaliskich archeologów związane są z robotami budowlanymi, a konkretnie nową izolacją ratusza. W trakcie prac okazało się, że budynek, który został wzniesiony w latach 1920-24, został posadowiony na fundamentach poprzedniego, spalonego w sierpniu 1914 roku przez Niemców.

- Stare fundamenty mają kształt trzech łuków. W sprawozdaniu z badań będziemy sugerowali, żeby je na stałe odkryć i pokazać - powiedział nam Leszek Ziąbka, archeolog z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

W mierzwie, która znajduje się poniżej fundamentów, naukowcy znaleźli się nie tylko ozdoby, ale także sporo ceramiki naczyniowej i skóry. Warstwa ta pozostała przez kilkaset lat nienaruszona co oznacza, że wzmiankowany po raz pierwszy w 1426 roku gotycki ratusz był mniejszy od obecnego i posadowiony bliżej centrum rynku. Budynek spłonął w 1792 roku.

Dodajmy, że w płytszych warstwach archeolodzy znaleźli ceramikę pochodzącą z XIX wieku, a więc z czasów, kiedy wzniesiony został poprzedni ratusz. Fundamenty budowli wykonane zostały z identycznych cegieł, co oznacza, że kupowane były w tym samym warsztacie ceramicznym.

- Tak wiele ciekawych rzeczy znalezionych na małej powierzchni najlepiej świadczy o tym, że nasz rynek wart jest dokładnych, archeologicznych badań - podkreśla Ziąbka.

Dodajmy, że w odkopanym przez robotników narożniku ratusza wyraźnie widać, że fundament oparty jest na dużych kamieniach, niewykluczone, że pochodzących ze średniowiecznego obiektu.

Po pierwszych odkryciach konserwator zabytków podjął decyzję o odkopaniu fundamentów na całym odkrytym odcinku od wschodniej strony. Okazało się, że tworzą go trzy łuki. Całość została dokładnie zmierzona i obfotografowana, co służyć ma wykonaniu dokumentacji w 3D.

Zgodnie z sugestiami kaliszan, obserwujących pracę archeologów, naukowcy zasugerują wyeksponowanie zabytkowych fundamentów pod szkłem, co wydaje się rozsądną propozycją. Atrakcji turystycznych w Kaliszu nie ma przecież za wiele.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski