Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz alimentacyjny: dla kogo świadczenie?

Milena Kochanowska
Fundusz alimentacyjny: dla kogo świadczenie? Kto i na jakich zasadach może się o nie starać podpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Fundusz alimentacyjny: dla kogo świadczenie? Kto i na jakich zasadach może się o nie starać podpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Waldemar Wylegalski
Fundusz alimentacyjny: dla kogo świadczenie? Kto i na jakich zasadach może się o nie starać podpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. To warto wiedzieć!

Czy jeżeli alimenty są zasądzone od obojga rodziców, fundusz wypłacany jest na podstawie dwóch wyroków?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Tak. Koniecznym jest też złożenie dwóch wniosków, ale kwota wypłacanych alimentów nie może przekroczyć w sumie 500 zł.


Chcę złożyć wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Jaki dochód uprawnia mnie do otrzymania takiego świadczenia?

Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 725 zł netto. Obecnie pod uwagę brane są dochody za 2012 rok.

Jaki dokument muszę przedstawić aby potwierdzić moje dochody?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Może to być zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie, w którym trzeba zawrzeć informacje o dochodzie, podatku oraz składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Informacje takie zawarte są w rozliczeniu PIT.

Jakie dokumenty powinienem złożyć ubiegając się o przyznanie świadczenia z funduszu?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Podstawowymi dokumentami, oprócz tych poświadczających dochód, będą: dokument tożsamości, zaświadczenie komornika o stanie egzekucji oraz wyrok zasądzający alimenty.

Uczę się w szkole średniej, a w lutym urodziłam dziecko. Czy w dalszym ciągu będzie mi się należał alimenty z funduszu?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Tak. Świadczenie przysługuje także osobie uprawnionej, która ma własne dziecko, pod warunkiem, że się uczy, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.

Ojciec dziecka przebywa poza granicami kraju od stycznia tego roku, komornik sądowy nie chce wszcząć postępowania egzekucyjnego z uwagi na niemożność wskazania przeze mnie adresu jego pobytu. Czy należą mi się świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Tak. Musi pani jednak zwrócić się do sądu okręgowego z wnioskiem o podjęcie stosownych działań i wydania dokumentu, który umożliwi przyznanie takiego świadczenia.

Moje dochody z okresu jaki muszę wykazać ubiegając się o świadczenia alimentacyjne przekraczają kryterium dochodowe. Dochody te uzyskiwałam z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, którą zawiesiłam w 2013 r. Czy dochody te będą brane pod uwagę?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Tak. Dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, która została zawieszona będą brane pod uwagę. Nie byłyby, gdyby działalność była wyrejestrowana.

Od października zeszłego roku pobieram świadczenia z funduszu. W marcu otrzymałam wpłatę od komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Czy te pieniądze mogę zatrzymać na poczet zaległości alimentacyjnych?

Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: W tej sprawie konieczne jest skontaktowanie się z komornikiem, żeby ustalić, czy nastąpiło spłacenie całej należności dłużnika wobec instytucji wypłacającej świadczenia alimentacyjne. Jeśli dłużnik alimentacyjny nie uregulował pełnych należności, nie ma możliwości otrzymywania alimentów bezpośrednio od komornika i funduszu alimentacyjnego. Wpłatę trzeba wtedy zwrócić komornikowi sądowemu.

Czy należy mi się funduszu alimentacyjny, gdy moje dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Nie. Świadczenia nie przysługują osobom , które zostały umieszczone w pieczy zastępczej.

Mam wyrok zasądzający rentę alimentacyjną dla mojego syna. Dłużnik przestał płacić alimenty w grudniu 2013 r. W marcu złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia z FA. Czy dostanę spłatę tych świadczeń od grudnia?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Nie, ponieważ prawo do świadczenia z funduszu ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Żeby otrzymać świadczenie, bezskuteczność alimentacji musi trwać co najmniej dwa miesiące.

Podjęłam pracę. Czy muszę poinformować o tym fundusz?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Tak. O każdej zmianie należy poinformować wypłacającego świadczenia z funduszu alimentacyjnego, bo może mieć ona istotny wpływ na dalsze prawo do otrzymywania świadczeń.

Mam 19 lat i zasądzone alimenty od ojca. Mieszkam razem z matką. Czy wniosek o świadczenia alimentacyjne może za mnie złożyć ona?
Fundusz Alimentacyjny - Damian Napierała: Nie. Osoba pełnoletnia składa wniosek sama na siebie.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski