Fundusz alimentacyjny

Milena Kochanowska
Kto może starać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie dokumenty przedstawić? Na jaką kwotę możemy liczyć? Czy dłużnicy alimentacyjni są całkiem bezkarni? Na pytania Czytelników odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń


Jaki dochód uprawnia do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

- Żeby otrzymać taką pomoc dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 725 zł netto, miesięcznie.

Jakie dokumenty należy złożyć ubiegając się o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

- Podstawowymi dokumentami będą: zaświadczenie urzędu skarbowego o osiągniętych dochodach, dokument tożsamości, zaświadczenie komornika o stanie egzekucji oraz wyrok zasądzający alimenty.

Z racji tego, że mój były mąż nie ma z czego płacić alimentów, mam je zasądzone od teściów - dziadków mojego pięcioletniego syna, którzy jednak też ich nie płacą. Czy syn ma w takiej sytuacji prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Świadczenia z funduszu przysługują wyłącznie wtedy, jeżeli alimenty są zasądzone od rodzica dziecka. W takim przypadku dziecko nie ma prawa do świadczeń z FA, nawet jeśli jego ojciec nie żyłby i z tego powodu dziadkowie mieliby obowiązek płacenia alimentów.

W trakcie pobierania świadczenia z funduszu alimentacyjnego dłużnik przekazał na moje konto kwotę 50 zł jako część alimentów. Czy mogę przyjąć tę kwotę?
- Nie. Pobieranie świadczeń wyklucza możliwość otrzymywania alimentów bezpośrednio od dłużnika. W przypadku pobrania tej kwoty będzie pani zobowiązana do zwrotu jej równowartości do organu wypłacającego świadczenia.

Mam wyrok zasądzający rentę alimentacyjną dla córki. Dłużnik przestał płacić alimenty w grudniu 2010 r, a w lutym tego roku złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Czy dostanę spłatę tych świadczeń od grudnia zeszłego roku?
- Nie, bo prawo do świadczenia z FA ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Mieszkam z dziećmi w Poznaniu, ale na pobyt stały zameldowani jesteśmy w Jarocinie. Gdzie powinnam złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

- Wniosek taki składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, osoby uprawnionej. W pani sytuacji wniosek należy złożyć w Poznaniu.

Syn ma zasądzone alimenty w wysokości 800 zł miesięcznie. Czy dostanę świadczenia z funduszu alimentacyjnego w zasądzonej kwocie?
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie wyżej niż 500 zł.

Jestem rodziną zastępczą dla dziecka, które ma zasądzone alimenty od obojga rodziców. Czy należą się dziecku świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Świadczenia te nie przysługują dziecku w rodzinie zastępczej.

Mój były mąż od miesiąca nie płaci alimentów. Czy mogę ubiegać się o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Żeby starać się o takie świadczenie alimenty nie mogą być płacone przez co najmniej dwa miesiące.

Czy to prawda, że osoby, które nie płacą alimentów mogą trafić do krajowego rejestru długów?
- Ustawa przewiduje, że w sytuacjach, kiedy egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest nieskuteczna przez sześć miesięcy, urząd prowadzący postępowanie wobec dłużnika może złożyć wniosek o umieszczenie go w tym rejestrze. To zaś spowoduje znaczne ograniczenia w korzystaniu przez niego z różnego rodzaju usług oraz uniemożliwi mu na przykład kupienie telefonu abonamentowego lub skorzystanie z kredytu. Usunięcie z rejestru będzie mogło nastąpić dopiero po spłacie długu.

Czy to prawda, że za niepłacenie alimentów mogę trafić do więzienia?
- Przepisy Kodeksu karnego stanowią, że ten, kto uporczywie uchyla się od płacenia alimentów na rzecz osoby do nich uprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Urzędy, które prowadzą postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych mają obowiązek składać wnioski do prokuratury jeśli dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmawia podjęcia pracy.

Podobno jeżeli nie będę płacił alimentów, to wydział komunikacji może mi zatrzymać prawo jazdy. Co zrobić, żeby tego uniknąć?
- Prawo jazdy zabiera się dłużnikowi - na wniosek urzędu zajmującego się wypłacaniem świadczeń alimentacyjnych - tylko wtedy, gdy nie chce on podjąć pracy i uporczywie uchyla się od płacenia alimentów. Żeby uniknąć zatrzymania prawa jazdy musi więc pan regularnie płacić alimenty lub, jeśli nie ma pan pracy, jak najszybciej jej poszukać rejestrując się również w powiatowym urzędzie pracy.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ania

Czy listopadzie mogę złożyć zasiłek roku2015

Dodaj ogłoszenie