Fundusze europejskie kształtują wielkopolskie rolnictwo

Materiał informacyjny WIELKOPOLSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO W POZNANIU
Rozwój rynku rolno-spożywczego to ogromna inwestycja. Dzięki technologii, innowacyjności, współpracy oraz finansowemu wsparciu, rolnictwo wielkopolskie ma szansę konkurować zdrową i wysokiej jakości żywnością, ograniczać koszty produkcji i jednocześnie rozwijać gospodarstwa w regionie.

Projekty takie jak SmartAgriHubs i AgrifoodTEF maja sprawić, że innowacyjne i nowoczesne rolnictwo w Unii Europejskiej będzie się rozwijać dzięki własnej myśli inżynieryjnej i przedsiębiorczości oraz zaradności rodzimych rolników. SmartAgriHubs to projekt zrealizowany również w Polsce, który miał na celu stworzenie rozległej paneuropejskiej sieci Centrów Innowacji Cyfrowych, przestrzeni do współpracy dla przedsiębiorstw, firm, instytucji, które pomagają wdrażać nowoczesne rozwiązania cyfrowe w rolnictwie.

Projekt AgrifoodTEF wystartował w ubiegłym roku i pomaga innowatorom rozwijać konkretne i praktyczne rozwiązania w rolnictwie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Eksperymenty kochają innowacje

Wśród sfinansowanych i zrealizowanych projektów w ramach SmartAgriHubs znalazły się bardzo ciekawe rozwiązania, takie jak: monitorowanie emisji amoniaku do atmosfery, aplikacja do śledzenia łańcucha dostaw, zarządzanie winnicą, roboty wykorzystywane w rolnictwie. Wśród wielkopolskich podmiotów, które otrzymały wsparcie finansowe znalazły się: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (WODR). Z ich i innych partnerów udziałem powstały projekty służące optymalizacji nawożenia na podstawie danych satelitarnych, w pełni zautomatyzowane szklarnie do mikroupraw na potrzeby inteligentnego rolnictwa oraz Poldrony, który wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne w usługach doradztwa rolniczego i biologicznej ochrony roślin. Usługę Poldrony przygotowały i realizują: WODR z firmą NeticTech.

Drony wiszą nad polem

Rolnicy w Wielkopolsce chętnie sięgają po rozwiązania, które pomagają im szybko rozwiązywać bieżące problemy bez wysokich nakładów finansowych. Dlatego kontaktują się z WODR w Poznaniu, aby z pomocą drona i specjalnych programów informatycznych przeprowadzić na polu zabieg biologicznej ochrony kukurydzy przed szkodnikiem - omacnicą prosowianką - bez użycia środków chemicznych.

Właściciele dużych areałów przynajmniej raz na dwa lata wykonują tzw. mapowanie pól, dzięki któremu otrzymują zalecenia i porady na temat agrotechniki uprawy, nawożenia, ochrony roślin oraz innych aspektów mogących wpływać na poprawę warunków wegetacji roślin i zwiększenia plonu.

Dzięki Poldronom rolnicy mają możliwość szacowania strat w swoich uprawach lub innych użytkach powstałych w wyniku np. działalności zwierząt lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Program nie tylko mierzy uszkodzoną powierzchnię, ale również oblicza wysokość strat, a rolnik może występować o odszkodowanie, dysponując rzetelną dokumentacją.

Sztuczna inteligencja już jest na polu

Cyfryzacja to jednak dopiero początek zapoczątkowanych zmian. Popularność tematu i korzyści mogące wynikać z adaptowania do rolnictwa sztucznej inteligencji (AI) dotarły również do Sielinka k. Opalenicy. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował na swoich poletkach specjalną strefę upraw wielkości 80 hektarów do testowania urządzeń i rozwiązań wspomaganych AI. Mogą z niej bezpłatnie skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy, których nie stać na własne zaplecze badawcze.
Tymczasem w Sielinku możliwości testów na uprawach jest wiele, wśród nich warto wymienić: pielenie, wysiew, opryski, ocena stanu gleby na podstawie danych satelitarnych, czy potrzeba racjonalnego i oszczędnego wykorzystania wody w rolnictwie. W ramach nowego programu Komisji Europejskiej pod nazwą AgrifoodTEF możliwe staje się już nie tylko zaprojektowanie rozwiązania cyfrowego, ale również sprawdzenie go w warunkach kontrolowanych na poletkach, a następnie w warunkach już rzeczywistych prac polowych. W tym celu do programu zostało zaproszonych blisko sto gospodarstw demonstracyjnych współpracujących z WODR.

Projekt AgrifoodTEF jest finansowany z Programu Digital Europe oraz FENG NCBiR (po 50%). AgrifoodTEF realizuje konsorcjum międzynarodowe wiodących instytucji zajmujących się sztuczną inteligencją. W polskiej części liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, a uczestnikami Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz WODR. Wartość projektu wynosi 24.867.319 zł. Jego zakończenie zaplanowano na koniec 2027 roku.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

ul. Sieradzka 29
60-163 Poznań
tel. 61 868 52 72
e-mail:
[email protected]
www.wodr.poznan.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski