Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze UE: Wydać pieniądze na to, co najważniejsze dla Wielkopolski

Monika Kaczyńska
Z 420,5 mln euro przeznaczonych na transport znaczna część przypadnie kolei
Z 420,5 mln euro przeznaczonych na transport znaczna część przypadnie kolei Waldemar Wylegalski
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny już trafił do Brukseli. Teraz czekają nas jeszcze negocjacje z Komisją Europejską, by dopracować jego szczegóły i będzie można myśleć o rozpisaniu pierwszych konkursów, dzięki którym pieniądze trafią do beneficjentów.

- WRPO określa tylko ogólne ramy podziału funduszy, którymi będzie dysponowała Wielkopolska - mówi Mieczysław Borówka, wicedyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. - Rodzajem przewodnika dla beneficjentów będzie Szczegółowy Opis Priorytetów, nad którym właśnie pracujemy.

Tym niemniej to właśnie WRPO określa, w jaki sposób zostaną rozdzielone unijne fundusze, które trafią do naszego województwa w latach 2014-2020.

A jest co dzielić, bo otrzymamy rekordową kwotę 2 mld 447,9 mln euro.

Czytaj także: 10 lat Polski w UE: Euro dały Wielkopolsce rozwojowe przyspieszenie

Suma ta została podzielona na dziesięć niejednakowych części odpowiadających tak zwanym osiom priorytetowym, z których każda została podzielona na priorytety inwestycyjne. Te z kolei będą obejmowały działania, przekładające się wprost na konkretne projekty.

I tak, pierwszą z osi priorytetowych jest Innowacyjna i Konkurencyjna Gospodarka. Jej nazwa mówi sama za siebie. Została ona podzielona na sześć priorytetów inwestycyjnych, obejmujących m.in. rozwój badań naukowych i innowacji, wzmacnianie współpracymiędzy biznesem i nauką czy wdrażanie nowych modeli biznesowych, sprzyjających współpracy międzynarodowej. Na realizację projektów w ramach Osi Priorytetowej Innowacyjna i Konkurencyjna Gospodarka przeznaczono 447, 9 mln euro.

Druga oś priorytetowa, podzielona na dwa priorytety, to Społeczeństwo Informacyjne. Na zwiększenie dostępności, jakości i wykorzystania technologii komunikacyjnych (zwłaszcza internetu), rozwój e-administracji, e-lerningu, e-kultury czy zwiększenie zastosowań internetu w gospodarce i sferze publicznej będziemy mieli do wykorzystania 90 mln euro.

352 mln euro mają zapewnić realizację zadań z osi priorytetowej Energia. W ramach czterech priorytetów doprowadzimy m.in. do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy zmniejszenia energochłonności gospodarki.

W ramach osi priorytetowej Środowisko zostaną zrealizowane działania zmierzające m.in. do zmniejszenia zagrożeń klęskami żywiołowymi, poprawy gospodarowania odpadami i gospodarki-wodno-ściekowej czy ograniczenia degradacji środowiska. Ta oś została podzielona na pięć priorytetów. Wsparcie na tę oś wyniesie 215,98 mln euro.
420,5 mln euro to pieniądze przeznaczone na przedsięwzięcia z osi priorytetowej Transport. W ramach tej osi zaplanowano realizację inwestycji z takich priorytetów jak poprawa i rozwój systemów połączeń kolejowych, a także rozwój sieci połączeń drogowych. W przypadku tego ostatniego będziemy musieli przekonać Unię, żeby wsparła nie tylko inwestycje w drogi paneuropejskie, ale także w połączenia lokalne.

- Argumentów, które za tym przemawiają, jest wiele - mówi Mieczysław Borówka. - Z jednej strony drogi lokalne także mają bardzo istotny wpływ na sieć połączeń, z drugiej bardzo często fakt, że droga jest klasyfikowana jako droga lokalna, ma charakter wyłącznie administracyjny, podczas gdy ona sama lub jej odcinek jest równie ważny dla całości systemu komunikacyjnego, jak odcinki dróg wojewódzkich. Następnym argumentem jest bezpieczeństwo. Wszystko to każe sądzić, że uda nam się przekonać Komisję Europejską do tego, by wsparła chociaż niektóre inwestycje tego rodzaju.

Kolejne 280,19 mln euro wesprze oś Rynek Pracy. Celem poszczególnych priorytetów w ramach tej osi jest wspieranie mobilności pracowników oraz promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia. Poszczególne priorytety obejmują działania skierowane na bezrobotnych i biernych zawodowo, wyrównujące szanse na rynku pracy mężczyzn i kobiet, a także zmierzające do wydłużenia czasu aktywności zawodowej. 197,29 mln euro sfinansuje działania z osi priorytetowej Włączenie Społeczne. Priorytety tej osi obejmują działania zmierzające do zwiększenia aktywności osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspieranie przedsiębiorczości społecznej oraz zwiększanie dostępu m.in. do usług socjalnych.

134,5 mln euro to pieniądze przeznaczone na sfinansowanie działań osi priorytetowej Edukacja.

Oś Infrastruktura dla Kapitału Ludzkiego może pochłonąć 238,6 mln euro.
Będziemy walczyć o szpital dla matek i dzieci

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

W perspektywie 2014-2020 KE zakłada ograniczoną możliwość współfinansowania przedsięwzięć w zakresie ochrony zdrowia.

Generalnie powinny być wspierane projekty przyczyniające się do utrzymania i poprawy kondycji zdrowotnej społeczeństwa w kontekście utrzymania się i powrotów na rynek pracy. W związku z ogólnie znaną, trudną sytuacją specjalistycznego szpitala dziecięcego w Poznaniu, świadczącego usługi zdrowotne dla dzieci i młodzieży z całej Wielkopolski, podjęliśmy decyzję o budowie nowego Szpitala Matki i Dziecka.

Pragniemy pozyskać na ten cel środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zrealizować to przedsięwzięcie w ramach WRPO 2014+.

Sprawa jest o tyle trudna, że nie mamy zdecydowanego poparcia takiego rozwiązania ze strony Instytucji Koordynującej RPO (MIiR) i Ministerstwa Zdrowia, sprzeciwiających się generalnie finansowaniu nowych obiektów w ramach środków wspólnotowych. Choć z drugiej strony nie ma też ze strony tych instytucji zdecydowanego sprzeciwu. Liczymy w tej sytuacji, że w trakcie negocjacji programu przedstawimy Komisji Europejskiej argumenty, które okażą się na tyle mocne, że przekonają Komisję do zaakceptowania naszej propozycji i będziemy mogli pomyślnie zrealizować przedsięwzięcie, będące jednym z priorytetów naszego regionu.

Partner cyklu: Przedstawicielstwo KE w Polsce ec.europa.eu/polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski