MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne: Dla Wielkopolski tylko miliard euro wsparcia, dla Dolnego Śląska ponad 2 miliardy? Jest apel marszałka Marka Woźniaka

BLD
Jeżeli politycy PiS zamierzają przekazać Dolnemu Śląskowi 2,2 mld euro, nie ma żadnych powodów, aby Wielkopolska otrzymała mniej - apeluje marszałek Woźniak.
Jeżeli politycy PiS zamierzają przekazać Dolnemu Śląskowi 2,2 mld euro, nie ma żadnych powodów, aby Wielkopolska otrzymała mniej - apeluje marszałek Woźniak. Waldemar Wylegalski
W latach 2021-2027 Wielkopolska otrzyma z unijnych pieniędzy tylko nieco ponad miliard euro. Tymczasem Dolny Śląsk może otrzymać kwotę ponad dwa razy wyższą. - Jeżeli politycy PiS zamierzają przekazać Dolnemu Śląskowi 2,2 mld euro, nie ma żadnych powodów, aby Wielkopolska otrzymała mniej - stwierdza Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że w latach 2021-2027 Wielkopolska otrzyma z unijnych pieniędzy o miliard euro mniej niż w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jak tłumaczyli przedstawiciele ministerstwa funduszy i polityki regionalnej, wynika to z faktu, że Wielkopolska jest lepiej rozwinięta od większości pozostałych regionów w Polsce.

Fundusz unijne: Były ponad dwa miliardy, został miliard

- Pula zarezerwowana dla województwa wielkopolskiego na politykę spójności wyniesie tylko 1,07 mld euro i jest znacząco niższa (o ponad 56 proc.) w stosunku do perspektywy 2014-2020, w której mamy do dyspozycji 2,45 mld euro. Dodatkowo dla części wschodniej województwa przewidziano środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kwocie 386 mln euro - informowała Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego w Poznaniu.

Podczas konsultacji w sprawie podziału unijnych pieniędzy gospodarz spotkania - minister finansów, funduszy i polityki regionalnej przedstawił tabelę wstępnego podziału unijnych funduszy dla wszystkich województw, w której najmniej otrzymały województwa wielkopolskie i dolnośląskie. Wielkopolska otrzymała tylko 1,07 mld euro, Dolny Śląsk jeszcze mniej.

Czytaj więcej: Miliard euro mniej dla Wielkopolski z UE, bo jest "zbyt rozwinięta". Marszałek województwa zwraca uwagę na zróżnicowanie regionu

- Zapowiedziano jednak, że czeka – odłożona na później – kwota 7,1 mld euro, którą rząd udostępni dodatkowo województwom po negocjacjach tzw. kontraktu programowego, w którym znajdą się główne inwestycje i planowane projekty. Negocjacje zapowiedziano wstępnie na marzec, zapraszając marszałków wraz z zarządami do rozmów w tym czasie i zaprezentowania propozycji programowych - tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Marszałek dodaje, że kilka dni po prezentacji projektu podziału funduszy, przed zakończeniem okresu konsultacji (trwa do 22 lutego) i przed rozpoczęciem fazy negocjacji programowych, który miał służyć podziałowi utworzonej rezerwy finansowej, zasady zostały złamane.

- Dolny Śląsk wizytuje minister - członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk – wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego Waldemarem Budą, i oznajmia, że – po naradzie z premierem Mateuszem Morawieckim – "rząd znalazł" dodatkowe 143 mln euro, które uzupełnią wstępną kwotę dla woj. dolnośląskiego do wysokości 1,013 mld euro. Ponadto Minister Dworczyk zapowiada walkę o dodatkowe pieniądze i obiecuje awansem kwotę ostateczną Dolnemu Śląskowi w wysokości 2,2 mld euro. To zapowiedź politycznego dzielenia unijnych funduszy pomiędzy swoich. Przecież wiemy, że na Dolnym Śląsku współrządzi PiS

- mówi Marek Woźniak.

Sprawdź też: Nowa poznańska filharmonia będzie kosztować 350 milionów złotych. Powstanie na targowisku Bema za pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy?

Wielkopolska potrzebuje 10 mld euro na inwestycje

Jak podaje urząd marszałkowski, lista niezbędnych inwestycji w województwie jest bardzo długa, a ich łączny koszt przekracza 10 mld euro.

- Wzywam wielkopolskich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych, organizacje skupiające przedsiębiorców i wszystkich, którym los Wielkopolski nie jest obojętny, aby zdecydowanie wsparli żądania samorządu województwa wielkopolskiego o godziwy udział w dzielonej – do dyspozycji województw – kwocie unijnych funduszy. Jeżeli politycy PiS zamierzają przekazać Dolnemu Śląskowi 2,2 mld euro, nie ma żadnych powodów, aby Wielkopolska otrzymała mniej - apeluje marszałek Woźniak.

– Jeszcze nigdy nie przygotowywaliśmy budżetu w tak trudnych warunkach. Jednym z najważniejszych zadań jest dziś utrzymanie frontu miejskich inwestycji. To one są impulsem dla prywatnych inwestorów oraz lokalnego rynku pracy – tak z kolei wypowiadał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas sesji zatwierdzającej budżet miasta na 2021 rok.Ostatecznie w Wielkopolsce udało się zagwarantować, że wszystkie najważniejsze inwestycje będą kontynuowane w 2021 roku, a część z nich zostanie ukończona.Zobacz najważniejsze inwestycje 2021 roku --->

Co nas czeka w Wielkopolsce w 2021 roku? Te inwestycje wiele zmienią!

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski