Futsal: PUSS Piła niespodziewanym zwycięzcą akademickich mistrzostw Poznania i Wielkopolski

W meczu o I miejsce studenci z Piły (na zdjęciu) zwyciężyli drużynę Uniwersytetu Medycznego z Poznania (1:0) Fot. Archiwum Piotra Kusia
W święto Trzech Króli, zakończyły się zmagania o tytuł Akademickiego Mistrza Poznania i Wielkopolski w futsalu mężczyzn. W hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku rywalizowało w turnieju finałowym 8 najlepszych studenckich zespołów futsalowych, wyłonionych jesienią 2019 r. w eliminacjach poznańskich i wielkopolskich.

Rywalizacja finałowa była niezwykle zacięta, a zwyciężyła w niej niespodziewanie drużyna Państwowej Uczelni Stanisława Staszica (dawna PWSZ) z Piły, prowadzona przez trenera Macieja Konerta. Pilanie zaprezentowali w rozgrywkach najbardziej wyrównaną formę: na etapie rywalizacji w grupach pokonali ekipy Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania (4:3) oraz poznańskiej Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii (3:0), zremisowali natomiast z Akademią Wychowania Fizycznego z Poznania (1:1). W meczu o I miejsce studenci z Piły zwyciężyli drużynę Uniwersytetu Medycznego z Poznania (1:0). Na III miejscu rywalizację ukończyła reprezentacja Politechniki Poznańskiej, która w bezpośrednim meczu o brązowy medal udowodniła wyższość nad drużyną Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii (3:0).

Kolejne miejsca (V-VIII) w turnieju finałowym zajęli studenci AWF Poznań, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania oraz PWSZ z Konina. W wielkopolskich akademickich rozgrywkach futsalowych wystartowało łącznie 14 reprezentacji uczelnianych z 5 miast województwa wielkopolskiego. Ich koordynator i dyrektor turnieju finałowego, Piotr Kuś, podkreślił wysoki poziom zmagań, stawiający najlepsze zespoły z Wielkopolski w gronie faworytów do miejsc medalowych w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Kacper Kosmowski z Piły, najlepszym bramkarzem – Marek Mięsikowski z UM, a królem strzelców (z 4 zdobytymi bramkami), został Adrian Wartecki, także z UM.

Zwycięska drużyna PUSS z Piły (na zdjęciu) wystąpiła w składzie: Maciej Chromiec, Marcin Ciesielski, Miłosz Jaster, Kacper Kosmowski, Mikołaj Łosoś, Mikołaj Makucki, Adrian Mielec, Norbert Piosik, Mateusz Rusiecki i Miłosz Wylegała. Jej kierownikiem jest pan Zenon Piątek.

Siedem zespołów (bez Politechniki), które uczestniczyły w wielkopolskim turnieju, uzyskało prawo do startu w zmaganiach półfinałowych Akademickich Mistrzostw Polski (Toruń, 23-26 stycznia 2020). Ich stawką jest udział w turnieju finałowym AMP, który z kolei rozegrany zostanie w Poznaniu (20-23 lutego 2020). Z grona uczestników półfinału toruńskiego, w którym zagrają reprezentacje uczelniane z czterech województw (kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego) do poznańskich finałów AMP awansują 3 najlepsze zespoły; wystartuje w nich również ich gospodarz, drużyna Politechniki Poznańskiej. Warto przy okazji wspomnieć, że już w lipcu w Poznaniu odbędą się także futsalowe Akademickie Mistrzostwa Świata.

Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski wspierane są przez Urząd Miasta Poznania oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a ich największym prywatnym sponsorem jest Dom Wydawniczy REBIS z Poznania.