Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala „Bohaterowie walki z COVID-19”. Przyznano nagrody za zaangażowanie w walkę o zdrowie i życie chorych w dobie pandemii [FOTO/WIDEO]

M.S.
Wideo
od 16 lat
W czasie piątkowej gali uhonorowano nagrodami, dwudziestkę „bohaterów walki z COVID-19”, czyli pielęgniarki, ratowników medycznych, żołnierzy i strażaków, którzy ryzykowali swoim zdrowiem i kosztem własnego życia prywatnego, walczyli o zdrowie i życie chorych w czasie pandemii koronawirusa. Za ich zaangażowanie, odwagę, ofiarność i troskę w czasie służby innym ludziom, serdecznie dziękujemy w imieniu całej redakcji „Głosu Wielkopolskiego”.

Bohaterowie walki z COVID-19

W wyniku pandemii koronawirusa codzienność stała się sporym wyzwaniem. Dla wielu było to osiemnaście miesięcy trudnej i wytężonej pracy nad bezpieczeństwem swoim i cudzym. W momencie wytchnienia Wielkopolski Urząd Wojewódzki chciał nagrodzić i podziękować każdemu, kto wniósł ogromny wkład w walkę z pandemią. Z tej okazji, z inicjatywy wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego, we współpracy z Fundacją Enea S.A. i Fundacją PKO BP zorganizowano konkurs „Bohaterowie walki z COVID-19”, w którym nagrodzono bohaterów i bohaterki naszego wielkopolskiego regionu. To dzięki ich pomocy i ciężkiej pracy, łatwiej było przetrwać ten trudny okres. Za ich codzienną i sumienną pracę dziękuje poznański Oddział Polska Press.

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę osobiście podziękować za Państwa heroiczną postawę w trakcie ostatnich miesięcy. Chylę czoła przed bohaterami naszego codziennego życia, którzy z uporem i poświęceniem trwali na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa, która stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Zagrożenie o globalnym zasięgu wyzwoliło pokłady dobra i międzyludzkiej solidarności. Św. Jan Paweł II mówił, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. „Bohaterowie walki COVID-19” podzielili się wszystkim: swoim czasem, wiedzą, siłą i umiejętnościami. Za co ogromnie dziękuję w imieniu swoim i wszystkich Wielkopolan

- powiedział w czasie gali, wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński.

Wśród wyróżnionych była pielęgniarka, Anna Franek, która potrafiła zmotywować 30-osobowy zespół do pracy po 300 godzin i więcej miesięcznie, aby zapewnić opiekę rosnącej liczbie chorych. W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej dwukrotnie, w ciągu kilkudziesięciu godzin, tworzyła w szpitalu dodatkowy oddział intensywnej terapii. Własnym przykładem dodawała sił i odwagi w przypadku konieczności zastępstw, pozyskiwania sprzętu ochronnego, czy rozwiązywania problemów organizacyjnych.

- To ogromne wyróżnienie, aż się w łezka w oku tli. Mam świadomość, że to nie tylko moja zasługa, ale całego oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP ZOZ w Wolsztynie. Życie prywatne szło na bok, ale przetrwałam dzięki pomocy męża, który mnie wspierał. Dziękuję mu za jego wyrozumiałość, kiedy nie wracałam wieczorem do domu z dyżurów, dlatego że on nadal trwał. Znajomym, którzy nie są związani z ochroną zdrowia, mówiłam, że to, co przeżyliśmy, było naprawdę wojną, dlatego bardzo proszę, szczepcie się.

Ogromną wolą walki spośród wszystkich nominowanych wykazała się też pielęgniarka oddziałowa, Aneta Tomaszewska, która współorganizowała Oddział Intensywnej Terapii szpitala tymczasowego na MTP. W czasie drastycznego wzrostu zachorowań, pomogła w ciągu kilku dni, zwiększyć liczbę łóżek o 100 procent.

Tak naprawdę nasza praca wyglądała tak, że spełniałyśmy zadania, które pojawiały się na bieżąco. Wszystkie potrzeby następowały z godziny na godzinę i próbowałyśmy sprostać tym wydarzeniom, żeby pomóc pacjentom. Kiedy tworzyłyśmy szpital i organizowałyśmy pracowników to jedynym wyznacznikiem całego naszego zadania, było to, żeby pacjenci czuli się bezpiecznie. Bywały chwile zwątpienia, kiedy mimo naszych starań, nie udało się uratować ludzkiego życia. Wtedy motywowało nas to, że na naszych halach, w nieoddzielonych ścianami oddziałach, leżało tylu pacjentów wymagających dalszej pomocy. Uśmiechali się do nas i liczyli na naszą pomoc, a ich oczy były motorem do naszego działań.

Ratowniczka medyczna, Natalia Kadela w trakcie pandemii nieprzerwanie trwała na posterunku. Udzielała świadczeń i prowadziła Szpitalny Oddział Ratunkowy. Poświęciła wiele godzin życia rodzinnego, aby praca była bezpieczna, a środki ochrony osobistej zawsze były gotowe dla pracownika. W sytuacjach kryzysowych wspierała fizycznie i mentalnie zespół SOR.

- Początki były bardzo trudne, musieliśmy się oswoić z sytuacją, w której właściwie nikt nie wiedział, jak się zachować. Uczyliśmy się pracy w nowych warunkach, co kosztowało nas sporo wysiłku, ale dzięki zespołowej pracy było łatwiej wszystko znieść. Jestem wzruszona nominacją, ale ta nagroda należy się całemu zespołowi, z którym pracowałam, bo dzięki nim, zostałam wyróżniona.

Natomiast druh Sebastian Rabsch uczestniczył w wyjazdach do osób zarażonych COVID-19 i dostarczył żywność 47 osobom w izolacji domowej. Później jako ratownik medyczny przetransportował karetką 685 zarażonych pacjentów z terenu Wielkopolski.

- Pomagając ludziom, nie myśleliśmy o uznaniu. Wtedy nie ma na to czasu, ale wyróżnienie jest dla nas dużą radością, ale też mobilizacją do dalszych działań.

Wyjątkowa historia stoi też za szeregową Katarzyną Antkowiak, która przez miesiąc zastępowała opiekunów Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu. Organizowała im zajęcia plastyczne, sportowe, historyczno-patriotyczne, kulinarne, a także pomagała w nauce i odrabianiu lekcji. Po izolacji dalej utrzymuje kontakt z dziećmi.

- Od rana do nocy byliśmy przy dzieciach. Organizowaliśmy im wydarzenia sportowe, plastyczne i pomagaliśmy w nauce. To był bardzo trudny czas dla dorosłych, ale dla dzieci jeszcze bardziej. Dewizą brygad wojsk obrony terytorialnej jest: „zawsze gotowi, zawsze blisko”, dlatego tak ważne jest, aby wspomagać lokalną społeczność Wielkopolan. Dzieciom zorganizowaliśmy między innymi dzień wojskowy, aby zobaczyły, jak wygląda praca żołnierza i czym się zajmujemy. Piekliśmy też ciasteczka, czy śpiewaliśmy karaoke. Chodziło o to, żeby pomóc im w tym okresie. Cały czas ich odwiedzamy i utrzymujemy z nimi kontakt.

Bohaterowie walki z COVID-19: Laureaci

Nagrody przyznawane były w czterech kategoriach:

  1. pielęgniarka,
  2. ratownik medyczny,
  3. strażak OSP i PSP
  4. oraz żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej.

W pierwszej kategorii nagrodzono Annę Franek, pielęgniarkę oddziałową z oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP ZOZ w Wolsztynie, Agatę Kubiak z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie, Anetę Tomaszewską, pielęgniarkę oddziałową z Oddziału Intensywnej Terapii szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Paulinę Trojanowską ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera i Beatę Węgrzyn ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

W drugiej kategorii triumfowali: Piotr Chudy ze Szpitala Powiatowego w Rawiczu, Natalia Kadela ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, Adam Oleksy ze Szpitala Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz w szpitalu tymczasowym na MTP, Małgorzata Rusinek z SP ZOZ Szamotuły i Waldemar Wyrzykiewicz ze Szpitala Powiatowego w Śremie.

W trzeciej kategorii uhonorowano: aspiranta sztabowego Artura Lisa z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, Marka Pelińskiego, emerytowanego strażaka pomagającego w SP ZOZ w Kępnie, druha Sebastiana Rabscha z OSP w Rogoźnie, druha Radosława Rossa z OSP w Trzemesznie i młodszego kapitana Artura Walkowiaka koordynatora do spraw szczepień Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

W czwartej kategorii zwycięzcami zostali: szeregowa Katarzyna Antkowiak, starszy kapral Paweł Jeziółkowski, starszy szeregowy Marcin Mrówka z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kapral Adam Kaźmierczak z 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie i kapral Dariusz Zenft z 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie.

Zobacz też:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski