Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał ma nowego dyrektora. Został nim prof. Wasilewski

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Galeria Arsenał ma nowego dyrektora. Został nim prof. Wasilewski
Galeria Arsenał ma nowego dyrektora. Został nim prof. Wasilewski Grzegorz Dembinski
Prezydent zdecydował. Od marca Galerią Miejską Arsenał pokieruje prof. Marek Wasilewski, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego i redaktor naczelny „Czasu Kultury”.

W środę prezydent Jacek Jaśkowiak zdecydował o powierzeniu stanowiska dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał prof. Markowi Wasilewskiemu.

– Po analizie obecnej sytuacji i wsłuchaniu się w różne głosy komentujące proces wyboru na to stanowisko uznałem, że profesor Marek Wasilewski jest w stanie sprostać temu trudnemu zadaniu. Podejmując decyzję, doceniłem jego kompetencje menedżerskie i wiedzę, umożliwiającą realizację zadań statutowych galerii – poinformował o swojej decyzji – Jacek Jaśkowiak. – Profesor Marek Wasilewski w swojej koncepcji programowej, przedstawionej podczas konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora, zawarł najbardziej spójny i przekonujący program przeobrażenia Arsenału z galerii o bardzo lokalnym charakterze w ośrodek sztuki o dużym potencjale kulturotwórczym.

Prezydent przyznał, że wizja interdyscyplinarnej galerii, promującej otwartość, różnorodność i wielogłosową dyskusję na najważniejsze, współczesne tematy zaprezentowana przez nowego dyrektora jest mu bliska. – Obecnie Arsenał nie wykorzystuje swojego potencjału, a realizowany program nie spełnia oczekiwań lokalnej społeczności – stwierdził też prezydent. – Chciałbym, aby galeria ta była naszą kulturalną wizytówką, promującą Poznań w kraju, a nawet zagranicą. Jej atutem jest przecież centralne położenie na Starym Rynku, na głównym szlaku turystycznym.
Obecnie dyrektorem Arsenału jest Piotr Bernatowicz, który również wystartował w konkursie na dyrektora galerii. Co więcej, to on otrzymał od komisji konkursowej pięć głosów, a jego rywal prof. M. Wasilewski – cztery.

Natomiast Justyna Makowska, przewodnicząca komisji konkursowej i dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta zgłosiła zdanie odrębne i na dyrektora Arsenału rekomendowała prezydentowi prof. M. Wasilewskiego.

Zobacz też: Spór o dyrektora galerii Arsenał

Jednak wybór szefa galerii jest suwerenną decyzją prezydenta, który może, ale nie musi brać pod uwagę wskazań komisji konkursowej. Tak stało się pięć lat temu w konkursie na dyrektora CK Zamek.

Nowe tramwaje dla Poznania:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski