Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Miejska Arsenał: Komisja rozmawiała o poglądach politycznych kandydatów?

Kamil Babacz
List do prezydenta wysłany przez dwie członkinie komisji konkursowej
List do prezydenta wysłany przez dwie członkinie komisji konkursowej Magdalena Popławska, Anna Czaban
Dwie członkinie komisji, która wybrała nowego dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał, proszą prezydenta Poznania o przesłuchanie nagrania z prac komisji, zanim powoła nowego dyrektora. Twierdzą, że komisja skupiła się na poglądach politycznych kandydatów.

30 stycznia komisja konkursowa wytypowała kandydata na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał – historyka sztuki, Piotra Bernatowicza, redaktora naczelnego „Arteonu”. Tego samego kandydata wskazał wcześniej prezydent, jednak minister kultury nie zgodził się na jego powołanie bez przeprowadzenia konkursu.

W skład komisji weszli dyrektorzy wydziału kultury Urzędu Miasta – Robert Kaźmierczak i Marcin Kostaszuk, przedstawiciele ministerstwa – Zenon Butkiewicz i Donata Jaworska, radna Joanna Frankiewicz, wskazana przez Komisję Kultury i Nauki Rady Miasta, Maciej Mazurek - przedstawiciel Związku Polskich Artystów Plastyków, Stanisław Czekalski - przedstawiciel Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Magdalena Popławska i Anna Czaban – przedstawicielki związku zawodowego działającego przy Galerii Miejskiej Arsenał.

Prezydent zgodził się już na powołanie Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora, ale jeszcze nie mianował nowego dyrektora. Anna Czaban i Magdalena Popławska przekazały we wtorek list do sekretariatu prezydenta, w którym proszą go o wstrzymanie się z powołaniem dyrektora do czasu zapoznania się z nagraniem z prac komisji i opublikowania protokołu z obrad.

„W naszym przekonaniu znacząca część obrad komisji konkursowej zamiast odnosić się merytorycznie do koncepcji programowo-organizacyjnych kandydatów, ich wiedzy, kompetencji oraz umiejętności, była areną politycznej i ideologicznej debaty na temat światopoglądu kandydatów” – piszą w liście do prezydenta.

Nieopublikowanie protokołu uniemożliwia członkiniom komisji wypowiadanie się o pracach komisji, do której mają zastrzeżenia.

- Dopóki nie ma protokołu, nie możemy ujawniać żadnych szczegółów z prac komisji. Jak najszybciej powinno się więc opublikować protokół, abyśmy mogły wnieść do niego komentarze – tak jak do opublikowanego już protokołu z pierwszego posiedzenia, które miało bardziej formalny charakter – mówi Popławska.

Popławska uważa, że w znaczącej części obrad, mającej bezpośredni wpływ na wybór kandydata, skupiono się nie na kwestiach merytorycznych programu kandydatów, a ich poglądach politycznych.

- Mamy poważne zastrzeżenia etyczne i merytoryczne dotyczące oceniania kandydatów ze względu na ich poglądy polityczne niezwiązane z koncepcją programowo-organizacyjną. Osobiście, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w protokole, prosiłam komisję, by nie upolityczniała dyskusji – mówi.

W konkursowej rywalizacji Bernatowicz, który otrzymał pięć głosów, wyprzedził m. in. dotychczasową wicedyrektor Arsenału Karolinę Sikorską (3 głosy) oraz prof. Marka Wasilewskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, redaktora naczelnego „Czasu Kultury” (1 głos).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski