Gamedev w Poznaniu może rozwijać skrzydła. Miasto pozyskało ponad 1,5 mln dofinansowania! Na co wyda pieniądze?

Artykuł sponsorowany UM Poznań
Gry online to nie tylko rozrywka i pomysł na spędzenie wolnego czasu. Na grach internetowych wyrosło nowe pokolenie i to ono wyznacza nowe kierunki w branży. Gry online to wielki biznes, który zarabia coraz więcej. Poznań dokłada swoją cegiełkę do rozwoju branży gamedev. Miasto pozyskało ponad 1,5 miliona z funduszy unijnych i już planuje wydatki. Na co wydane zostaną pieniądze?

Ponad 1,5 miliona na rozwój, promocję, wydarzenia

Ponad 1,5 miliona złotych pozyskane zostały z Funduszy Unijnych. Miasto Poznań zdecydowało, że chce je wydać na branżę gamedev. Czy Poznań będzie zagłębiem gamingowym w Polsce? Tak naprawdę pracuje nad tym już od dawna. Dofinansowanie z UE przeznaczone zostanie na promocję lokalnych studiów, które będą mogły wziąć udział w wydarzeniach targowych, ale także w warsztatach z ekspertami, będą miały możliwość prezentacji swoich projektów i nawiązania kontaktu z zagranicznymi dziennikarzami.

Poznań jest jednym z pierwszych polskich miast, które koordynują tego typu projekty dla branży gamedev!

Na poznańskich specjalistów z branży gamedev czeka m.in. wyjazd do Malmo, na jedno z największych wydarzeń w tej części Europy - Nordic Game 2020 . Aktualnie trwa nabór. Chcesz współtworzyć stoisko Województwa Wielkopolskiego? Zgłoś się! Pozostało jeszcze miejsce dla jednego studia. W najbliższym czasie otwarte zostaną kolejne nabory na wydarzenia poza Europą!

Udział w tego typu wydarzeniach wspiera rozwój rodzimej branży. Jak? Takie wydarzenia to:

 • promocja na arenie międzynarodowej,
 • networking i nawiązanie współpracy z innymi studiami,
 • nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.

ZaGRAjmy w Wielkopolsce

Poznaniacy zdają sobie sprawę z potencjału, który mają w branży gamedev. Miasto Poznań, przy wsparciu funduszy unijnych postanowiło rozpocząć projekt „ZaGRAjmy w Wielkopolsce”. Ta inicjatywa ma promować wielkopolskie studia gamedev na arenie międzynarodowej!

- Od ponad dwóch lat wspieramy poznańskie studia game development w ramach wydarzeń branżowych. Już dwukrotnie polskie stoisko podczas konferencji Quo Vadis w Berlinie było organizowane z udziałem Miasta Poznania, a z pomocy Biura Obsługi Inwestorów skorzystało 7 poznańskich studiów game development - podkreśla Katja Lożina, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania. - Staramy się aktywnie odpowiadać na potrzeby tej branży, która łączy w sobie wysoką innowacyjność i kreatywność. Stąd idea projektu „ZaGRAjmy w Wielkopolsce”, dzięki któremu będziemy mogli promować potencjał poznańskich twórców w Europie i Stanach Zjednoczonych – dodaje.

Co w planach? 10 studiów indie games, działających na terenie województwa wielkopolskiego będzie miało okazję odwiedzić 3 wydarzenia targowe (w Europie oraz Ameryce Północnej).

Inwestycja zaplanowana została na prawie 2 miliony złotych! Te pieniądze wesprą wielkopolskich innowatorów!

Plan jest taki, żeby więcej premier okazało się tak dużym sukcesem jak „Wiedźmin”. Ambitnie? Możliwe, ale kto ambitnym Poznaniakom zabroni?

agrajmy w Wielkopolsce

Poznań wspiera innowację nie tylko od święta

W Wielkopolsce działa ponad 30 studiów gamedev. Wszyscy zaangażowani w branżę gier komputerowych, nie tylko jako twórcy, ale też fascynaci, spotykają się w czasie Poznań Game Arena oraz Game Industry Conference. Ale duże wydarzenia to nie wszystko.

Jak Poznań wspiera branżę gamedev na co dzień?
Pyramida Hub to kolektyw, łączący poznańskie studia, m.in:

 • Robot Gentleman,
 • Black Moon Design,
 • Monster Couch
 • SOS

Ich celem jest wymiana doświadczeń i rozwiązań projektowych. Każde studio ma własne projekty, którymi się zajmuje, pomysły, które chce wdrożyć w życie. Pyramida Hub wspiera innowatorów udostępniając know how czy np. dzieląc przestrzeń co-workingową.

W Poznaniu potencjał gamedev wspiera także… szkolnictwo wyższe. Prywatna uczelnia Collegium da Vinci ma w swojej ofercie kierunek informatyka, na którym działają dwie specjalności:

 • projektowanie gier
 • aplikacje internetowe i mobilne.

Zainteresowania studentów jest tak duże, że kierunki nie tylko co roku są uruchamiane, ale są także rozwijane. Na uczelni działa także koło naukowe Game Wizards. Oprócz Collegium da Vinci również Politechnika Poznańska kształci studentów pod kątem pracy w branży gamedev na specjalności gry i technologie systemowe.

Poznań stolicą gamingu!

Żeby zobaczyć jak rozwija się branża gamingowa w Polsce nie trzeba jednak opuszczać kraju ani nawet województwa wielkopolskiego. Gamerzy ze wszystkich zakątków kraju i świata odwiedzają Poznań każdą jesienią!

W mieście organizowane są dwa duże wydarzenia, to nie są nowości w kalendarzu imprez miejskich. Wydarzenia te wpisały się już na stałe w kalendarz branży gamedev. Potentaci, specjaliści, ale też pasjonaci i amatorzy spotkają się w ramach:
Poznan Game Arena (PGA) to największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w tej części Europy – ostatnie edycje gromadziły każdorazowo około 80 tysięcy gości. Poznan Game Arena (PGA) tym razem odbędzie się 9-11 października 2020 roku.

Game Industry Conference (GIC) to wydarzenie dla twórców i ekspertów, które jest okazją do networkingu i spotkań biznesowych dla twórców indie. Game Industry Conference w tym roku odbędzie się w dniach 8-11 października 2020 roku.

Gamedev rozwija się w Polsce

Game development (gamedev) to branża zajmująca się tworzeniem i projektowaniem gier na różne platformy (konsole, przeglądarki WWW, urządzenia mobilne, itp.). Game developerzy odpowiadają za każdy aspekt powstawania gry – od wstępnego konceptu i ścieżek gry, przez wykreowanie postaci i warstwę wizualną, aż po udźwiękowienie gry (w tym odtworzenie realnych dźwięków i stworzenie spójnej ścieżki dźwiękowej z melodią przewodnią). I choć branża jest nowa i dopiero zaczyna być widoczna na światowych rynkach, Polacy są jednymi z tych, którzy potrafią pokazać swoje wyjątkowe możliwości.

Wartość branży gamedev na całym świecie jest szacowana na 135 miliardów dolarów, w Polsce na ponad 545 milionów dolarów.

Polacy stoją za sukcesami takich gier jak Wiedźmin czy Frostpunk. Na tegorocznych targach Gamescom (największym wydarzeniu branżowym w Europie) obecnych było kilkunastu polskich producentów, w tym:

 • CD PROJEKT,
 • 11 bit studios,
 • CI Games,
 • Artifex Mundi,
 • Boom Bit,
 • Forever Entertainment,
 • Varsav Game Studios,
 • 7Levels,
 • Techland.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020, Osi priorytetowej 1: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, Działanie 1.4 Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2 Promocja gospodarcza regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie