Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gang 31 osób ze Śląska wyłudzający elektronikę, rozbity. Postawiono ponad 2 tys. zarzutów. Szczegóły

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Podejrzanym grozi teraz kara do 8 lat więzienia, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Zdjęcie ilustracyjne.
Podejrzanym grozi teraz kara do 8 lat więzienia, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Zdjęcie ilustracyjne. policja.gov
Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafiły akty oskarżenia przeciwko 31 osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem drogich telefonów i sprzętu elektronicznego na podstawie nierzetelnych dokumentów i umów. Paserom przedstawiono łącznie prawie 100, a pozostałym członkom grupy prawie 2 tys. zarzutów, z czego główna podejrzana usłyszała ich 1085. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Jakie są szczegóły tej akcji?

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, wspólnie z prokuratorem Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, skierowali do Sadu Okręgowego w Katowicach akty oskarżenia i wnioski o skazanie przeciwko 31 osobom działającym w zorganizowanej grupy przestępczej.

-Podejrzani w latach 2015-2019 na terenie Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Gliwic popełniali przestępstwa, polegające na wyłudzaniu umów o świadczenia usług telekomunikacyjnych na postawie nierzetelnych dokumentów. W ten sposób wchodzili w posiadanie telefonów komórkowych oraz sprzętu elektronicznego, które następnie sprzedawali - informuje zespół prasowy Policji Śląskiej.

Przestępczy proceder polegał na zawieraniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na dane osób, czy też firm, które wyszukiwali inni członkowie grupy. Umowy podpisywane były przez tzw. „słupy”, a często podpisy były podrabiane.

-Pracownik salonu, zaangażowany w przestępczy proceder, dokonywał jednocześnie pierwszej wpłaty w kwocie zależnej od modelu telefonu, aby w ten sposób uwiarygodnić transakcję, a w konsekwencji uzyskać telefony komórkowe różnych marek, najczęściej klasy premium - informuje zespół prasowy Policji Śląskiej.

Osoby te uczyniły sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Czynności w tej sprawie śledczy prowadzili przez wiele miesięcy. Katowiccy policjanci ustalili, że osobą kierującą grupą był brat życiowego partnera 39-letniej pracownicy salonu jednego z operatorów telefonii komórkowej.

-W toku prowadzonych czynności ustalono również dwóch paserów, którzy masowo odkupywali wyłudzone przez sprawców telefony. Paserom przedstawiono łącznie prawie 100 zarzutów, a pozostałym członkom grupy prawie 2 tysiące, z czego główna podejrzana usłyszała ich aż 1085 - informuje zespół prasowy Policji Śląskiej.

Katowiccy policjanci odzyskali 235 „komórek” o wartości prawie 740 tys. zł.

Podejrzanym grozi teraz kara do 8 lat więzienia, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera