Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gardenia 2019: Jak stworzyć ogród terapeutyczny?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
- Sadźmy też takie rośliny, które będą od nas wymagały pewnych działań, aby polepszyć naszą kondycję fizyczną. Jak będziemy grabić to będzie nam się obręcz barkowa rozwijała, czy ramiona. Jak będziemy kopać to również polepszymy działanie mięśni głębokich, gdy będziemy sadzić rośliny trzeba znać zasady, które spowodują, że nie będziemy mieć uszczerbku na zdrowiu. Nie będziemy się garbić, napinać specjalnie. Jeżeli usiądziemy w odpowiedni sposób to także otwierają nam się biodra przy sadzeniu i one będą nam poprawiły mięśnie.
- Sadźmy też takie rośliny, które będą od nas wymagały pewnych działań, aby polepszyć naszą kondycję fizyczną. Jak będziemy grabić to będzie nam się obręcz barkowa rozwijała, czy ramiona. Jak będziemy kopać to również polepszymy działanie mięśni głębokich, gdy będziemy sadzić rośliny trzeba znać zasady, które spowodują, że nie będziemy mieć uszczerbku na zdrowiu. Nie będziemy się garbić, napinać specjalnie. Jeżeli usiądziemy w odpowiedni sposób to także otwierają nam się biodra przy sadzeniu i one będą nam poprawiły mięśnie. Waldemar Wylegalski
Gardenia 2019 obfituje nie tylko w nowości ogrodnicze, pokazy florystyczne, kwiatowe bukiety, sprzęt ogrodniczy i małą architekturę. Międzynarodowe targi ogrodnictwa i architektury to także okazja do zgłębienia swojej wiedzy na temat tajemnic, jakie skrywają rośliny. Specjaliści odpowiedzą, jak przygotować ogród na wiosnę, ale także – jak stworzyć ogród terapeutyczny, który będzie nas leczył.

Ogród zmysłów, sensoryczny – w skrócie – ogród terapeutyczny. To nic innego, jak przestrzeń w której możemy się zrelaksować, ale także podleczyć. Głównym założeniem ogrodów sensorycznych jest oddziaływanie na zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku.

Jakie rośliny sadzić w ogrodzie terapeutycznym?

- Jeżeli nie jest to ogród terapeutyczny dla osób z zewnątrz i nie muszą być spełnione żadne wymogi to sadźmy te rośliny, które nam sprawiają przyjemność. Chodzi o to, byśmy my się dobrze czuli. Terapeutyczne działanie ogrodu polega na tym, że nasze samopoczucie ma być lepsze, mamy się czuć bardziej zrelaksowani. A zatem: muszą w nim być takie kolory, jakie lubimy, rośliny, które lubimy dotykać, zapachy, które nam odpowiadają, dobrze się nam kojarzą, przywodzą dobre wspomnienia, nas relaksują – mówi Agnieszka Krzymińska, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Przy projektowaniu ogrodu terapeutycznego wykorzystuje się hortiterapię, która ma prowadzić do polepszenia się stanu człowieka pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Naukowcy potwierdzają, że natura ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

- Wszystkie aromatyczne rośliny działają hortiterapeutycznie. To są przede wszystkim ozdobne odmiany ziół, ponieważ każdy liść zawiera jakiś aromat. W szczególności majeranek, szałwia, kocimiętka, lawenda. Kiedy dotkniemy tych roślin aromat od razu się wydzieli. Z kolei kwiaty pysznogłówki można parzyć, jako herbatę – mówi Piotr Czuchaj z Katedry Roślin Ozdobnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. - Na pewno świetnie, w ogródku terapeutycznym, sprawdzą się też tymianki ozdobne. Oprócz tego, że możemy tych roślin używać w kuchni, możemy doznawać aromaterapii, one jeszcze zdobią nasz ogród – dodaje.

Zbawienny dotyk roślin

Ogród terapeutyczny leczy nie tylko przez zapach, ale także przez dotyk.

- W terapii ogrodowej ważne są rośliny, które mają wełniste, mięsiste liście, czyli np. czyściec wełnisty, wszystkie ozdobne trawy, np. miskanty, które mają piękne pióropusze. Faktura, tekstura roślin, czyli gładkie, szorstkie liście mają wpływ na nasze samopoczucie – mówi Piotr Czuchaj.

W ogrodzie terapeutycznym nie mogą pojawić się rośliny, które wywołują u nas alergię. - Niestety, większość ziół może niektóre osoby uczulać. Zanim zaczniemy sadzić rośliny w naszym ogrodzie musimy wiedzieć na co mamy alergię – zaznacza P. Czuchaj.

Ogród terapeutyczny a choroby

Jeżeli chcemy, by ogród terapeutyczny miał także wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale także fizyczność, musimy go dostosować do naszych schorzeń czy problemów zdrowotnych.

- Sadźmy takie rośliny, które będą od nas wymagały pewnych działań, aby polepszyć naszą kondycję fizyczną. Jak będziemy grabić to będzie nam się obręcz barkowa rozwijała, czy ramiona. Jak będziemy kopać to również polepszymy działanie mięśni głębokich. Gdy będziemy sadzić rośliny trzeba wiedzieć w jaki sposób to robić, by nie doznać uszczerbku na zdrowiu. Nie garbmy się. Jeżeli usiądziemy przy sadzeniu w odpowiedni sposób to otworzą nam się biodra, co poprawi działanie naszych mięśni - tłumaczy Agnieszka Krzymińska.

Jeżeli nie potrafimy usiąść prosto przy stole, albo musimy się opierać o coś, garbimy się, to oznacza, że nasze mięśnie, które podtrzymują kręgosłup "siadają".

- Powinniśmy takie prace w ogrodzie wymyślać, które nam pomogą wzmocnić te mięśnie. Niekoniecznie muszę iść na siłownię, salę rehabilitacyjną. Są osoby po udarze, które poprzez pracę w ogrodzie dochodzą do pewnego poziomu sprawności. Mając problemy z chwytaniem, z działaniem którejś dłoni to w ogrodzie możemy wykonywać precyzyjne ruchy – chwytając nasionka, doniczki, narzędzia ogrodnicze - dodaje Agnieszka Krzymińska.

Kwiaty jadalne

Kwiaty w ogrodzie nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą też być wykorzystywane w kuchni i działać na nasz organizm prozdrowotnie. ważne, by w ogrodzie terapeutycznym nie znalazło się miejsce dla roślin trujących.

- Na topie są teraz jadalne kwiaty. One zawierają bardzo dużo cennych składników, które pomagają nam w utrzymaniu lepszego zdrowia, niektóre mają nawet działanie antyrakowe - chronią nas przed chorobami nowotworowymi – mówi Agnieszka Krzymińska.

Zobacz też:

Targi ogrodnictwa i architektury zwiastują co będzie modnego w tym sezonie - jakie gatunki roślin i kwiatów, w jakich kolorach? Kwiatowe inspiracje można zaczerpnąć na tegorocznej Gardenii i targach Special Days. Zobacz w galerii ----->

Gardenia 2019: Jakie kwiaty będą modne w tym sezonie? Jakie ...

Targi Gardenia 2019 - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski