Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazociąg Baltic Pipe: Jest decyzja na budowę 20 km w województwie wielkopolskim

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Wojewoda wydał decyzję na budowę 20 km gazociągu Baltic Pipe
Wojewoda wydał decyzję na budowę 20 km gazociągu Baltic Pipe LM
W ramach budowy kolejnego etapu gazociągu Goleniów - Lwówek, którego budowa związana jest bezpośrednio z realizacją projektu Baltic Pipe, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Pozwolenie wojewody obejmuje 20-kilometrowy odcinek na terenie gminy Międzychód i Lwówek, a także stację regulacyjno–pomiarową.

- Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego. Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie niezawodności przesyłu gazu ziemnego, a w skali kraju zwiększenie zdolności przesyłowych i stopnia dywersyfikacji źródeł gazu zimnego. Jednak to przede wszystkim projekt, który gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i w naszym narodowym interesie jest jak najszybsze zrealizowane tej inwestycji – mówił po wydaniu decyzji wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

W zakresie wydanej przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka decyzji, inwestycja obejmuje budowę stalowego gazociągu wysokiego ciśnienia DN 1000 MOP 8,4 MPa wraz z infrastrukturą towarzyszącą o długości 20 km, budowę zespołu włączeniowego na Węźle Lwówek, budowę stacji regulacyjno–pomiarowej na Węźle Lwówek na terenie powiatów międzychodzkiego oraz nowotomyskiego.

Budowa tego odcinku projektu Baltic Pipe potrwa do 2022 roku.

Gazociąg zostanie zbudowany na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego w gminach: Goleniów, Maszewo, Stargard Szczeciński, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód, Lwówek. Długość zaplanowanego do budowy gazociągu wynosi ok. 191 km. Będzie on przebiegać obok istniejącego gazociągu Szczecin - Lwówek.

Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski