Gdy mamy zamiar zostać działkowcem (1)

Milena Kochanowska
Gdy zdecydujemy się zostać działkowcem, warto wcześniej poznać swoje obowiązki i przysługujące nam prawa
Gdy zdecydujemy się zostać działkowcem, warto wcześniej poznać swoje obowiązki i przysługujące nam prawa Anna Jarmuż
Jaką umowę musimy zawrzeć i za co będziemy musieli płacić? Kiedy umowa może zostać wypowiedziana i jakie mamy prawa?

1 Co to są stowarzyszenia ogrodowe? Oprócz największego stowarzyszenia, jakim jest Polski Związek Działkowców, działkowcy lub osoby zainteresowane posiadaniem działki mogą się zrzeszać w stowarzyszeniach ogrodowych w celu zakładania i prowadzenia ogródków działkowych. Wystąpienie ze stowarzyszenia nie prowadzi jednak do rozwiązania umowy i pozbawienia prawa do działki, odbiera nam natomiast prawo do głosowania.

2 Gdy chcemy mieć ogródek działkowy... Prawo, tylko do jednej działki (zgodnie z Ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, o powierzchni, która nie przekracza 500 mkw.) możemy nabyć na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowę podpisujemy ze stowarzyszeniem ogrodowym. Możemy podpisać ją razem z małżonkiem.

3 Co określa umowa dzierżawy? To, że stowarzyszenie ogrodowe oddaje nam działkę na czas nieoznaczony do używania, a my zobowiązujemy się używać ją zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe. Umowa musi mieć formę pisemną. Na nasz wniosek dzierżawa działkowa może być ujawniona w księdze wieczystej.

4 Za co musimy płacić? Jako działkowcy musimy partycypować w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na naszą działkę. Na koszty te składają się m.in.: A opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej A ubezpieczenia A podatki i inne opłaty publicznoprawne. Raz w roku, nie później niż do 1 lipca, stowarzyszenie przedstawi nam informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za poprzedni rok.

5 W razie podwyżki. Działkowcy mają prawo zakwestionować podwyżkę opłat ogrodowych, składając pozew do sądu o ustalenie, czy podwyżka jest zasadna i w jakiej wysokości, czy całkowicie niesłuszna.

6 Kiedy stowarzyszenie może wypowiedzieć nam umowę? Stowarzyszenie może to zrobić z co najmniej miesięcznym terminem wypowiedzenia, jeżeli np.: A pomimo pisemnego upomnienia nadal korzystamy z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem A niszczymy infrastrukturę ogrodową A zakłócamy ciszę lub w inny sposób przeszkadzamy sąsiadom A spóźniamy się z zapłatą opłat ogrodowych lub tych związanych z utrzymaniem działki co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty należności A gdy oddaliśmy działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.

7 Czy mamy prawo odwołać się od wypowiedzenia?
Tak. Mamy prawo złożyć pozew w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego. W razie ustalenia, że wypowiedzenie nastąpiło z naruszeniem przepisów, sąd orzeknie o jego bezskuteczności, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu prawa do działki na poprzednich warunkach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie