Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy mamy zamiar zostać działkowcem (2)

Milena Kochanowska
Na budowę altany nie potrzebujemy odrębnego pozwolenia, ale musi ona spełniać wszelkie normy zawarte w przepisach
Na budowę altany nie potrzebujemy odrębnego pozwolenia, ale musi ona spełniać wszelkie normy zawarte w przepisach Waldemar Wylegalski
Czy na działce możemy wybudować altanę z tarasem? Czy wolno nam w swoim ogrodzie hodować kury lub króliki? A może pszczoły? Sprawdź!

1 Czy na działce można mieszkać lub mieć firmę? Nie. Na terenie działek obowiązuje zakaz mieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

2 Czy w ogrodzie można postawić altanę lub basen? Tak. Na działce możemy zbudować altanę, studnię z hydroforem, sieć wodociągową i elektryczną, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczka wodne).
Altanę budujemy jako obiekt wolno stojący, parterowy, który może być podpiwniczony i mieć poddasze użytkowe.
Powierzchnia zabudowy, mierzona po obrysie ścian zewnętrznych musi wynosić do 35 mkw.
Altana może posiadać zadaszony taras – do 12 mkw. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą.
Wysokość altany może mieć 5 m przy dachu dwuspadowym stromym i 4 m przy innym kształcie dachu.
Odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry.
Altany w ogrodach położonych poza granicami miast mogą być wyposażone w kominek.
Taka budowa nie wymaga pozwolenia. O zamiarze budowy trzeba jedynie zawiadomić zarząd ROD i załączyć rysunek uwzględniający wymiary altany i jej usytuowanie w granicach działki.
UWAGA! Jeśli wybudujemy na działce altanę o wyższych parametrach lub inną niegodną z prawem, grozi nam nawet rozwiązanie umowy ze stowarzyszeniem ogrodowym.

3 Co z szambem? Działki w ogrodach mogą być wyposażone w zbiornik na nieczystości ciekłe, czyli szambo. Trzeba jednak zachować przepisy prawa budowlanego i zawiadomić o inwestycji zarząd ogrodów.

4 Czy na działce można hodować jakieś zwierzęta, na przykład kury lub króliki?
Obecnie nie. W ogrodach poza miastem czasem za zgodą zarządu. Pszczoły tak, ale po spełnieniu określonych warunków i traktowane raczej jako wspólna pasieka. UWAGA! Nie zaleca się jednak pasiek w ogródkach ze względu na stosowanie przez działkowców w różnym czasie rozmaitych oprysków, które mogą owadom szkodzić.

5 Czy z ogródka można usunąć drzewa lub krzewy? Tak, ale wycinka możliwa jest na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Bez zezwolenia wolno więc wycinać na własnej działce tylko drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat oraz zwykłe owocowe. Na pozostałą wycinkę konieczne jest zezwolenie, o które musi działkowiec wystąpić we wniosku, który składa w zarządzie stowarzyszenia ogrodowego, a ono już załatwi resztę formalności w gminie.

6 Jak pozbywać się odpadów zielonych? Sprawę tę reguluje uchwała danego samorządu terytorialnego. W większości ogrodów jest zakaz palenia takich odpadów – wyrzuca się je do specjalnych kontenerów.

7 UWAGA! Statut, który doprecyzuje prawa i obowiązki działkowców zostanie zatwierdzony na krajowym zjeździe na początku lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski