Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie i jak zamówić zakupy spożywcze podczas kwarantanny? Sprawdź, które sklepy oferują dowóz zakupów do domu

AM
Kwarantanna może nas zaskoczyć z pustą lodówką, a jeść przez te 10 dni przecież trzeba. Nie każdy ma też kogoś, kogo mógłby poprosić o zrobienie zakupów, dlatego ratunkiem są zakupy spożywcze online.Zobacz, gdzie można zrobić zakupy podczas kwarantanny >>
Kwarantanna może nas zaskoczyć z pustą lodówką, a jeść przez te 10 dni przecież trzeba. Nie każdy ma też kogoś, kogo mógłby poprosić o zrobienie zakupów, dlatego ratunkiem są zakupy spożywcze online.Zobacz, gdzie można zrobić zakupy podczas kwarantanny >>Krzysztof Piotrkowski
Obecnie wiele osób w Polsce przebywa na kwarantannie. Podczas odizolowania nie możemy opuszczać domu, nawet w celu zrobienia niezbędnych zakupów. W tym mogą nas wyręczyć sklepy, serwisy i aplikacje oferujące zakupy spożywcze z dostawą do domu, a także organizacje charytatywne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwarantanną objęte zostają osoby, które przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej lub osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem. W trakcie kwarantanny przez 10 dni nie można opuszczać domu.

Zobacz: Mniej plastiku na owocach i warzywach

od 16 lat

Gdzie zrobić zakupy na kwarantannie?

Kwarantanna może nas zaskoczyć z pustą lodówką, a jeść przez te 10 dni przecież trzeba. Nie każdy ma kogoś, kogo mógłby poprosić o pomoc, dlatego ratunkiem są zakupy spożywcze online.

Niektóre sieci marketów oferują klientom dostarczenie zakupów do domu. Często trzeba jednak czekać na zamówienie kilka dni lub nawet tydzień oraz zrobić zakupy za określoną kwotę. Sklepy, które oferują e-zakupy to m.in.:

  • Żabka (tylko w wybranych sklepach w Poznaniu)
  • Spar
  • Carrefour
  • Frisko.pl
  • Tesco (tylko do 30 października)

Inną możliwością są serwisy i aplikacje oferujące zrobienie za nas zakupów i przywiezienie ich do domu za niewielką opłatą. Są to m.in.:

  • Glovo
  • Frisko
  • Everli
  • e-Mka
  • Delibus
  • wuchta.pl

Pomoc dla starszych i niepełnosprawnych

Osobami znajdującymi się w grupie większego ryzyka są seniorzy. Powinni oni jak najrzadziej opuszczać dom, dlatego pomoc w zakupach oferowana jest im nie tylko podczas kwarantanny, dzięki akcji #WspierajSeniora. Każdy po 70 r.ż., kto czegoś potrzebuje, może skontaktować się z Korpusem Wsparcia Seniorów. Wolontariusze nie tylko zrobią zakupy, ale umówią też wizytę lekarską czy wyprowadzą psa na spacer. Numer na infolinię to 22 505 11 11.

Osobom starszym pomaga również Caritas Polska. Organizacja dostarcza paczki żywnościowe i środki higieniczne. Senior, który potrzebuje pomocy powinien skontaktować się z lokalnym oddziałem. Numer do Caritas Archidiecezji Poznańskiej to 618 356 855.

Również miasto Poznań w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchomiło usługę "Zakupy dla seniorów", wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Poznaniu. Pomoc obejmuje zakup leków, żywności oraz środków czystości. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. Podczas rozmowy z pracownikiem biura należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu.

Bądź odpowiedzialny i nie opuszczaj domu

Warto pamiętać, że nie przestrzegając kwarantanny narażamy zdrowie i życie innych. Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

ZOBACZ TEŻ:

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

W przestrzeni publicznej od 10 października musimy zakrywać usta i nos. Można to zrobić nie tylko za pomocą maseczki, ale też zakładając przyłbice lub komin szal, lub inną część odzieży. Nie ma wyjątków, nawet gdy chcemy coś zjeść czy wypić na ulicy. Trudno też jest palaczom - nie mogą zdjąć maseczki, by zapalić.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Gdzie za brak maseczki można dostać mandat? Sprawdź, w jakic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski