Gdzie i w jaki sposób znaleźć wolne terminy na szczepienia przeciw koronawirusowi? Rząd wprowadził nową wyszukiwarkę

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Archiwum
Wolne terminy na szczepienie - tego ostatnio szukają Polacy. I chociaż rząd wprowadził nowe narzędzie pozwalające na ich wyszukiwanie, to okazuje się ono mniej funkcjonalne, niż to stworzone przez... amatorów.

Pełnoletnie osoby, które jeszcze nie zostały zaszczepione przeciw koronawirusowi, a zarejestrowały się na szczepienie mają już wystawione skierowanie. Wielu z nich otrzymała jednak bardzo odległy termin lub dopiero jest w trakcie jego wybierania.

Nie chcemy się szczepić AstraZeneką? Polacy mają wątpliwości

Dlatego też przedstawiciele rządu udostępnili na swojej stronie specjalną mapę, na której można sprawdzić liczbę wolnych terminów na szczepienie w poszczególnych powiatach.

– Wprowadziliśmy nowe udogodnienie do raportu, które pomoże w znalezieniu terminu szczepienia. Od dzisiaj istnieje możliwość sprawdzenia w powiatach liczby wolnych terminów na następne 7 oraz 30 dni

– napisali we wtorek na Twitterze przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu.

Mapa dostępna jest na stronie: gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19.

Jednakże rządowa strona pokazuje jedynie liczbę wolnych terminów w najbliższych siedmiu i 30 dniach. Co więcej narzędzie to jest mało intuicyjne, ponieważ samemu trzeba odnaleźć na mapie powiat, który nas interesuje. Ponadto, oprócz liczby wolnych miejsc, nie ma informacji, których punktów, ani jakich szczepionek dotyczą te dane.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na koronawirusa? Cz...

Lepszym sposobem na sprawdzenie wolnych terminów może wydawać się amatorska strona: szczepienia.github.io.

Autorzy wyszukiwarki aktualizują informacje na temat programu szczepień średnio co godzinę, dzięki czemu dostępne dane są wciąż aktualne.

Amatorska wyszukiwarka umożliwia też filtrowanie danych - po wybraniu z mapy województwa, kolejnym etapem jest kliknięcie w tabeli miasta i nazwy szczepionki, którą jesteśmy zainteresowani.

Następnie na stronie pojawia się lista punktów szczepień wraz z wolnymi terminami - datą, a nawet godziną, a także informacje kontaktowe do placówki wykonującej szczepienia.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Jak zapisać się na szczepienie przeciw koronawirusowi?

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na infolinię 989,
  • rejestrując się online przez e-Rejestrację,
  • wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • zapisując się bezpośrednio w punkcie szczepień,
  • korzystając z punktu drive-thru.
FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dości tej plandemi nie rubcie sensaci z zaszczyków niech weźnie kto głupi a ty spytaj wkoło kto jusz wzią ten żałuje ludzie słyszą głosy w głowi skaczą z mostu robią wypatki. Stop temu!

G
Gość
13 maja, 21:48, Gość:

W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy odwołał powszechne szczepienia. Bill Gates, amerykański główny specjalista ds. Chorób zakaźnych Fauci i Big Pharma przegrali proces przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, nie udowadniając, że wszystkie ich szczepionki w ciągu ostatnich 32 lat były bezpieczne dla zdrowia obywateli! Pozew został złożony przez grupę naukowców pod przewodnictwem senatora Kennedyego. Robert F. Kennedy Jr.: Nowej szczepionki COVID należy unikać za wszelką cenę. Pilnie zwracam uwagę na ważne kwestie związane z kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Po raz pierwszy w historii szczepień tzw. szczepionki mRNA, najnowszej generacji, bezpośrednio ingerują w materiał genetyczny pacjenta i tym samym zmieniają indywidualny materiał genetyczny. Jest to manipulacja genetyczna, która była już zakazana i wcześniej uznawana za przestępstwo . UWAGA, szczepionka na koronawirusa NIE JEST SZCZEPIONKĄ! Co zawsze było szczepionką? Zawsze był to sam patogen - drobnoustrój lub wirus, który został zabity temperaturą, lub atenuowany, czyli osłabiony - i był wprowadzany do organizmu w celu wytworzenia przeciwciał. Szczepionkę na koronawirusa powinno się w ten sposób robić! A tu ona jest wytwarzana na podstawie manipulacji mRNA. Po wejściu do ludzkiej komórki mRNA przeprogramowuje normalne RNA/DNA, które zaczyna wytwarzać inne białko. Oznacza to, że nie ma to nic wspólnego z tradycyjnymi szczepionkami! Oznacza to, że jest to instrument wpływu na naturalny genotyp człowieka. Broń genowa na usługach garstki faszystów, którzy obłudnie krzyczą, że są demokratami i dobroczyńcami ludzkości! Oznacza to, że zamierzają zniszczyć miliardy ludzi, a ci, którzy przeżyją, staną się istotami modyfikowanymi genetycznie, używanymi do prac za miskę ryżu! Po bezprecedensowej szczepionce mRNA, zaszczepieni nie będą już w stanie wyleczyć się ze zmian, które spowoduje szczepionka. Osoby zaszczepione będą musiały pogodzić się z konsekwencjami zdrowotnymi, ponieważ nie można będzie ich już wyleczyć, po prostu usuwając toksyny z organizmu, podobnie jak nie można wyleczyć osób z defektem genetycznym, takim jak zespół Downa, zespół Klinefeltera, zespół Turnera, genetyczna niewydolność serca, hemofilia, itp.), ponieważ wada genetyczna jest na zawsze! Te zmiany genetyczne spowodują, że zaszczepieni będą całe życie chorzy, ku uciesze lekarzy i biznesu farmaceutycznego. Trzeba również dodać, że będą bezpłodni, co dobitnie wykazały badania laboratoryjne na zwierzętach. Faszyzm uznał, że jest przeludnienie, i tymi działaniami chce stworzyć przestrzeń życiową dla swojej elity. Nawet najbardziej kompetentni lekarze nie będą w stanie ci pomóc, ponieważ uszkodzenia spowodowane szczepieniami BĘDĄ GENETYCZNIE NIEODWRACALNE! I w tym jest istota rzeczy. To przestępstwo i ludobójstwo na olbrzymią skalę! NIE SZCZEP SIĘ!

to jak to jest, że ponad 100 mln amerykanów się zaszczepiła i jeszcze żyją a wg ciebie już dawno powinni zd*chać pod płotem, zd*cha ale polactwo - nawet mniej śmiertelnych ofiar/mln jest w Indiach ale "ziemia jest płaska" bo popatrz za okno gdzie widzisz kulę, buhahahaha

g
gość

Już wam chętnych brakuje do eksperymentu medycznego?

A
Adam Kulczycki

Na lotnisku w Jasionce będę wykrywac u pasażerów zakażenia koronawirusem

https://gazetaparlamentarna.pl/2021/05/13/wykrywanie-zakazen-wirusem-sars-cov-2-na-lotnisku-w-jasionce/

Dodaj ogłoszenie