Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie panuje koronawirus? Ile osób jest nim zakażonych, a ile umarło? Sprawdź mapę występowania nowego koronawirusa [24.02.2020r]

RED
W poniedziałek, 3 lutego, o godz. 16.00 na całym świecie stwierdzono 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem i 362 zgony.
W poniedziałek, 3 lutego, o godz. 16.00 na całym świecie stwierdzono 17 489 przypadków zakażenia koronawirusem i 362 zgony. pixabay.com
Koronawirus to temat, o którym ostatnio mówi cały świat. Powoduje on strach, obawy, a nawet panikę. Wirus rozprzestrzenia się po świecie zakażając coraz więcej osób. Co więcej doprowadza także do śmierci wielu osób. Wciąż nie wiadomo, jak szybko może się rozprzestrzeniać, gdzie pojawią się kolejni chorzy, ani w jaki sposób ich wyleczyć.

MAPA WYSTĘPOWANIA KORONA WIRUSA

Gdzie panuje wirus, ile osób zostało nim zakażonych, a ile osób zmarło z jego powodu można sprawdzić na specjalnej mapie. Wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ.

Po kliknięciu na dany teren pojawia się informacja o tym, czy wirus jest na nim obecny oraz, jeżeli występuje na danym obszarze, ile osób jest nim zakażonych oraz ile było przypadków zgonu.

Czytaj też: Koronawirus? Polacy z chińskiego Wuhan przylecieli do Wrocławia. Trafili prosto do szpitala. Czekają na wyniki badań

STAN NA PONIEDZIAŁEK, 24.02.2020 godz. 10.33

W poniedziałek, 24 lutego, o godz. 10.33 na całym świecie stwierdzono 79 434 przypadków zakażenia koronawirusem i 2 620 zgonów.

Australia - 22
Chiny - 77 150
Filipiny - 3
Finlandia - 1
Francja - 12
Hiszpania - 2
Hongkong - 74
Indie - 3
Japonia - 147
Kambodża - 1
Kanada - 9
Korea Południowa - 833
Macau - 10
Malezja - 22
Nepal - 1
Niemcy - 16
Rosja - 2
Singapur - 89
Sri Lanka - 1
Szwecja - 1
Tajlandia - 35
Tajwan - 28
USA - 35
Wielka Brytania - 13
Wietnam - 16
Włochy - 157
Zjednoczone Emiraty Arabskie - 13

CZYM JEST KORONAWIRUS?

Wuhan, Chiny. W tym 11-milionowym mieście z końcem grudnia wybuchła epidemia. Od tego czasu o koronawirusie mówi się coraz więcej na świecie (i niestety, coraz bardziej też się rozprzestrzenia). Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano jednak na początku grudnia 2019 r.

Koronawirus to nie nazwa własna nowego wirusa z Chin, a rodziny wirusów, do której należy. Nosicielami koronawirusów mogą być ssaki i ptaki.

Wirus 2019-nCoV, to nie pierwszy wirus z rodziny koronawirusów, z którym przyszło nam się mierzyć. W 2002 roku był SARS, a w 2012 roku - MERS.

- Oba wirusy czyniły duże spustoszenie. Na SARS zmarło 800 osób w przeciągu 9 miesięcy, a ponad 8 tys. było zakażonych. To, co różni przebieg zakażeń nowym koronawirusem, to fakt, że rozprzestrzenia się on lawinowo. Gdyby skonfrontować przebieg choroby, to w przypadku nowego wirusa mamy ponad 7 tys. zakażeń w ciągu miesiąca - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia i kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zobacz także: Koronawirus: System wyławiania podróżnych zagrożonych chorobą nie działa? Na luki w ochronie wskazują sami lekarze

Obecnie możliwe jest, że źródłem zakażenia były węże – naukowcy twierdzą, że wirus zawiera DNA, które można wyodrębnić również u nich. Podejrzewa się dwa gatunki – niemrawca prążkowanego i kobrę chińską. Te gady zaś mogły się zarazić wirusem od nietoperzy.

Z uwagi na to, że stwierdzono już zakażenie wirusem z Chin u osób, które same nie były w ostatnim czasie w tym kraju, wiadomo, że koronawirus 2019-nCoV może przenosić się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Okres inkubacji wirusa trwa od jednego do 14 dni.

KORONAWIRUS - JAKIE SĄ OBJAWY?

- Nowy wirus to przede wszystkim wysoka gorączka, suchy kaszel i objawy niewydolności oddechowej, czy w ogóle zaburzenia oddechowe. Pacjenci rzadko skarżą się na ból gardła, czy inne objawy, chociażby z przewodu pokarmowego - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska.

I dodaje: - Niepokojący jest również fakt, że zakażać może pacjent bezobjawowy, czyli taki, który nie demonstruje symptomów, który sam jeszcze nie wie o zakażeniu.

JAK LECZYĆ ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM?

Podobnie, jak w przypadku innych wirusów, nie ma szczepionki, a więc nie ma leczenia przyczynowego. Pozostaje tylko leczenie objawowe, czyli łagodzenie skutków zakażenia.

- W skrajnych sytuacjach, jeśli mamy chorego z objawami ostrej niewydolności wydechowej, co jest stanem zagrażającym życiu, chory wymaga konieczności pobytu na oddziale intensywnej terapii i podłączenia do respiratora - tłumaczy prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Sprawdź także: Objawy koronawirusa: Wysoka gorączka, kaszel i zaburzenia oddechowe. Sprawdź, jak się chronić przed zakażeniem wirusem z Chin

W ramach profilaktyki należy przede wszystkim dbać o higienę: myć często i dokładnie ręce, unikać kontaktu z chorymi, a podczas kichania zasłaniać nos i usta chusteczką.

Warto też unikać dużych skupisk ludzi i spotkań z osobami, które mogły mieć styczność z zakażonymi.

CZY KORONAWIRUS POJAWI SIĘ W POLSCE?

Jak mówią lekarze nie można wykluczyć pojawienia się wirusa w Polsce. W Poznaniu dużą obawę wywołują także targi Budma, na których mają pojawić się wystawcy z Chin. Początkowo na MTP maiło pojawić się kilkadziesiąt firm z tego rejonu. Jednak w piątek, 31 stycznia, na liście wystawców zostało ich już tylko 17.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Poznania "Poznań jest przygotowany na ewentualny przypadek zarażenia nowym koronawirusem. Na wszelki wypadek w stałej gotowości są miejskie służby i szpitale, dodatkowe środki ostrożności podjęły też port lotniczy na Ławicy i Międzynarodowe Targi Poznańskie".

KORONAWIRUS - CZĘŚĆ LOTÓW WSTRZYMANA

Wobec podróżujących z tzw. obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa stosowane są konkretne procedury. Muszą oni wypełnić Kartę Lokalizacyjną pasażera, gdzie podaje się kontakt do siebie i miejsce pobytu oraz jeszcze w samolocie są weryfikowani pod kątem ewentualnych objawów choroby. Jeśli tak jest, podróżny zostaje skierowany do lotniskowej służby zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

GIS wycofał szereg produktów ze sklepowych półek. Sprawdź, czy nie masz ich w domu. Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.Na kolejnych planszach prezentujemy nazwy tych produktów wraz z numerami serii i terminami przydatności do spożycia >>>

Artykuły spożywcze wycofane ze sklepów. Ostrzeżenia publiczn...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski