Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie podziały się świąteczne dekoracje w Poznaniu? "Wyjęto zaledwie 15 proc. ozdób". Tak wyglądało miasto w poprzednich latach!

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Dekoracje na Starym Rynku i Świętym Marcinie w Poznaniu, 2020 rok.
Dekoracje na Starym Rynku i Świętym Marcinie w Poznaniu, 2020 rok. Robert Woźniak
Co roku, przed świętami Bożego Narodzenia, większość głównych ulic w centrum Poznania było dekorowane świątecznymi iluminacjami. W tym roku, z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i rosnących cen prądu, z magazynów wyjęto zaledwie 15 proc. ozdób. W galerii prezentujemy, jak Poznań był udekorowany w poprzednich latach.

Nie ma ozdób przez drożejący prąd

Rosnące ceny prądu i związane z nimi oszczędności sprawiły, że w tym roku iluminacje świąteczne zostały zainstalowane w okolicach jarmarków bożonarodzeniowych, czyli obszaru placu Wolności, placu Kolegiackiego, rynku Łazarskiego oraz wyremontowanego odcinka ulicy Św. Marcin.

Miasto tłumaczy taki stan rzeczy rosnącymi cenami energii elektrycznej, co spowodowało ograniczenie tych wydatków, które nie są niezbędne z punktu widzenia funkcjonowania miasta. Nie zrezygnowano jednak z niego zupełnie.

Czytaj także: Wigilia na dworcu Poznań Główny. Zatłoczone pociągi, częste zmiany peronów i popsute ruchome schody. Zobacz wideo

- Rezygnacja z oświetlenia wiązałaby się z przerwaniem tradycji tworzenia świątecznego klimatu. Nie było to także możliwe ze względu na podpisaną wieloletnią umowę, której wypowiedzenie wiązałoby się z wysokimi kosztami dla miasta

- informuje Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Iluminacji brak, a ozdoby trzeba utrzymywać

Wykonawca świątecznego oświetlenia został wybrany w ubiegłym roku. Umowa, którą podpisał z miastem, jest tak skonstruowana, ze zerwanie jej wiązałoby się z wysokimi karami, jakie Poznań musiałby zapłacić. Dlatego, pomimo znacznego okrojenia świątecznych iluminacji w tym roku, nadal zewnętrzna firma będzie zajmowała się montażem, serwisem i magazynowaniem ozdób, które zajmują dość sporą przestrzeń.

Obserwuj nas także na Google News

- Umowa na wskazany zakres czynności jest korzystna finansowo dla miasta, ale zobowiązuje strony do świadczenia usługi i zapłaty za nią w całym okresie jej obowiązywania, czyli w tym przypadku przez trzy lata

- dodaje Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Ozdoby będą także wisiały krócej - zamiast do 2 lutego, iluminacja pozostanie na swoim miejscu tylko do 8 stycznia. Wpływ na ograniczenie liczby ozdób miało również wyłączenie z użytkowania między innymi Starego Rynku, który wciąż jest remontowany.

Mimo braku iluminacji, na poznańskim placu Kolegiackim, wzorem lat ubiegłych, stanęła miejska choinka. Jak zapewnia magistrat, jest wyposażona w ledowy system oświetlenia, który generuje niewielkie koszty energii.

Zobacz jak w poprzednich latach udekorowany był Poznań:

Obserwuj nas także na Google News

Każdy uczestnik Wigilii nie tylko zasiadł do stołu, ale miał także okazję przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia, a także wysłuchać tych składanych przez arcybiskupa i prezydenta miasta Poznania.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wigilia Caritas w Poznaniu: 1500 osób na MTP. "Chcemy, aby k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski