Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie wziąć ślub: Złota plaża, ogród, a może zabytkowy zamek

Joanna Labuda
Gdzie wziąć ślub: Złota plaża, ogród, a może zabytkowy zamek
Gdzie wziąć ślub: Złota plaża, ogród, a może zabytkowy zamek animacje dla dzieci
Jeszcze niedawno ślub nad jeziorem, w pałacu czy na leśnej polanie mogliśmy oglądać tylko w amerykańskich filmach. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 marca wszystkie młode pary, które marzą o ślubie poza murami Urzędu Stanu Cywilnego, będą mogły swoje plany zrealizować.

Co więcej, bardzo możliwe, że ceremonia odbędzie się w miejscu wybranym przez samych narzeczonych. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą, aby ten wyjątkowy dzień na długo zapadł w pamięci zaproszonych gości. Jednak, żeby ślub "pod chmurką" mógł się odbyć, muszą być spełnione pewne warunki.

Drożej, ale lepiej
Dodatkowo, przyszli małżonkowie, którzy zdecydują się na zawarcie małżeństwa poza murami USC, na konto gminy będą musieli wpłacić 1 tys. zł. Poza tym, muszą liczyć się z pokryciem wszelkich niestandardowych kosztów związanych z zorganizowaniem uroczystości. Chodzi m.in. o dojazd urzędnika na miejsce ceremonii. Będą też mu musieli wypłacić wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, bo ślub zapewne będzie odbywał się już poza godzinami pracy urzędnika.
Co ważne, nie zmieni się sama procedura związana z zawarciem małżeństwa. Jest ona taka sama jak w przypadku ślubu w urzędzie.

- Przyszli małżonkowie muszą osobiście zgłosić się do urzędu. Nie muszą natomiast wypełniać żadnych specjalnych wniosków, jedynie zadeklarować chęć zawarcia małżeństwa poza urzędem i wskazać miejsce ślubu - tłumaczy Mariusz Kopeć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu.

Podstawa to szacunek i bezpieczeństwo
Ze względu na powagę wydarzenia, samo miejsce musi spełniać określone warunki. Jak mówi Mariusz Kopeć, przestrzeń wybrana przez narzeczonych musi zapewniać zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa oraz bezpieczeństwo obecnych osób.
15 sierpnia 2015 roku będzie wyjątkowym dniem dla Adriana Górnego i jego narzeczonej Magdy. Młoda para, mieszkająca w Poznaniu, swój ślub planowała od dawna. Jak mówią, dopiero dzięki zmianom w przepisach będą mogli zrealizować swoje marzenia. - Bardzo chcieliśmy uciec od tradycyjnego pojmowania ślubu. Oczywiście, zależy nam też na ślubie kościelnym. Mamy przychylnego księdza, który również był otwarty na udzielenie ślubu poza murami kościoła. Ciągle jesteśmy na etapie ustalania szczegółów, ale już nie możemy się doczekać - tłumaczy szczęśliwy Adrian.

Jak się okazuje nowe przepisy, które cieszą narzeczone pary, budzą pewne obawy wśród rodziców przyszłych małżonków.
- W pierwszej kolejności o naszym pomyśle powiedzieliśmy rodzicom. Nie byli zachwyceni - śmieje się Adrian. Jak mówi przyszły pan młody, stale pojawiało się jedno pytanie "a co jak zacznie padać?".

- Udało nam się postawić na swoim, bo właśnie o takim ślubie marzyliśmy. A z deszczem zawsze można sobie poradzić. Najwyżej zrobimy daszek lub namiot - tłumaczy z uśmiechem Adrian.

Przyszli państwo Górni narzeczeństwem są od prawie roku. Dokładnie wiedzą, jak powinien wyglądać najważniejszy dzień w ich życiu.

- Ceremonię chcemy połączyć z naturą. Wybraliśmy Dębogórę. Jest to mała miejscowość pod Poznaniem. Bardzo urokliwa i malownicza - zapewnia Adrian.

Wybierają młodzi, decyduje urzędnik
To, czy ślub w Dębogórze się odbędzie, zależy od kierownika urzędu lub jego zastępcy. W każdym przypadku, zanim urzędnik wyda zgodę na ślub poza USC, będzie musiał najpierw ocenić, czy miejsce ślubu jest bezpieczne dla pary młodej i gości zaproszonych na uroczystość. Poza tym wybrana przez narzeczonych przestrzeń będzie musiała znajdować się w tej samej gminie, w której jest Urząd Stanu Cywilnego.

- Każde miejsce będzie odrębnie oceniane pod kątem spełnienia warunków godności i bezpieczeństwa - zapewnia Mariusz Kopeć z USC.
Jeszcze większe wyzwanie stoi przed narzeczonymi, którzy swój ślub planują na przykład nad morzem lub jeziorem. A i tych nie brakuje.

- Ślub w urzędzie jest taki tradycyjny i mało romantyczny. Jeśli miałabym brać tylko ślub cywilny, chciałabym zapamiętać tę chwilę do końca życia, żeby była inna niż wszystkie - mówi Marta Kensbock, studentka pedagogiki. Uwielbiam morze, szum fal i stąd mój pomysł na ślub właśnie w takim miejscu.

Marta i jej narzeczony Daniel spotkali się cztery lata temu na weselu u rodziny. - On był sam i ja sama, zaczęliśmy rozmawiać i tak wspólnie bawiliśmy się przez całą noc - dodaje przyszła panna młoda. - Marzę o takim ślubie i i cieszę się, że jest to możliwe akurat teraz, kiedy jestem w trakcie planowania uroczystości. Jednocześnie wiem, ile czeka mnie formalności.
Warto pamiętać, że...

Przyszli małżonkowie muszą zadbać nie tylko o należycie wyeksponowane godło. Jeżeli decydują się na ceremonię "pod chmurką" muszą pamiętać o dodatkowych obowiązkach. Oprócz kolacji, trzeba zapłacić również za wypożyczenie sprzętu na przykład namiotów, krzeseł, stołów, zastawy czy nagłośnienia.
Ślub plenerowy jest ceremonią zindywidualizowaną, dlatego nawet jeśli zatrudnimy ślubnego konsultanta, to na pewno warto koordynować jego pracę.

Ślub w wyjątkowych okolicznościach
Do tej pory małżeństwo można było zawierać w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego jedynie w uzasadnionych przypadkach. Na przykład, gdy jedno z przyszłych małżonków przebywało w szpitalu lub w zakładzie karnym. W takiej sytuacji strony nie ponoszą nigdy dodatkowych kosztów poza opłatą skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.
10 października 2014 roku Sejm uchwalił ustawę Prawo o aktach stanu cywilnego. Miała ona wejść w życie 1 stycznia 2015 roku, jednak Rada Ministrów przesunęła ten termin na 1 marca 2015 roku. Dodatkowo, od 1 marca br. oprócz dowodów osobistych przyszli małżonkowie nie będą musieli mieć odpisów aktów stanu cywilnego. Nie dotyczy to obcokrajowców, którzy muszą mieć wymagane przez prawo dokumenty.

To warto wiedzieć:

Od 1 marca br. wszystkie urzędy stanu cywilnego w kraju będą prowadziły rejestrację stanu cywilnego w postaci elektronicznej.
Będziemy mogli złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym USC - niekoniecznie w tym, który znajduje się w naszym miejscu zamieszkania. Ponadto, jeśli będziemy chcieli mieć odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebny dokument prześle nam drogą elektroniczną. Nie będziemy więc musieli osobiście się fatygować w tej sprawie do urzędu.
Dzięki "odmiejscowieniu" urzędu, w dowolnym USC będziemy mogli złożyć zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz zarejestrować ślub, który odbył się poza granicami Polski.
Dodatkowo zyskujemy szansę na odtworzenie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego. Będziemy mogli też otrzymać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
Kierownicy USC przyznają, że przychodzący załatwić sprawy w ich urzędzie, bardzo często zapominają o zabraniu ze sobą dowodu osobistego...
Tymczasem jest to dokument, na podstawie którego można stwierdzić tożsamość danego obywatela. Pamiętajmy zatem, że bez dowodu osobistego zawsze zostaniemy odprawieni w Urzędzie Stanu Cywilnego z kwitkiem!
Często zdarza się, że o odpisy akt osobowych proszą osoby, które podają się na przykład za dobrego sąsiada czy przyjaciela osoby zainteresowanej. One również nic nie załatwią, ponieważ osobom nieupoważnionym urzędnicy nie wydają odpisów akt osobowych.
Akty stanu cywilnego, ich odpisy i inne dokumenty wystawiane w języku obcym, będą musiały być tłumaczone na język polski. Przekłady będą musiały być dokonywane wraz z urzędowym tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez ministra sprawiedliwości. Skrócony zostanie także okres przechowywania aktów małżeństwa i aktów zgonu. Będzie wynosił 80 lat.
W ustawie o aktach stanu cywilnego poruszono też ważną dla wielu rodziców kwestię imion dla dzieci.
Przewidziano możliwość nadawania dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych oraz imigrantów uzyskujących obywatelstwo polskie.
Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, a także tych zdrobniałych, ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski