Gdzie znikają nasze śmieci? Nielegalna utylizacja nieczystości stała się biznesem

Alicja Durka
Alicja Durka
Aby dowiedzieć się o wykrytych nielegalnych wysypiskach śmieci, przejdź do galerii --->
Aby dowiedzieć się o wykrytych nielegalnych wysypiskach śmieci, przejdź do galerii --->OSP KSRG Konin-Chorzeń
Utylizacja odpadów to we współczesnym świecie jeden z najważniejszych wyzwań. Wielkopolska nie jest tutaj wyjątkiem.

W kwietniu, w Wielkopolsce wybuchł ogromny pożar składowiska opon. 22 kwietnia, przy ul. Marantowskiej w Koninie przez kilkadziesiąt godzin płonęły tysiące opon. Nad miastem unosiła się gęsta chmura czarnego, trującego dymu. Z ogniem walczyło około 200 strażaków i 50 zastępów. Pożar w końcu udało się opanować, jednak dogaszanie trwało przez kolejne dni.

Okazuje się jednak, że jeszcze większym zagrożeniem są nielegalne składowiska odpadów, które z kolei są dużo częstszym zjawiskiem niż mogłoby się wydawać. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) przekazuje, że aktualnie w Wielkopolsce znajduje się 96 nielegalnych miejsc składowania odpadów, z czego 30 to miejsca magazynowania odpadów niebezpiecznych.

– Miejsca takie powstają najczęściej w wyniku porzucenia odpadów przez nieuczciwych przedsiębiorców oraz zorganizowane grupy przestępcze. Ze względu na ilość i zróżnicowanie przypadków porzucania odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym trudno je w jednoznaczny sposób scharakteryzować. Każda sprawa jest indywidualna i wymaga szczególnego podejścia. Wśród miejsc, gdzie najczęściej porzucane są przez „przestępców środowiskowych” w wynajętych magazynach

– informuje Paulina Krysztofowicz - zastępczyni naczelnika Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, która dodaje także, że wśród najbardziej łatwopalnych odpadów, które najczęściej są porzucane w Wielkopolsce dominują tworzywa sztuczne, paliwo alternatywne i różnego rodzaju odpady pochodzenia komunalnego.

Jak wskazuje WIOŚ, ogromnym problem są porzucane odpady niebezpieczne. Zazwyczaj znajdowane są w mauzerach, beczkach lub innych pojemnikach, które często nie spełniają norm bezpieczeństwa. To, według danych, głównie odpady poprzemysłowe pochodzące z drukarni, lakierni i przemysłu meblarskiego. Tego rodzaju miejsca są według przepisów nielegalne i stwarza potencjalne niebezpieczeństwo dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Zarządzający składowiskiem ma obowiązek zamontować instalacje zabezpieczające środowisko przez zanieczyszczeniami, w do monitorowania stanu środowiska, przeciwpożarowe i wiele innych.

WIOŚ twierdzi, że w związku z wprowadzanymi w ostatnich latach zmianami przepisów z zakresu ochrony środowiska, w tym znaczące zaostrzenie kar dla przestępców środowiskowych, obserwuje się spadek powstawania nowych miejsc nielegalnego magazynowania i składowania odpadów w naszym regionie.

W Poznaniu jest gorzej niż rok temu

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Poznaniu. Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektora Wydziału Klimatu i Środowiska UMP przekazuje, że od stycznia do połowy maja tego roku, do Wydziału Klimatu i Środowiska UMP wpłynęło ok. 40 interwencji związanych z nielegalnym magazynowaniem śmieci. Należy tu jednak podkreślić, że w większości przypadków były to miejsca, gdzie odpady znajdowały się w niewielkich ilościach. Tylko 5 postępowań dotyczyło znacznych ilości odpadów, głównie budowlanych.

– Odnotowano 11 zdarzeń związanych z porzuceniem wraków pojazdów lub części samochodowych. Natomiast w 2 przypadkach interwencja dotyczyła magazynowania odpadów azbestu, mimo realizowanego na terenie Poznania programu bezpłatnego usuwania wyrobów go zawierających

– wymienia Dutkowiak.

W całym ubiegłym roku interwencji związanych z magazynowaniem odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym było około 50. 10 z nich dotyczyło znacznych ilości odpadów, w tym budowlanych, opon, tworzyw sztucznych. Odnotowano 15 zdarzeń dotyczących porzucenia wraków lub części samochodowych. W 2 przypadkach interwencja dotyczyła odpadów azbestu.
W poprzednich latach poziom zgłaszanych interwencji utrzymywał się na podobnym poziomie ok 50. W tym roku można przypuszczać, że będzie ich więcej, w związku z tym, że dotychczas wpłynęło już ok 40 interwencji.

Są kary za śmiecenie

W ostatnich miesiącach doszło nie tylko do odkrycia kolejnych wysypisk, ale także ukarania sprawców nieodpowiedniego pozbywania się odpadów. Niektóre z nich wymieniamy w galerii.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Kilkadziesiąt osób z Wielkopolski jest poszukiwanych za oszustwa. Rozpoznajesz któregoś z nich? Widziałeś go? Jeśli tak, to koniecznie zawiadom policję. Może dzięki tobie funkcjonariusze zakończą poszukiwania? Numery telefonów i adresy mailowe znajdziesz w opisach zdjęć.Zdjęcia i dane poszukiwanych pochodzą z bazy poszukiwani.policja.pl z dnia 3 marca 2023 roku.Kto jest poszukiwany? Przejdź do galerii --->

Tak wyglądają oszuści i naciągacze z Wielkopolski. Oni ukryw...

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie