Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gesty nie mniej ważne niż dzieła. Zobacz jak powstaje praca Tony'ego Orrico!

Kamil Babacz
Praca Tony'ego Orrico od wtorku do czwartku powstaje przez 4 godziny dziennie w galerii Art Stations
Praca Tony'ego Orrico od wtorku do czwartku powstaje przez 4 godziny dziennie w galerii Art Stations Art Stations
Wystawa "Dla każdego gestu inny aktor" po raz pierwszy łączy dwa główne programy Art Stations Foundation - wystawienniczy i performatywny. Jedna z prac powstaje od wczoraj w galerii - przebieg pracy artysty można śledzić na bieżąco w internecie.

Punktem wyjścia dla wyboru dzieł była relacja między gestem a rysunkiem. Prezentowane prace na papierze, obiekty, fotografie i filmy czerpią znaczenia ze złożonych związków rysunku z ciałem. Wystawa traktuje rysunki nie tylko jako kompozycje linii, ale jako ślady gestów artysty.

Najlepszym przykładem połączenia tych dwóch uzupełniających się spojrzeń jest praca Tony'ego Orrico z serii "Penwald Drawings", która od wtorku powstawaje w galerii Art Stations. Przebieg pracy nad nią można śledzić na żywo w internecie jeszcze jutro od godziny 10 do 14. Artysta tworzy rysunek wykonując ruchy obiema rękami naraz. Choreografia jego gestów jest ograniczona do przestrzeni jego rozpostartych ramion.

W trakcie wystawy powstanie rzeźba Mirosława Bałki zatytułowana "Pisząc ciało/Writing the body/Koerper schreiben". Będzie zapisem śladów pozostawionych przez zwiedzających. Prezentowane będą m.in. odtworzone historyczne prace Williama Anastasiego z rozlanej na ścianach emalii będące próbą przekroczenia granic medium i śladem ulotnej ekspresji artysty. Niekontrolowany ruch i przypadek zdecydował też o formie prezentowanych rysunków Carol Ramy i Tima Knowlesa. Praca tego ostatniego powstała w wyniku swobodnego rozlewania się tuszu na kartce papieru podczas transportu do kolekcji Grażyny Kulczyk.

Najstarszym dziełem na wystawie jest "Akt" autorstwa Brunona Schulza z 1933 roku. Wątek reprezentacji ciała podejmują też prace Magdaleny Abakanowicz, Gety Brătescu i Haliny Chrostowskiej. Wystawie towarzyszyć będą prezentacje choreografów, którzy fascynację aktem rysowania przetłumaczyli na język tańca. Zobaczymy je w lutym i marcu.

Dla każdego gestu inny aktor
Art Stations (ul. Półwiejska 42),
wernisaż: 16 stycznia, godzina 19
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski